Yaşadığı Mağara İçin İmar Barışına Başvurdu

Yaşadığı Mağara İçin İmar Barışına Başvurdu

Tilki, "Mağaramda televizyon ve buzdolabı da var. Mutfak eşyalarım elektrikle çalışıyor. Akşamları mağaramda keyifle televizyonumu izliyorum. Kışın sıcak, yazın da serin olan mağaramı modern konutlara bile değişmem"dedi.
Tarihi Hasankeyf ilçesindeki 150 yıllık mağarada ikamet eden 8 çocuk babası 69 yaşındaki Mehmet Tilki, mağarasının kayıt altına alınması için e-devlet üzerinden imar barışı için müracaatta bulundu. Helenistik dönemine ait mağaranın dedesinden kendisine kaldığını ve eletrik ile su abonesinin olduğunu anlatan Tilki, imar barışından yararlanmak istediğini söyledi. Tilki, mağarasına yapı kayıt belgesi alabilmek için e-devlet üzerinden başvuruda bulunduğunu dile getirerek, Osmanlı döneminde dedesine ait mağaranın belgelerinin olduğunu söyledi. Tilki, "Ailemin bir bölümü Adana'da yaşıyor. Ben ise buradaki mağaramda kalıyorum. Yazın çok serin olan mağaramı modern konutlara bile değişmem. Ilısu Barajı Hasankeyf'in eski yerleşim biriminin bir bölümünü sular altına bırakacak. Mağaram, baraj suları dışında kalıyor. Bu nedenle konut alanı olarak kullandığım mağaramın, kayıt altına alınmasını istiyorum. Mağaramın su ve elektrik abonesi de var" diye konuştu.

'MAĞARAMDA TELEVİZYON VE BUZDOLABI DA VAR'
Hasankeyf eski yerleşim bölgesindeki Bahçelievler Mahallesi'nde 150 yıllık mağarasına gözü gibi baktığını belirten Mehmet Tilki, "Mağaramda televizyon ve buzdolabı da var. Mutfak eşyalarım elektrikle çalışıyor. Akşamları mağaramda keyifle televizyonumu izliyorum. Kışın sıcak, yazın da serin olan mağaramı modern konutlara bile değişmem. Çünkü burada mutluyum. Doğup büyüdüğüm mağaram da diğer kaçak yapılar gibi kayıt altına alınmasını istiyorum. İmar barışından faydalanmak için yapı kayıt belgesi e-devlet üzerinden başvurdum. Umarım, bu talebim yerine getirilir. Çünkü gözüm gibi baktığım mağaramdan kopmak istemiyorum. Halen konut olarak kullandığım mağaranın da diğer yapılar statüsünde değerlendirilmesi gerek" diye konuştu.

Yeni uyum kararnamesi yayımlandı! Sonraki Haber

Yeni uyum kararnamesi yayımlandı!

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı