Mozilla Firefox vs Google Chrome ! Hangisi daha iyi?

Mozilla Firefox vs Google Chrome ! Hangisi daha iyi?

Günümüzde Internet Explorer’ın artık tamamen formalite icabı bilgisayarlarımızda bulunduğu bir gerçek. Yeni nesil tarayıcıların internet tarihinin derinliklerine gömdüğü Internet Explorer liderlikten elini ayağını çektiğinden bu yana , Opera ve gibi tarayıcılar yükselişe geçti.

Geçmiş yıllarda Firefox’un üstün olduğu bir dönem bulunsa da günümüzde lider çoğu kimselerce Chrome olarak belirlenmiş; internet dünyasının en büyük markası Google’a ait Chrome, tahtın mutlak hakimi olarak görülmüştür. Bu yazı içerisinde mücadelesi devam eden iki ezeli rakibin yani Google Chrome ve Mozilla Firefox’un mücadelesine tanık olacaksınız. Bakalım çoğunluğun düşündüğü gibi Chrome, Firefox’dan daha başarılı bir tarayıcı mı.

Her iki tarayıcı da benzer tasarımlar kullanmasına karşın Firefox’a ait kenar çubuğu Firefox’u işlevsel anlamda öne geçiriyor. Özelleştirilebilir menü çubukları ve basit ayar seçenekleriyle Firefox, Chrome’un bir adım önünde.

Her iki uygulama da Speedtest.net üzerinden yapılan testler sonucu aynı değerler ile puanlandırıldı. Mücadelenin bu ayağında bir galip yok.

RAM, bildiğiniz üzere bilgisayarınızda verilerin işlenmesini hızlandıran kısa süreli bir hafıza birimidir. Konu hangi tarayıcının daha yoğun olarak RAM’inizi meşgul ettiğine geldiğinde ise beklendiği üzere Firefox, RAM konusunda biraz daha talepkar bir yapıya sahip. Hem Mac hem de Windows makinelerinde uygulanan test sonucu değiştirmedi; Chrome, RAM konusunda bilgisayarınıza Firefox kadar yüklenmiyor.

Firefox’un iddiasına göre Firefox, Chrome’dan çok daha hızlı bir tarayıcı. Yapılan testler sonucunda Firefox iddiasında kısmen haklı çıkıyor. Firefox, Chrome’a nazaran birkaç milisaniye de olsa daha iyi bir performansa sahip.

Eklentiler ve uzantılar konusunda iki tarayıcı da son derece başarılı ve gelişmeye açık hizmetler sunsa da Google’ın gücünü arkasına alan Chrome, birçok yönden Firefox’un önüne geçiyor.

Eğer zevkler ve bağlılıklar bir kenara bırakılırsa, Chrome’un son dönemin en başarılı tarayıcısı olduğunu kabul etmek gerekiyor. Özellikle bilgisayarlarımızda kulandığımız programların gün geçtikçe daha çok RAM’e ihtiyaç duyduğunu hesaba katarsak, düşük RAM ihtiyacı ile Google Chrome, bilgisayarlarımızı daha az yoruyor ve bu alanda tüm rakiplerini geride bırakıyor.

Yasin Öztekin imzalıyor! Yeni adresi belli oldu Sonraki Haber

Yasin Öztekin imzalıyor! Yeni adresi belli oldu

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış