Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Temmuz'da Zam Geliyor!

Kadroya Alınan Taşeron İşçiler Temmuz'da Zam Geliyor!

Hatırlanacağı üzere binlerce taşeron işçisi, taşeron işçilere yönelik yürürlüğe giren düzenleme ile çalışmakta oldukları kamu kurumlarında kadrolara alınmışlardı.

Kadrolara alınan taşeron işçilere sağlanacak maddi ve sosyal haklar ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan yönetmelik ile belirlenmişti. Söz konusu yönetmeliğe göre Temmuz ayında kadroya alınan taşeron işçilere sağlanan hakları sizlere aktarıyoruz.

TAŞERON İŞÇİLER TEMMUZ'DA NE KADAR ZAM ALACAKLAR?

Taşeron işçilerin ne kadar zam alacağı geçtiğimiz yıl hazırlanan toplu iş sözleşmesine göre belirlendi. Toplu iş sözleşmesine göre kadroya alınan taşeron işçilere Temmuz ayında yüzde 4'lük bir zam yapılacak. Ayrıca kadroya alınan taşeron işçilerinin dışında kamu kurumlarında 200 bin kadrolu kamu işçisi bulunuyor. Bu kamu işçilerine Temmuz ayında enflasyon farkı ödemesi de yapılacak. Buna göre, 200 bin işçi için 'yüzde 3.5 zam ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3.5'i aşarsa enflasyon farkı' verilecek. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 7.27 olursa, yüzde 3.77 enflasyon farkı söz konusu olacak.

MEMURLARA DA ZAM YAPILACAK

Toplu iş sözleşmesine göre memur ve memur emeklileri Temmuz ayında yüzde 3.5 artı enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Buna göre enflasyon farkı yüzde 4'ü aşarsa bu fark maaşlara yansıtılacak. Yapılacak bu zamlarla birlikte aile ve çocuk yardımları da artacak. yüzde 6.77 çıkarsa, eş yardımı 231,64 liradan 247,32 liraya yükselecek. Çocuk yardımı tutarı ise 0-6 yaş için 54,28 liradan 57,95 liraya, 6 yaş üstü için 27,14 liradan 28,98 liraya ulaşacak. 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan memura aylık 340,20 lira ödenirken; bu tutar 363,22 liraya çıkacak.

15 Temmuz töreni 21:00'da başlıyor Sonraki Haber

15 Temmuz töreni 21:00'da başlıyor

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı