Köpek bakımı ve sağlığı hakkında önemli bilgiler

Köpek bakımı ve sağlığı hakkında önemli bilgiler

Köpek bakımı çok detaylı bir konu olmakla birlikte egzersiz, beslenme ve eğitime kadar birçok farklı faaliyetten oluşmaktadır. Büyük köpekler ile yavru köpeklerin eğitimi ve beslenmesinin arasında bile çok fark bulunmaktadır.Köpek sahiplenmeden önce köpek bakımının nasıl yapıldığını araştırmanız ve öğrenmeniz gerekmektedir.

Egzersiz;

Köpek egzersizinden başlamak gerekirse köpeklerin psikolojisi açısından çok faydalı bir aktivitedir. Egzersizlerin köpeklerin davranışlarını değiştirdiğine dair birçok araştırma mevcuttur. Yavru köpekler çok fazla enerjiye sahiptir ve bu köpeklere egzersiz yaptırmayıp bir kulübeye kapattığınız takdirde köpeğin ruh sağlığı bozulacaktır. Bir yavru köpek saldırgansa ve sürekli havlamaktaysa bu egzersiz eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Her köpek türüne ve yaşına göre günlük egzersiz ihtiyaçları farklıdır. Örnek vermek gerekirse 10 aylık bir Terrier yavrusu saatlerce egzersiz yapabilirken 6 yaşını aşmış bir bulldog neredeyse hiç egzersiz yapmamaktadır. Genellikle her köpek türü için ve her yaştan köpek için en az 30 dakika egzersiz süresi ayırmanızı tavsiye etmekteyiz.

Beslenme;

Sahiplendiğiniz köpeğin beslenmesi onun yaşadığı süre boyunca hastalıklara karşı direnç kazanması ve sağlığı için çok önemlidir. Köpeği beslemeden önce baktığınız köpeğin ırkını ve yaşını bilmeli, buna göre hareket etmelisiniz.

Her cins köpeğin mama ihtiyacı farklıdır, bazı ırklar bazı hastalıklara karşı dirençliyken bazı ırklar ise hastalıklara karşı dirençsizdir. Örneğin; Retriever cinsi köpeklerde kilo problemi ve alerjik sorunlar gözükmektedir. Bu ırkta bir köpek beslerken kesinlikle aldığınız mamaların alerjiye karşı korumalı seçmelisiniz. Yine kilo problemi olduğundan diyet mama tercih etmek zorundasınız.

Köpek beslerken mama kabının yanında temiz bir su kabı da bulundurmalısınız. Her mamanın öğün sayısı farklıdır, bu bilgiler paketlerin üzerinde yer almaktadır. Yetişkin köpekler günde 2 öğünden fazla mama tüketmemelidir. Yavru köpeklerin midesi küçük olduğundan mamaları azar azar vermek zorundasınız. Annesini kaybetmiş veya anne sütü almamış bir köpeği beslerken süt tozu ilaveli mamalar seçmek zorundasınız. Yaşlı köpeklerin egzersizleri ve aktivite süreleri düşük olduğu için düşük kaloriye sahip mamalar seçmelisiniz.

Köpek Eğitimi

Yavru köpeklere başlangıçta nasıl eğitim verirseniz hayatları boyu bu eğitimi unutmayacaklardır. Örneğin; evde gezinmesine, yatağınıza girmesine veya insanların üzerine atlamasına izin verdiğiniz takdirde yetişkin bir köpek olduğunda bu davranışlarından vazgeçmeyecektir. O yüzden köpeğinizin nasıl olmasını istiyorsanız başlangıçta önlemlerinizi buna göre almalısınız. Büyük bir köpek türü beslediğiniz takdirde yetişkin bir köpek olduğunda insanların üzerine atladığında insanlarda çeşitli yaralanmalara sebep olabilir.

Köpeğinize çeşitli kurallar koymalı ve otorite siz olmalısınız. Oyun zamanını, dışarıya çıkma zamanını bilmeli ve bu zamanları kendi belirlememelidir. Tabi ki bunları yaparken köpeğinizi gözlemlemeli onun istediği zamanları anlayıp ona göre kurallar koymalısınız. Köpeğinize saygı göstermelisiniz, saygı göstermediğiniz takdirde köpeğinizde size saygı duymayacaktır.

Köpeğe "hayır" kelimesini iyi benimsetmeniz gerekmektedir. Size karşı olduğu durumlarda hırlayacaktır ve bu hırlamaya karşı tavrınız net olmak zorundadır. Eğer köpeğinizin her istediğini yaparsanız, ilerleyen zamanlarda hayır dediğinizde sizi ısırabilir.

Köpek Sağlığı

Köpekler için ilaçlar oldukça önem arz eden bir konudur. Köpeğinizin ölümüne kadar sağlıklı ve hareketli bir köpek olmasını istiyorsanız kendi sağlığınız kadar onunkine de dikkat etmelisiniz. Köpeklerde ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kullanılan aşılar ve vitamin destekleri köpeğinizin sağlığının temelini oluşturmaktadır. Parazit hapları, antibiyotikler, ateş düşürücü ilaçlar ve ağrı kesiciler bunlara örnek teşkil etmektedir.

Hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan aşılar köpeğinizi koruyabileceği gibi sizleri de koruyacaktır. Bu tarz aşıları kullanmadan önce profesyonel yardım olan veterinerlere danışmalı ve onların kontrolünde ilaç kullanmalısınız.

Kullanılan başlıca ilaçlar; Pire Damlası ve Parazit Hapıdır. Köpekler en çok pire ve parazit sorunu ile baş başa kalmaktadır. Derilerinde yada tüylerinde ortaya çıkan pireler dış parazit türüne girmektedir. Diğer yandan iç parazitler çok daha tehlikelidir. Pire damlası kimyasal maddeler ile hazırlandığı için fazla kullanılması durumunda köpekte çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Parazit hapları ise iç parazit sorunu için kullanılır. Bu parazitleri gözle görmek imkansızdır ve köpeklerin bağırsaklarına yerleşen bu zararlı organizmalar çeşitli sağlık sorunları oluşturabileceği gibi köpeğin ölmesine bile yol açmaktadır. Veteriner kontrolünde uygulanan başarılı bir tedavi ile köpekler iç parazitlenmeden kurtulabilirler. Gereksiz kullanımda yine çeşitli sorunlara yol açacağı için kesinlikle hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Köpek Türleri

 1. Golden Retriever

Golden ırkı köpekler tüm dünya genelinde en çok bilinen ırkların başında gelmektedir. Uysal, duygusal ve son derece sevimli köpeklerdir. Çocuklarla çok iyi anlaşan Goldenlar itaatkar köpeklerdir ve ortama rahatlıkla ayak uydurabilirler.

 1. Labrador Retriever

Labrador cinsi köpekler eskiden soğuk iklimde yaşan köpekler olmasına rağmen günümüzde neredeyse her iklimde yaşayabilir. Kibar ve sevgi dolu köpekler olduğu için genellikle aileler tarafından sahiplenir. Sadık ve zeki köpekler olduğu için eğitimleri kolaydır.

 1. Terrier

1800'lü yılların başında fare istilasından dolayı üretilmiştir ve iç güdüsel olarak hala daha fare kovalamaktadırlar. Küçük ve sevimli köpeklerdir ve çocuklar ile uyumları çok iyidir. Yaklaşık 20 farklı türde Terrier bulunmaktadır.

 1. Pug

Pug ırkının geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Asya ırkı olan bu köpek Japonya'da manastırlarda yetiştirilmiştir. Çok zeki köpek olmalarına rağmen eğitimleri zordur. Gereksiz havlamazlar ve çocuklarla iletişimi muazzamdır.

 1. Beagle

Herkes tarafından sevilen enerjik ve şirin köpeklerdir. Zeki köpekler olan Beagle ırkı çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Gezinmeyi çok seven bu köpekler eskiden avcılıkta kullanıldığı için koku duyuruları gelişmiştir.

 1. Kurt Köpeği

En sadık ve zeki hayvanların başında gelmektedir. Kaçakçılık ve arama kurtarma faaliyetlerinde sıklıkla kullanılır. Birçok cinsi mevcuttur ve en bilinenleri Alman Kurdu, Sibirya Kurdu ve Alaska Kurdudur.

 1. St. Bernard (Saint Bernard)

Türkiye'de pek bulunmasa da yıllarca Alp Dağlarında yaşamışlardır. İri ve kuvvetli bir türdür. Arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Zeki hayvanlardır.

 1. Akita İnu

Asya ırkından olan bu köpekler Japon köpeği olarak bilinmektedir. Dünya savaşı sırasında Amerika'ya ardından tüm Dünyaya götürülmüştür. Fazla havlamayan bu köpekler eskiden dövüşlerde kullanıldığı için sert ve kuvvetli hayvanlardır.

 1. Bulldog

Bulldog köpekleri sert görünüşlerine rağmen cana yakın ve sevecen hayvanlardır. Bekçilik ve koruma faaliyetlerine uygun hayvanlardır. Havlamayan bu köpeklerin horlama özelliği vardır. Tüy dökme sorunu neredeyse bulunmamaktadır.

 1. Cocker Spaniel

Neşeli, zeki, uysal ve çocuk dostu köpeklerdir. Apartmanda bile yaşayabilir ve güvenilir köpeklerdir. Yabancı veya sahibi fark etmez her türlü insana uyum sağlarlar.

 1. Collie

Collie köpekleri eskiden koruma faaliyetlerinde kullanılmaktaydı. Sıcak havalarda pek yaşayamazlar ve insanlara karşı mesafeli olabilirler fakat saldırgan değillerdir. Çocuklara karşı koruma iç güdüsüne sahiptirler. Egzersizi seven, güçlü köpeklerdir.

 1. Chow Chow (Çin Aslanı)

Son yılların popüler köpekleridir ve Çin'de ortaya çıkmışlardır. Tüylerine bakım şarttır ve tüy dökme sorunları çok fazladır. Sadık köpekler olmamakla birlikte inatçı hayvanlardır. Malesef bu köpekler Çin'de insanlar tarafından yenilmektedir.

 1. Shar Pei

Geçmişi çok eskiye dayanan bir ırktır. Sahiplerlerine karşı sadık ve iyi huylu hayvanlardır. Çocuklara karşı mesafeli olmakla birlikte sudan nefret etmektedirler.

 

Nijerya'da büyük felaket! En az 25 ölü Sonraki Haber

Nijerya'da büyük felaket! En az 25 ölü

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı