SGK Hizmet Dökümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SGK Hizmet Dökümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SGK hizmet dökümü ve SSK işlemlerinin tamamı e-devlet sisteminden yapılabiliyor. SGK işlemleri ve sorgulamaları için www.sgk.gov.tr web sisteminden erişim sağlanabilir. SGK hizmet dökümü nasıl alınır? Sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanılır? SGK’dan elde edilebilen haklar nelerdir? Detaylar ve daha fazlası için makaleyi inceleyiniz.

SGK Hizmet Dökümüne Dair

SGK ve SSK işlemlerinin tamamı, şifreli işlem modüllerine dönüştürülmüştür. Sistemde kayıtlı olan her vatandaş ancak kendi T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapabilir ve SGK bilgilerini edinebilir.

SSK prim sorgulama işlemleri ve SGK sorgulamaları hem Sosyal Güvenlik Kurumu online sisteminden hem de e-devlet sisteminden ‘’kişiye özel’’ sistemle yapılabiliyor. Bilgisayarlardan erişim sağlanabileceği gibi akıllı cihazlardan da her iki sisteme giriş yapılarak, kolay ve hızlı şekilde SGK hizmet dökümü işlemleri yapılabilir.

SGK ve SSK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-devlet mobil uygulamasını kullanan ve e-devlet şifresi olan tüm vatandaşlar, online giriş yaparak 4A veya 4B hizmet dökümü edinebilirler. Aynı şekilde dijital sistem üzerinden e-Devlet internet sistemine giriş yapılarak, T.C kimlik numarası veya dijital imza yöntemleri ile SGK sorgulama yapılabilir.

E-devlet sisteminden;

  • SSK sigorta sorgulama
  • BAĞ-KUR sorgulama
  • SGK Sorgulama

İşlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca E-SGM internet sistemlerinden SSK ve Bağ-Kur sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. SSK veya SGK’dan emekli olabilmek için emeklilik yaşının doldurulmuş olması, belirli gün sayısınca sigorta primlerinin ödenmiş olması gereklidir.

SGK İşlem Platformu

SGK sisteminden SSK ve SGK maaş hesaplama, sicil no sorgulama, SGK borç sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca emeklilik hesaplama sistemi de sunuluyor. SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve sosyal güvence haklarından faydalanmak için, çalışılan kurumun sigorta primlerini ödemesi gereklidir.

SGK prim sorgulama işlemleri hem sigortalılar hem de işverenler için online sistemler üzerinden sunuluyor. Prim ödeme işlemleri ve prim borcu sorgulama işlemleri için e-devlet sistemine giriş ve işlem yapılabilir.

Dünya Para SGK sorgulama işlemleri ve e-devlet sistemine girişler için bilgi portalları sunmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapmak için, aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz;

  • PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınız
  • Bilgisayardan veya mobil uygulamayı indirerek e-devlet sistemine erişin
  • C kimlik numarasını ve e-devlet şifrenizi girin
  • Ana sayfada bulunan Kurum Hizmetleri bölümünden SGK sekmesine tıklayın

SGK menüsünde hizmet dökümleri, çalışma bilgileri, sigorta gün sayıları ve toplamları gibi SGK kaydı ile alakalı tüm bilgiler sunulmaktadır.

SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmak, doğum parası almak, süt parası almak, emeklilik haklarından yararlanmak gibi tüm konu ve kapsamlarında detaylı bilgi edinmek için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SGK haklarından yararlanmak içinse sigorta primlerinin ödeniyor olması gereklidir. Dünya Para bilgi kütüphanelerinden; SGK emeklilik gün sayısı, emeklilik yaşı, doğum izni ve doğum parası gibi tüm bilgileri edinebilirsiniz.

8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı Sonraki Haber

8 metrelik su kuyusuna düşen 400 kiloluk inek böyle kurtarıldı

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı