Online Alışverişte Çağrı Merkezleri Belirleyici Rol Oynuyor!

Online Alışverişte Çağrı Merkezleri Belirleyici Rol Oynuyor!

Sayısı günden güne artan mobil uygulamalar ve online alışveriş siteleri sayesinde artık internet bağlantısına sahip pek çok cihazdan indirim kuponu kullanılarak kolaylıkla uygun fiyatlı yeni ürünler satın alınabiliyor. Online alışveriş platformlarını geliştiren bu çalışmalarda yapılan araştırmalar bu platformları alışveriş için tercih eden kişilerin çağrı merkezlerini sıklıkla kullandığı ve bu merkezlerden aldıkları hizmetlere bağlı olarak alışveriş tercihlerini belirlediklerini ortaya koydu. Kişilerin ürünler hakkında bilgi almak üzere başvuru yapmasından ürünleri satın aldıktan sonra yaşadığı herhangi bir problemin çözülmesine kadar çok uzun bir süreç boyunca muhatap aldığı çağrı merkezlerinin başarısının online alışveriş rakamlarına da yansıdığı ortaya kondu.

Daha çok telefonla yapılan çağrı merkezi aramaları vasıtasıyla bu tür merkezlerin kullanıldığı belirtilen araştırmada telefonların yanı sıra anlık sohbet, SMS, elektronik posta ve hatta Whatsapp ve benzeri yazılımların da sıklıkla kullanıldığı ortaya çıkıyor. Online alışveriş sitelerinin de müşterileri ile ilgili memnuniyet yüzdelerini artırmak üzere alternatif çağrı merkezi kanalları sayısını artırıyor olması bu tür alanların önemini artırmaya devam ediyor. Önemi günden güne artan çağrı merkezi sayısının aynı zamanda buralarda görevli olan operatörlerin deneyiminin de ne kadar önemli olduğunu ortaya koyması söz konusu oluyor.

Sosyal Medya da Tüketim Alışkanlıklarını Şekillendiriyor!

Online platformlardan alışveriş yapmayı tercih eden kişilerin şüphesiz bir şekilde ürünleri satın alıp almama davranışlarında markalara duydukları güven, markanın yarattığı kalite algısı gibi unsurlar da etkili oluyor. Özellikle online alışveriş sitelerinin bu noktada sosyal medya kanallarını aktif bir şekilde kullanarak kendilerinden alışveriş yapmayı düşünen kişiler için birer reklam platformu olarak kullanılması da söz konusu. Diyelim ki biri flo indirim kodu  ile uygun fiyata bir ayakkabı almak istedi. O gün sosyal medya sitelerinde gezinizken göreceği bir flo reklamı, alacağı ayakkabı ile ilgili kararlarını etkileyebilir. Kafasında olan model yerine, reklamda gördüğünü tercih edebilir. Bu yüzden sosyal medya reklamlarında flo ayakkabı benzeri siteler çoğunlukla ürün görseli kullanır. Aynı şekilde tüketiciler tarafından verilen tepkilere karşı sosyal medya kanallarının ne şekilde yanıt verdiği ve kullanıldığı ise online alışveriş platformlarının satış rakamlarını doğrudan etkileyen unsurlardan biri.

Müşterilerin online alışverişlerden memnun kalması halinde sosyal medyanın da gücüyle birlikte çok daha hızlı bir şekilde ve kısa sürede memnuniyetini geniş kitlelere duyurabilecek güçte olması bu tür faaliyetlerin her iki taraf içinde avantajlı olmasını sağlıyor. Daha çok çağrı merkezleri ve müşteri hizmetleri ile alınan desteğin artık gün geçtikçe daha geniş etkiler uyandırmak için sosyal medya platformlarına yayılıyor olması online alışverişte bu kanalların ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu da gösteriyor. Araştırmaların tüketicilerin memnuniyet düzeylerinin düşük olması durumunda alışveriş yaptıkları siteyi tekrar tercih etmeyeceği yönünde bir sonuç çıkarıyor olması da online alışveriş sitelerinin bu konuya ağırlık vermesini sağlıyor.

ADANA’DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR Sonraki Haber

ADANA’DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış