ADANA’DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR

ADANA’DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR

Adana’da su çeşmeden içilir sloganıyla yola çıkan, Adana Büyükşehir Belediyesinin su öyküsü, birkaç sütunda anlatılacak kadar kısa değil…

Köy bucak demeden 3 bin 100 kilometre boru hattı döşeyen Adana belediyesinin su öyküsünü Adana Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna yerinde anlattı.

ASKİ’nin Adana’da gerçekleştirdiği ilk ve en önemli yatırımlarından biri olan Yedigöze Barajı İçme Suyu Projesi, 4 ilçenin içme suyu ihtiyacının karşılanmasına çözüm getirecek. Bu proje ile birlikte ilçe merkezlerinin yanı sıra köyler de Yedigöze Barajından faydalanabilecek. İlçe merkezlerine ilave olarak köylerin de Yedigöze Barajı’ndan faydalanması sağlanacak. Kısacası bu hizmetin devamında toplamda 600 kilometre uzunluğunda içme suyu hattı döşenecek.

ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Durna Basın mensuplarına yapılan hizmetleri yerinde gösterirken, “ Adana su çeşmeden içilir sloganıyla yola çıktık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü ’nün talimatı ‘Eğer Toroslarda bir baca tütüyorsa, kaç kilometre olursa olsun oraya su götüreceğiz” sözünün kendimize rehber edinerek Adana’da içme suyu götürmediğimiz mahalle kalmadı” ifadelerini kullandı…

ADI MİKRO KENDİ MAKRO

Adana’da Cumhuriyet tarihinde ilk kez uygulanan mikro tünel projesi ile insan boyundaki borular, kazı yapmadan, tünel kazma yöntemiyle yer altına döşeniyor. 36,5 milyon liraya mal olan proje sayesinde su baskınları ve sel felaketleri önlenecek.

Bu tüneller aşırı yağışlarda kuzeyden gelip güneye giden suyun oluşturduğu baskınları ve sel felaketleri sona erdirecek. İlerleyen süreçte ise yağmur suları biriktirerek elektrik üretilecek.

DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ HIZLA İLERLİYOR

ASKİ'nin bir diğer DEV projesi İSE DEVLET BAHÇELİ KÖPRÜSÜ. Uzunluğu bin 660, genişliği ise 38 metre olan köprü bittiğinde Türkiye’nin en büyük köprülerinden biri olacak. Günlük ortalama 60 bin aracın geçmesi planlanan köprünün ortasında ise raylı sistem bulunuyor.

Devlet Bahçeli köprüsü tamamlandığında ise Adanalılar köprüyü tamamen ücretsiz olarak kullanabilecekler…

Sözlü’den Seyhan’a yeni bulvar Sonraki Haber

Sözlü’den Seyhan’a yeni bulvar

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış