Sesli Arama Nedir Sesli Arama Optimizasyonu ve Seo

Sesli Arama Nedir Sesli Arama Optimizasyonu ve Seo

Sesli Arama Nedir? Sesli Arama Optimizasyonu ve SEO Günümüzde insanlar bilgisayar, cep telefonu ve akıllı ev ürünleri ile ağırlıklı olarak tuşlar yardımı ile kontrol sağlayabiliyor. Ancak yakın gelecekte bu teknolojinin yerini sesle kontrolün alması bekleniyor. Tuş yerine sesle kontrol edilen cihazlar ve makineler hayatımızdaki yerini yavaş yavaş alırken, lider teknoloji ve yazılım markaları ses ile kontrol üzerine ar-ge yatırımlarını yapmaya devam ediyor.

Peki şu soru hiç aklınıza geldi mi ? Cep telefonu tablet ve akıllı ev ürünlerimizi ses ile yönetmeyi nasıl başarabiliyoruz. Cevabı oldukça basit "Dijital Asistanlar"

Bu yazımızda dijital asistanların aramalarda neyi nasıl öne çıkardığını ve dijital asistanlar ile ilgili bazı bilgileri ayrıca sesli arama optimizasyonunun (seo) nasıl yapılması gerektiğine dair bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Yeni Trend: Sesli Arama Çoğu webmaster “mobil devrim” geldiğinde buna hazırlıksız yakalandı. Modası geçmiş web sitelerinin akıllı telefonlardan gerçekleştiren aramalara karşı yine iyi bir sıralama elde edeceğini düşündüler. Ancak daha sonra durumun böyle olmadığını anladılar ve sitelerini mobil platformlar için de optimize etmeye başladılar.

Benzer şekilde, günümüzde çok sayıda webmaster sesli aramanın önemini gözden kaçırıyor. Buna pişman olacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. comScore’a göre 2020 yılında sesli aramaların tüm aramaların 50%’sini oluşturması bekleniyor.

Yani 2020 yılından sonra kullanıcılar klavye yerine ağırlıklı olarak sesli arama kullanacak.

Peki ya insanlar sesli aramaları gerçekleştirmek için ne tür cihazlar kullanıyor?

Google Asistan

Google Asistan akıllı telefonunuza indirip kurabileceğiniz bir uygulama. “Hey, Google” dediğinizde istediğiniz sesli aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Beklenildiği gibi, Google Asistan yaptığınız aramalara cevap verebilmek için Google arama indeksini kullanıyor. Elde ettiği bilgiye göre size sesli bir yanıt getiriyor. Diğer bir deyişle, Google Asistan sizin için “Googleluyor”. Buna ek olarak, Google Asistan’ın işlevselliğini Google Actions ile genişletebilirsiniz.

Google Actions etkileşimli bir arayüz ile işlerinizi halletmenize yardımcı olur. Örneğin, eğer evinizdeki ışıkları kapatmak istiyorsanız bunu Google Actions ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak Google Actions’u kullanmak istiyorsanız, şu anahtar noktaları aklınızda tutmanızda fayda var:

  • İnsanlar farklı kelime veya terimler kullanarak komutlar verebilir. Bunun için hazırlık yaptığınızdan emin olun.
  • Kullanıcıların yardıma ihtiyacı olabilir. Bir yardım kısmının olması işe yarayabilir.
  • Kullanıcılar özelleştirmeyi sever. Daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilmek için tercihleri (saat dilimi, posta kodu vs.) göz önünde bulundurun.

Web siteniz için Google Arama Konsolu olduğu gibi, Google Actions için de Google Actions Konsulu vardır. Google Actions Konsolu içerisinde Google Actions oluşturmak için kullanabileceğiniz şablonlar mevcuttur. Google Action’u Google Asistan için bir uygulama olarak düşünebilirsiniz.

Google Home nedir?

Cevabı oldukça basit, aslında Google Asistan kullanan bir cihazdır. Google Asistan indirebileceğiniz bir uygulama iken, Google Home kurulu olan Asistan ile birlikte kullanılır.

Google Home temel olarak küçük bir mikrofondur. Diğer bir yandan Google Home Hub ise bir ekrana sahiptir. Eğer yanıtları sesli olarak almak sizin için problem oluşturuyorsa, örnek olarak bu ekran aracılığı ile havuçlarınızı jülyen olarak nasıl kesebileceğinizi görme şansına sahipsiniz.Google Home Hub size işin tam olarak nasıl yapıldığını görebileceğiniz bir video gösterecektir.

Oldukça önemli: Google Home Hub, Google ürünleri ile iyi bir şekilde entegre olmuş durumda, bu yüzden bu ürünleri kullanarak iyi bir şekilde optimize ettiğinizden emin olun. Google, son I/O etkinliğinde YouTube videolarının Home Hub’ın temelini oluşturacağını ve Home Hub’ın bu videolar için özel bir biçimlendirmeye sahip olduğunu açıkladı. “Nasıl yapılır” türündeki aramaların YouTube’ta yükselişte olması ile birlikte, işletmeniz hakkındaki soruları yanıtlayabilecek bir platform üzerinde olmanız da çok önemli.

Genel olarak, Google Asistan gerekli bilgileri öncelikle Google’ın sahip olduğu uygulamalardan çekiyor – haritalar, YouTube vs. Bu yüzden Google’ın sahip olduğu uygulamalar ile uyumlu olmak oldukça önemli.

Yazımızın devamını okumak aşağıdaki soruların cevabını öğrenmek için alttaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Amazon Alexa Nedir? Amazon Alexa Skills Nedir? Amazon Echo Nedir? Apple Siri Nedir? Apple HomePod Nedir? Microsoft Cortana nedir? Sesli Arama Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İP'te istifa depremi! Ümit Özdağ.. Sonraki Haber

İP'te istifa depremi! Ümit Özdağ..

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı