Yeni askerlik sisteminde son dakika! Tek tip askerlik nasıl olacak? Askerlik kaç aya düştü? Askerler ne zaman terhis olacak?

Yeni askerlik sisteminde son dakika! Tek tip askerlik nasıl olacak? Askerlik kaç aya düştü? Askerler ne zaman terhis olacak?

Yeni askerlik sistemi için beklenen gün geldi. Mevcut askerlik sisteminin aksamalarını gidermek ve kışlalardaki yığılmaların önüne geçmek için yapılan yeni askerlik sistemi çalışmaları bayram öncesi tamamlanarak komisyonda görüşülmek üzere TBMM'ye sevk edilmişti. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptığı açıklamada, "Yeni askerlik sisteminin bayram öncesine yetişmesini planlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Ancak tam mutabakat ilkesi gereği diğer partilerin de yeni askerlik sistemini enine boyuna inceleyebilmesi için görüşmeler bayram sonuna bırakıldı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı yaptığı açıklamada, 11 Haziran Salı günü TBMM'de görüşeceğiz" ifadelerini kullandı. Bostancı'nın sözleri ile gözler TBMM'ye çevrildi. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? Tek tip askerlik nasıl olacak? Askerlik kaç aya düştü? Askerler ne zaman terhis olacak? İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili en sıcak bilgiler.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmayı bugün inceleyecek. Komisyonda incelenen yeni askerlik sistemi onay alması durumunda TBMM' Genel Kurulu'na sevk edilecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Yeni askerlik sisteminin yasalaşacağı tarih ile ilgili en sıcak açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi. Bülent Turan yaptığı açıklamada, "Yeni askerlik sisteminin bu hafta yasalaşmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. Turan'ın açıklamalarının ardından sürecin nasıl işleyeceği de merak konusu oldu.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNDE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Meclis'teki MSB komisyonu bugün dosyayı görüşecek. Dosya onay alması halinde TBMM Genel Kurulu'na gönderilecek. Genel Kurul'da yapılacak oylama ile çoğunluk sağlanırsa yeni askerlik sistemi Meclis'ten geçmiş olacak. Meclis aşamasının ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sistemi ile ilgili değişikliği imzalayacak. Erdoğan'ın imzası sonrası karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yasalaşacak ve yürürlüğe girecek.

TEK TİP ASKERLİK NASIL OLACAK?

Tek tip askerlik sistemi ile ilgili detaylar birçok kişi tarafından merak ediliyor. Sistem ile ilgili tüm yenilikleri ve detayları sizler için derledik. Askerlerin nasıl terhis olacağı, bedelli ücreti, kimlerin bedelli yapabileceği, askerlik süresi gibi soruların yanıtlarını galerinin devamında bulabilirsiniz.

TECİL YAŞI DÜŞÜRÜLDÜ

Askerlik tecil yaşı ile ilgili de bir yeniliğe gidildi. Bakan Akar yaptığı açıklamada, "Eskiden gençlerin bedelli askerlik çıkar umuduyla okullarını uzattıklarına dikkati çeken Bakan Akar, "Lisede 29 olan erteleme yaş sınırını 22'ye indiriyoruz, Meslek liselerine artı 3 sene daha ekliyoruz 25 yaşına kadar devam etme şansı veriyoruz. Meslek yüksek okulları ve lisans 28, lisansüstü 32, doktora 35, tıp 35, sporcu 35 yaş oluyor. Bunları aşağı çekerek lüzumsuz beklemeleri, tıkanıklıkları ve insanların bir an önce bu işi bitirerek işlerini güçlerini yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz " ifadesini kullandı.

HERKES 1 AY ZORUNLU TEMEL EĞİTİM

Yeni askerlik sisteminde askerlik çağına gelen her birey zorunlu olarak 1 ay kışlanın kapısından girecek. 1 ay sonra bedelli askerlik tercihinde bulunabilecek olan askerler belirlenen ücreti ödemek kaydı ile tezkere alabilecek. Bedelli askerlik yapmak istemeyenler ise askerliğe devam edecek.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

2018 yılı içerisinde bir kereye mahsus olarak çıkarılan bedelli askerlik yasal zemine oturtularak kalıcı hale getirildi. Bakan Akar, "Bedelli askerlik ücreti asteğmen maaşının 6 katı, 30 bin tL olarak belirlendi" dedi. Bedelli askerlik ücreti tek seferde peşin olarak ödenecek.

KIŞLAYA ER GİREN GENERAL OLABİLİR

Bakan Hulusi Akar'ın yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklamalarından en çok dikkat çeken, er giren bir kişinin generalliğe kadar yükselme şansı ile ilgili kısım oldu. Yeni askerlik sisteminde tüm askerlerin rütbe olarak önü açıldı.

ASKERLİK KAÇ AYA DÜŞTÜ?

Yeni askerlik sistemi ile kışladaki vatani görev süresi 6 ay olarak belirlendi. Tek tip askerlik sistemi olarak tanıtılan yeni sistemde tüm askerler mezuniyeti ne olursa olsun 6 ay askerlik yapacak.

ÖĞRETMENLER NASIL ASKERLİK YAPACAK?

Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Milli Savunma Bakanlığının uygun görmesi üzerine yedek subay aday adayı olarak silah altına alınacaklardan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen mesleğini fiilen icra edenler arasından bildirilenler temel askerlik eğitimini takiben Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ İLE KAÇ ASKER TERHİS OLACAK?

Resmi Gazete'de yayımlanması anı itibari ile 6 aylık vatani görevini tamamlamış olan askerlerin derhal terhis edilebilmesi ve terhis edilecek olan asker sayısının da 130 bin olacağına dair bilgiler basında yer almıştı. 130 bin askerin bir anda terhis olmasının kışlada zafiyet yaratabileceği endişeleri üzerine değişikliğe gidildi.

 


Burdur'da sel; evler ve tarım arazileri zarar gördü Sonraki Haber

Burdur'da sel; evler ve tarım arazileri zarar gördü

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı