Huawei CEO’su Ark OS’un hızını açıkladı

Huawei CEO’su Ark OS’un hızını açıkladı

ABD merkezli teknoloji devi Google ile yaşanan sorunlar nedeniyle bir süredir kendi işletim sistemine ağırlık veren Huawei, HongMeng OS'u çok yakında görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. 

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının bir boyutu olan Google-Huawei çıkmazı, özellikle Huawei telefon sahiplerinin kafasını hayli karıştırmıştı. 

 

Android ile ilgili sıkıntılar halen devam ederken, Huawei ise boş durmuyor.

Kendi işletim sistemini uzun süredir geliştirilen ve son hazırlıklarını yapan şirket, bu işletim sistemine de HongMeng OS ismini vermeyi düşünüyor. 

Çin merkezli Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz günlerde Fransız dergisi Lepoint’e verdiği röportajda HongMeng OS hızı ile ilgili bilgiler verdi. 

Ren, geliştirdikleri işletim sisteminin Android’den yüzde 60 daha hızlı olduğun altını çizdi.

Çin'de 9-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi beklenen Huawei Geliştirici Konferansı'nda ilk kez dünyaya duyurulması beklenen HongMeng OS, Huawei'nin iddiasına göre MacOS'tan daha hızlı bir yapıda ve Android platformundan yüzde 60 oranında daha hızlı çalışıyor. 
 

Kendi uygulama mağazası da bulunacak olan Huawei'nin yeni işletim sisteminin 2020 yılında kullanıcılara sunulması beklenirken, Huawei'nin önündeki büyük zorluk kendi ekosistemini oluşturmak olacak.

HUAWEİ'NİN İŞLETİM SİSTEMİNDEN YENİ GÖRÜNTÜ

HUAWEİ'NİN İŞLETİM SİSTEMİNDEN YENİ GÖRÜNTÜ

Çin merkezli Huawei'nin Google yasağına karşı b planı olarak lanse ettiği işletim sistemine ait yeni görüntüler geldi.

Huawei ARK OS'a ait görüntüler ortaya çıktı! Ark OS, yakın zamanda Çin ticari marka ofisinde ve Avrupa fikri mülkiyet bürosunda ticari marka olarak tescillenerek sertifikasını aldı

HUAWEİ'NİN KENDİ İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN ALDIĞI PATENT ORTAYA ÇIKTI

HUAWEİ'NİN KENDİ İŞLETİM SİSTEMİ İÇİN ALDIĞI PATENT ORTAYA ÇIKTI

Çin merkezli teknoloji devi Huawei'nin bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü işletim sistemi için patent aldığı ortaya çıktı. 

Söz konusu başvuruda, Huawei Ark OS, Ark, Ark OS ve Huawei Ark marka isimlerinin yer aldığı görülüyor. 

HUAWEİ'NİN KENDİ İŞLETİM SİSTEMİ NE ZAMAN HAZIR OLACAK?

HUAWEİ'NİN KENDİ İŞLETİM SİSTEMİ NE ZAMAN HAZIR OLACAK?

Teknloji dünyasındaki soğuk savaş ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Huawei CEO'su Yu Chengdong, şirketin kendi işletim sistemi için merakla beklenen tarihi verdHuawei CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını belirtti. 

Henüz adı açıklanmayan işletim sisteminin hem mobil hem de dizüstü bilgisayarlar için uygun bir platform olacağı gelen iddialar arasında.

HUAWEİ KULLANICILARINI NELER BEKLİYOR?

en iyi telefonlar, en iyi android telefonlar, piyasadaki en iyi telefonlar, huawei

ABD Ticaret Bakanlığı, dün kara listedeki Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı. 

ABD'nin aldığı karar Huawei'nin mevcut ürün ve ağların bakımı ve cep telefonlarının güncellenmesi için gerekli Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin veriyor. Ancak Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri alamayacak. 

HUAWEI KULLANICILARINI NASIL ETKİLEYECEK?

en iyi telefonlar, en iyi android telefonlar, piyasadaki en iyi telefonlar, huawei

Yasağı 90 gün erteleyen karar kuşkusuz Huawei’nin kısa bir süreliğine olsa da rahat bir nefes almasını sağladı.

Peki bu 90 günün sonunda işler istenildiği gibi gitmez ve Google yasağı kullanıma girerse ne olacak? 

en iyi telefonlar, en iyi android telefonlar, piyasadaki en iyi telefonlar, huawei

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Huawei kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Bu senaryo gerçekleşirse Huawei cihazlara sahip olan kullanıcılar Google’ın bazı Android güncellemelerinden mahrum kalacak. 

Huawei kullanıcıları bu yamaları ancak Android Open Source Project- Android Açık Kaynak Projesi'ne (AOSP) geldiğinde alabilecek. 

 

en iyi telefonlar, en iyi android telefonlar, piyasadaki en iyi telefonlar, huawei

90 günün sonunda anlaşma olmaz ve yasak kararı devreye girerse Huawei marka telefon alanlar Google Fotoğraf, YouTube, Google Harita, Google Drive, Google Duo görüntülü arama vb uygulamalarına sahip olamayacak. 

Bu senaryo gerçek olması durumunda Güney Kore merkezli Samsung'un arkasından dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi konumunda yer alan Huawei için zor günler başlamış olacakGoogle’ın bu kararının kullanıcı tarafından göreceği tepki şirketin kısa vadeli zararında belirleyici olacak.

Zira kısıtlama halihazırda Huawei kullananları kapsamasa da yeni telefon alacaklar için başka markaları tercih etmeleri için yeterli motivasyonu barındırıyor. 


Trafikte hamile kadının aracına saldıran Seydioğlu Baklava'nın sahipleri Hasan Sel ve Hüseyin Sel adliyeye sevk edildi Sonraki Haber

Trafikte hamile kadının aracına saldıran Seydioğlu Baklava'nın sahipleri Hasan Sel ve Hüseyin Sel adliyeye sevk edildi

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Giriş Yap | Kayıt Ol

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış