ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’ye yeşil ışık

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’ye yeşil ışık

İki ay önce Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın işletme listesinde kara listeye giren Huawei, G20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın ılımlı konuşmalarına rağmen listeden çıkamadı. Ancak ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, yaptığı açıklamada Huawei’nin Amerikan tedarikçileriyle tekrar iş yapabileceğini söyledi. Bu açıklamayla birlikte Ticaret Bakanlığı Huawei için yeşil ışık yaktı diyebiliriz.

 

ABD Ticaret Bakanlığı Huawei için şartlı karar aldı

ABD Huawei arasında yaşananlar uzun bir süredir teknoloji dünyasının gündemindeki yerini korudu. ABD Başkanı Donald Trump son olarak katıldığıG20 Zirvesi’nde ılımlı konuşmasıyla dikkat çekmişti. Ancak bu konuşmaya rağmen şirket kara listeden çıkarılmadı. Aradan geçen kısa sürenin ardındanTicaret Sekreteri Wilbul Ross katıldığı bir konferansta Huawei’nin tedarikçilerle iş yapabileceğini belirtti. Ancak şirketlerin bunun için bir lisans alması gerekiyor. Ross, şirketlerin Huawei’ye sattığı teknolojilerin ulusal güvenliği riske atmayacağını göstermeleri gerektiğine de dikkat çekti.

Bununla birlikte Huawei listede kalmaya devam edecek. Lisans başvurularının da reddedilme ihtimali göz önünde bulundurulacak.

Geçen ay her iki ülkenin cumhurbaşkanı G20 Zirvesi’nde bir araya geldi. İkilinin bir araya gelmesinin sonucunda şirketlerin yeniden Huawei’ye ekipman satmasına izin çıktı. Ancak, Ticaret Bakanlığı Huawei’nin listedeki yerini korudu.

Qualcomm, Intel ve Google gibi önemli şirketlerle ilişkileri biten Huawei, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşından en fazla etkilenen şirket oldu.

Şirketin kurucusu Ren Zhengfei verdiği bir röportajda ABD’nin kararlarının etkisinin çok önemli olmadığına değinse de tüm bu engellerin şirkete maliyetinin yaklaşık 30 milyar dolara mâl olacağı açıklandı. Aynı zamanda ABD şirketlerinin de bu hamlelerle önemli bir müşterisini kaybettiğini söyleyebiliriz.

Geçen yıl 70 milyarlık satın alma yapan Huawei’nin toplamda 11 milyar doları Qualcomm, Intel ve Micron gibi Amerikan şirketlerine gitmişti.


'Kurbanlıkların yüzde 100'ü yerli olacak' Sonraki Haber

'Kurbanlıkların yüzde 100'ü yerli olacak'

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı