Google Chrome 77 Beta sürümü ortaya çıktı

Google Chrome 77 Beta sürümü ortaya çıktı

Google Chrome 76 ile internet deneyimini oldukça iyileştiren Chrome geliştiricileri; Android, Mac, Windows ve Linux kullanıcılarını birçok yeni özellik aracılığıyla desteklemişti. Yeni sekme sayfası için daha fazla özelleştirme seçeneği sunan Google Chrome 77, şimdi de yeni kullanıcılara odaklandı.

Google Chrome 77 beta sürümü hangi özellikler ile geliyor?

Yeni sürüm, Google Asistan’ın daha fazla Chromebook modelinde yer almasını sağlayacak. Buna ek olarak kendisini ilk kez kullananlar için içerisinde detaylı bir rehber barındıran Chrome 77, tarayıcı ayarlarını kullanıcıya yaptırtıyor.

Omnibox isimli akıllı kutuların altına kendi sayfalarını ekleten Chrome; ilk planda GmailYouTubeGoogle HaritalarGoogle News ve Google Çeviri hizmetlerini öne sürüyor.

Google Chrome 77’yi varsayılan tarayıcısı olarak ayarlamak isteyenler, bir bilgilendirme ekranı ile karşılaşacaklar. Chrome Senkronizasyonu hakkında da bilgi veren yazılım, kullanıcılara vakit kazandırmak amacıyla bir avantaj sunuyor. Bu avantaj, bir kullanıcıya tek seferde kendisine ait olan tüm şifreleri ve kullandığı yer imlerini kendisinin belirlediği bütün cihazlarda kullanmasını sağlıyor.

Yeni sekme sayfasının arka planını sisteme kendi fotoğrafınızı yükleyerek ya da “Chrome arka planları” galerisinden bir görüntü seçerek özelleştirebilirsiniz. Chrome 77, kendisini tercih edenlere kısayollarırenkleri ve temaları özelleştirme izni veriyor. Bu işlemler, “tarayıcının görünümünü kişiselleştirme” başlığı altında yer alıyor.

eni sekme sayfasının sağ alt köşesinde bulunan “özelleştir” seçeneği, üç farklı kısayol seçeneği sunuyor:

— Kısayollarım: Sık ziyaret ettiğiniz internet sitelerine göre kısayollar önerilir.

— En çok ziyaret edilen siteler: Burada sizin tarafınızdan düzenlenen kısayollar yer alır.

— Kısayolları gizle: Bu özellik, kısayolların gösterilmemesini sağlar.

Renk ve tema seçimi için yirmi farklı tema hizmete sunuldu. Eğer bu temalardan hiçbirini beğenmez iseniz kendinize özel bir renk seçimi yapabiliyorsunuz. İlgili fonksiyonu aktif etmek için aşağıdaki kodları kullanmalısınız:

— chrome://flags/#ntp-customization-menu-v2

— chrome://flags/#chrome-colors-custom-color-picker

Chrome 77, sadece Pixelbook ve Pixel Slate modellerinde aktif olan Google Asistan’ın diğer Chromebook ürünlerinde de aktif olmasını sağlayacak. Ayrıca chrome://flags kodlamalarını yavaş yavaş kaldıran Chrome yönetimi, bu radikal değişikliğe Chrome 77 ile başlıyor.

İnternet uygulamalarının destekçisi olan tarayıcı, Contact Picker API projesine de yoğunlaştı. Contact Picker, kullanıcılara kişiler listesinden seçim yapmayı sağlıyor ve onlara bir paylaşım olanağı tanıyor. Bu olanak, kullanıcılar tarafından seçilen kişiler hakkında yer alan bazı bilgilerin bir internet sitesi ile paylaşılmasına kapı açıyor.


Kahramanlığıyla iz bırakan Eren Bülbül'ün şehadetinin 2. yılı Sonraki Haber

Kahramanlığıyla iz bırakan Eren Bülbül'ün şehadetinin 2. yılı

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı