S-400 eğitimleri başladı

S-400 eğitimleri başladı

Açıklamada, "Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında Rusya'nın Gatchina kentinde S-400 eğitimi, Hava Kuvvetleri personelinin katılımıyla başladı." ifadelerine yer verildi.

Eğitimlerin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Sözleşme 11 Nisan 2017’de imzalanmıştı

Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmıştı.

S-400'lerin teknik özellikleri

600 kilometre ötedeki hedefi tespit edebiliyor, 30 kilometre irtifaya çıkıp 400 kilometre ötedeki 80 hedefi eş zamanlı vurabiliyor, hayalet uçak ve balistik füzeleri başarılı bir şekilde imha edebiliyor.

S-400'ler Rusya'nın soğuk savaş döneminde üretmeye başladığı savunma füzelerinin son nesli. Önemli siyasi, ekonomik ve askeri hedefleri korumak için tasarlandı. İlk testlerine 1990 yılında başlandı. 2007'de Rus ordusunun envanterine girmesi ile birlikte de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

S-400'ler tehditlere hızlı cevap verebilme kabiliyeti ile bilinen bir sistem. Her bir S-400 bataryası, radar ve füze fırlatma rampalarından oluşuyor. Bataryalar kuruldukları bölge çevresinde 600 kilometre mesafedeki alanı tarama kapasitesine sahip. Sistem 400 kilometre uzaklıkta bir tehdit algılandığında anında harekete geçiyor. Her hedefe 2 füze kilitleyerek eş zamanlı 80 hedefi imha edebiliyor.

Türkiye 4 batarya aldı

Türkiye bu yeni nesil hava ve füze savunma sistemlerinden 4 batarya satın aldı.
Bataryaların Türkiye için bölgedeki tehditlere karşı etkin koruma sağlaması öngörülüyor. 


ABD'nin en güçlü silah lobisi "İç terör örgütü" olarak tanındı Sonraki Haber

ABD'nin en güçlü silah lobisi "İç terör örgütü" olarak tanındı

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı