Dünya genelinde akıllı telefon satışları, 2019’un ilk yarısında 210 milyar Euro'yu buldu.

Dünya genelinde akıllı telefon satışları, 2019’un ilk yarısında 210 milyar Euro'yu buldu.

GfK tarafından yapılan araştırmaya göre, aynı dönemde Türkiye’deki akıllı telefon satışlarının tutarı ise 1,8 milyar Euro (Yaklaşık 12 milyar TL) oldu. 

Ülkemizde yapılan yaklaşık 12 milyar TL’lik akıllı telefon satışının yaklaşık 691 milyon TL'lik kısmı 5,5 inç ve üstü ekrana, 20 MP ve üstü kameraya ve 64 GB ve üstü depolama alanına sahip olan akıllı telefonlardan oluşuyor.

Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği (TEDER) Başkanı Serhat Özeren, ülkemizdeki akıllı telefon pazar payının %17.6'lık büyümeyle 15.4 milyar liraya ulaştığını açıklamıştı.

"Şu anda cep telefonları satışlarının yüzde 40'ı GSM operatörlerinin mağazalarından yapılıyor. Yabancı cep telefonu şirketlerinin birçoğunun Türkiye'de Ar-Ge merkezleri bulunuyor. Sadece ABD üretimli cep telefonlarının Türkiye'de Ar-Ge merkezi yok. Burada sadece al-sat mantığıyla hareket ediyorlar." 

Türkiye'nin yakın coğrafyadaki ülkelere cep telefonu ihraç eder duruma geldiğini belirten ve bu potansiyelin artırılabileceğini savunan Özeren sözlerini şu şekilde noktaladı: 

"Ülkemizdeki yerli telefonların pazar payı %8-10 seviyesine ulaşmış durumda. Cep telefonu satışlarının yüzde 18-20'sinin ABD menşeli cihazlardan oluşuyor. Kore ve Çin menşeli cihazların pazar payı ise yüzde 60-65 dolarlarında." 

 


ASELSAN denizde ilke imza atıyor Sonraki Haber

ASELSAN denizde ilke imza atıyor

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı