7. Konya Bilim Festivali başladı

7. Konya Bilim Festivali başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve valiliğin iş birliğiyle Konya Bilim Merkezi'nde bu yıl "Sen de yapabilirsin" temasıyla düzenlenen festivalin açılışı gerçekleştirildi.

Bilim gösterileri, yarışmalar, simülatörler ve etkinliklere sahne olan festivalde, her yaştan ziyaretçiye yönelik 100'den fazla atölye çalışması yer alıyor.

Festival kapsamında, robotik kodlama, borsa, 3 boyutlu yazıcılar, nanoteknoloji, biyoteknoloji, mühendislik ve mimarlık alanlarında eğitimler veriliyor.

Konya Bilim Festivali'nde Atak helikopteri ve TB2 SİHA ile Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi pilotaj bölümünden eğitim uçakları sergileniyor.

Lazer labirent oyun alanında, lazerlere takılmadan parkuru tamamlayanlara hediyeler veriliyor.

Festival 3 gün sürecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya'nın tarım ve sanayinin yanı sıra bilimin de merkezi olduğunu söyledi.

Konya Bilim Merkezi'nde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendiklerini anlatan Altay, şöyle konuştu:

"Festivalde 100 alanda bilimsel etkinlik, yarışma, deneyler ve simülasyonlar mevcut. Bu yıl festival çok daha renkli. Atak helikopter ile TB2 SİHA'mız da burada. Gençlerimize burada teknoloji hamlesi konusunda açılımda bulunuyoruz. Festival, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, ASELSAN, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Baykar, MTA ve bilim merkezlerinin katkılarıyla gerçekleştiliyor. Festivalde 3 gün boyunca uzay ve havacılık, savunma sanayi, robotik ve kodlama, doğa ve tarım konularında katılımcılara önemli etkinlik sunulacak. Burada sadece Konya'dan değil çevre illerden misafirlerimizi bekliyoruz. Gençlerimize ufuk olacak festival bu yıl çok daha eğlenceli ve güzel şekilde olacak."

"En çok da uçaklara ilgi gösteriyorlar"

Karatay Ovakavağı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Yusuf Özcan ise etkinliği öğrencilerinin sabırsızlıkla beklediğini belirterek, "Her öğrencimizi buraya getirme imkanı bulamadığımız için başarılı olanları getirdik. Yıl boyunca bunu iple çekiyorlar. Burada çocukların ufku genişliyor. Eğitime büyük katkı sağlıyor. En çok da uçaklara ilgi gösteriyorlar. Geçen yıl da getirmiştik. Bir yıl öncesinden ödül koyuyoruz, 'sınıfınızdan ilk 4'e öğrencileri götüreceğiz' diyoruz. Motive açısından güzel oluyor" dedi.

Açılışa Konya Vali Vekili Hasan Karataş, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fidan Yüksel, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Festival, 4-5-6 Ekim'de 10.00-18.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.


Avustralya'da dünyanın en ölümcül mantarlarından biri tespit edildi Sonraki Haber

Avustralya'da dünyanın en ölümcül mantarlarından biri tespit edildi

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı