Türkiye'nin geçici barınma merkezleri dünyaya örnek oldu

Türkiye'nin geçici barınma merkezleri dünyaya örnek oldu

Alman Bild gazetesinin Yunanistan muhabiri Liana Spyropoulou'nun Yunanistan ve Türkiye'deki mülteci kamplarını değerlendirdiği yazısı dikkat çekti.

Yunan gazetecinin Hatay'ın Altınözü ilçesi ve Kilis'teki geçici barınma merkezlerini gezdikten sonra yaptığı "Türkiye'deki mülteci kamplarının mükemmelliğini görünce ülkesindeki durumdan utanç duyduğu" şeklindeki açıklama, Suriye'deki insani dram karşısında Türkiye'nin dünyaya örnek çalışmalar yaptığını bir kez daha gösterdi.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Spyropoulou'nun ziyaret ettiği Kilis'teki Elbeyli Geçici Barınma Merkezi de sağlıktan eğitime, spor alanlarından sosyal donatılara kadar birçok ayrıntının düşünüldüğü yapısıyla öne çıkıyor.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Banyo, tuvalet, okul, oyun parkı, market, cami, hastane, su deposu, atıksu arıtma tesisi, lojistik depo, spor alanlarının yer alan kamp, İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yönetiliyor.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Merkezde, eğitim öğretim kapsamında yürütülen çalışmalar da başta Birleşmiş Milletler olmak üzere geniş kesimlerden takdir topluyor.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Sağlık ve psikososyal destek anlamında da önemli hizmetlerin sunulduğu barınma merkezinde, uzman hekimler ve psikologlar düzenli olarak poliklinik hizmeti veriyor.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Türkiye onları bir an olsun yalnız bırakmadı

Suriyeli ressam Fedi Selim, iç savaş nedeniyle yaklaşık 7 yıl önce Türkiye’ye sığındıklarını ve ardından Elbeyli Geçici Barınma Merkezine yerleştiklerini belirtti.

Türkiye’nin kendilerini bir an olsun yalnız bırakmadığını ve merkezde her türlü imkanın sağlandığını ifade eden Selim, "Alışverişlerimizi oluşturulan marketlerden yapıyoruz, çocuklarımız okullara gidiyor ve hem Türkçe hem Arapça eğitim alıyorlar, öğretmenler çok iyi, kütüphanelerimiz sürekli açık" dedi.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Suriyeli Büşra Gazeli de yaklaşık 6 yıl önce merkeze geldiğini ve halen buradaki hastanenin eczanesinde çalıştığını söyledi.

 

Fotoğraf: AA

[Fotoğraf: AA]

 

 

Rihan Necip de yaklaşık 6 yıl önce savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındıklarını anlatarak, merkezde eğitimden sağlığa her türlü ihtiyaçlarının giderildiğini, tüm bunların yanında birçok kadına da sosyal tesislerde meslek edindirildiğini vurguladı.

Kaynak: AA


FETÖ sanığı Ilıcak ve Altan'ın yeniden tutuklanmaları talep edildi Sonraki Haber

FETÖ sanığı Ilıcak ve Altan'ın yeniden tutuklanmaları talep edildi

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı