Led Havuz Lambaları

Led Havuz Lambaları

Led Havuz Lambaları

Havuz içi aydınlatmaları görsel olarak tercih edilebilirken, eğitmenlerin de yüzücülerini havuz içinde takip edebilmesi adına, yardımcı olabilmektedir. Akşam saatlerinde havuzların ışıkları yanarak, görsel anlamda keyif verici hala gelebilmektedir. Bu aydınlatma sistemlerini hazırlarken öncelik,  güvenlik olurken çok çeşitli aydınlatma sistemlerimiz bulunmaktadır. Bunlar kişilerin isteklerine göre değişirken, aydınlatma sistemi kurulacak havuzun tasarımına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Aydınlatma sisteminin güvenliği öncelik alınarak, armatürlerin nereye kurulacağı tespit edilir ve doğru şekilde monte etmek öncelik olacaktır. Doğru ışık akışı göz önünde bulundurularak, ışıkların birbiriyle yansımasıyla, havuz içindeki yansıması doğal bir görünüm kazanabilecektir.

Havuz Aydınlatma Sistemi

Havuzların ışıklandırma sistemine bakacak olursak, havuz pencereleri sayesinde doğal ışığı alırken bazen de armatürlerin yardımıyla yapay ışığı yayar. Her ikisinin yardımıyla ışık yayılımı da sağlanır. Havuzlarda 300 lüks aydınlatma genel olarak kabul edilirken yarış için kullanılan havuzlarda daha fazla aydınlatma gereklidir. Havuzlarda 50 dereceden düşük ışıklandırma su içinde yansıma ve parlama yapabilmektedir. Bu ön izlenimler sayesinde doğru şekilde yol alınabilmesi için önemlidir. Tasarım aşamasında doğru ölçülerle hareket ederek istenmeyen durumların önüne geçilebilmektedir.  Havuz aydınlatmaları doğrudan havuz üzerine yapılması doğru iken, sadece havuzun yan tarafına yapılan ışıklandırma görüş mesafesini daraltacaktır. Bu da yüzücülerin görünebilmesi bakımından önemli bir durumdur. 

Havuz içinde yüzücüleri rahatsız edici ışıklandırmaları önlemek için endirekt aydınlatma sistemi olağan karmaşıklığın önüne geçmek için iyi bir seçenektir. Duvar ve tavanlara yönlendirilen projektörler de havuz içindeki ışık yayılımını eşit şekilde sağlayacaktır.

Genel olarak bakım gerektirmeyen veya bakımı kolay olan ışıklandırma sistemlerini seçmek pratik anlamında kolaylık sağlayacaktır. Bunun içinse led aydınlatma armatürleri seçmek uzun vade de havuz aydınlatma sağlanabilecektir. Direk havuz üzerine kurulan havuz aydınlatmaların bakımı daha zor olacaktır.

Su altı aydınlatmaları daha güvenli ve ışık yayılımını istenilen ölçüde elde etmek için de iyi bir seçenektir. Su altı aydınlatmaları arttırılarak daha güvenli bir yol izlenir.

Havuz içi nemli bir ortam olduğu dikkate alınarak, ışıklandırma sistemini de bunu göz önüne alarak yapmaktayız. Standartları olan havuz içi aydınlatmalarımızın, armatürleri IP54 koruma standartlarındadır. Su altı aydınlatmalarındaki koruma standartlarıysa IP68 sınıfındadır.

Bir de iki çeşit aydınlatma sistemi vardır. Kuru ve ıslak oyuk sistemi, ıslak zemin uygulamaları için özel ürünler kullanılırken kuru oyukları kullanmanın avantajlarına bakabiliriz;

Bakımı daha kolaydır.

Bütün modern lambaları kullanabilirsiniz.

Kurulumu bakımından çok daha kolaydır.

Bir başka konuya da değinilecek olursak havuz yapısı itibariyle ışıklandırma sistemi ne kadar doğru orantı da yapılsa da etkili sonuç alınamamaktadır. Bir bakıma havuzun tasarlandığı biçim ve bakımı da bu havuz lambası sistemini etkileyebilmektedir. Ayrıca iyi bir topraklama sisteminin de sağlanması gerekmektedir.

 

Led Havuz Lamba Seçimi

Havuz içi aydınlatma seçimi için oldukça fazla seçenek mevcuttur. Bunlardan sıva üstü aydınlatmalar veya kovanlı aydınlatma ampulleridir. Bu iki seçenek havuz aydınlatma için kullanılan kolay montaj seçeneklerindendir. İstenilen renkte havuz içi aydınlatma sağlayan yöntemse sıvı üstü aydınlatmalardır.

Havuz İçi Aydınlatmanın Yayılması

Havuz içindeki merdiven basamakları ya da farklı çıkıntılar ışık için önem taşımaktadır. Seçilen malzemelere göre ışık yayılımı farklılık gösterecektir. Bu ışık yayılımı, havuz içi yüzeyleri de etkilidir. Led ışık aydınlatmalarında önerilen 5m mesafe ile 10m ye kadar yansıtılabilmesi önerilmektedir. 

Havuz İçi Işık İhtiyacı

Havuz içi renkleri de led havuz lambaları kullanım sıklığını belirtmektedir. Havuz içi açık renkte ise çok daha fazla aydınlatma kullanmak durumda kalınabilir. Koyu döşenmiş havuz içinde ise daha az havuz aydınlatma sistemi yeterli olacaktır. Havuz aydınlatma sistemleri tamamen havuzun yapısıyla doğru orantıda ışıklandırma sağlamak için önemli bilgilerdendir.

Havuz Geometrisine Göre ışıklandırma

Işık geçişlerinin boyutları düşünülerek hareket edilmelidir. Bir led ışığı oldukça fazla alanı aydınlatabilir, ancak ışığın yayılımını tamamen sağlayamayabilir. Zıt renklerin de kullanıldığı havuz aydınlatmaların da bu yöntem 12m den geniş olmayan havuzlar için oldukça yeterlidir. Havuz şekillerinden biri olan böbrek şekli ise duvar çapından ışıklandırma 10 ila 20 dereceyi aşmamak daha etkili sonuçlar ortaya çıkarabilecektir. L havuzlara bakacak olursak eşit ışıklandırma kullanmak tamamen yanlış olacaktır. Işıkların eşit ve düzgün şekilde görünebilmesi adına uzun kısımda 3 adet ışıklandırma kullanarak, kısa kısımdaysa 2 ışıklandırma da kısa tutulup, ışık yayılımı düzgün bir çizgide görülebilecektir.

Havuzlarda Basamaklar

Havuz konforu, güvenliği ve kullanım kolaylığını arttırabilmek için tasarlanan havuz içi basamakları gibi faktörlerinde ışıklandırılması sağlanarak görüş mesafesini güvenli hala getirir. Bu ışıklandırma sisteminde izlenmesi gereken kural, 400 mm derinliğe yerleştirilerek, maksimum 300mm havuzun üst tarafından yerleştirilmelidir. Bu sistem havuzun yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Basamaklardaki ışıklandırma ise adım yüksekliği dikkate alınarak yapılmaktadır.

Basamaklar dışında havuzun boyutuna göre ışıklandırma şekillenebilirken gölgelendirmeyi engellemek için de ışıklandırmayı doğru şekilde tespit etmek gerecektir. Bazı durumlarda havuzun yapısı gereği çok göze çarpmayan gölgelenmeler de olabilecektir.

https://www.e-havuzmarket.com/kategori/havuz-aydinlatma


İçişleri Bakanı Soylu: Semt pazarlarını yasaklamayacağız ama tedbirleri artıracağız Sonraki Haber

İçişleri Bakanı Soylu: Semt pazarlarını yasaklamayacağız ama tedbirleri artıracağız

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı