Gayrimenkul Yatırımıyla Türk Vatandaşlığı Şartları Nelerdir ?

Gayrimenkul Yatırımıyla Türk Vatandaşlığı Şartları Nelerdir ?

C:\Users\USER\Desktop\42b713a6-0ebf-458b-aa9e-a7af2dcea921.jpg

Dünya genelindeki birçok ülke vatandaşı sağladığı avantajlar sebebiyle Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak istiyor. Türkiye, ekonomik, siyasi, sosyal ve idari alanlarda büyük başarı örneği gösterirken bu tecrübelerden faydalanmak için büyük çaba gösteren yatırımcıların odak noktası haline geldi. Son yıllarda özellikle Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere Çin, Almanya ve Rusya gibi ülkelerden de gelen yabancı yatırımcılar Türkiye’deki gayrimenkul sektörüne büyük ilgi gösteriyor.

250 bin dolara vatandaşlık  programı ile 2018 yılından 7 bini aşkın yabancı yatırımcı aileleriyle birlikte Türk vatandaşı olmanın avantajlarına sahip olmaya başladı. Bu durum Türkiye'nin gayrimenkul piyasası üzerinde son derece olumlu bir etki yaparken, aynı zamanda yabancılara süresiz olarak Türkiye'de yaşama ve tüm sosyal haklardan faydalanma hakkı sağlıyor. Özellikle Orta Doğu bölgelerinde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar ve çatışmalar, bu ülkelerin vatandaşları için Türkiye'yi çok önemli bir güvenli liman yapıyor. Özellikle Irak, İran, Yemen ve Afganistan gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye'de bir gayrimenkul alarak vatandaş olmayı tercih ediyorlar.

Gayrimenkulde Ürdün, Konutta İran Vatandaşlarının İlgisi Büyük

2020 yılının Ocak – Haziran döneminde, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul satın alımları analiz edildiğinde, ilk sırada Ürdün vatandaşlarının yer aldığı görülüyor. Yabancıların gayrimenkul yatırımlarında geçtiğimiz yılın birincisi Mısır’ın yerini alan Ürdün’ü sırasıyla Mısır, Filistin, Suudi Arabistan, Afganistan, Irak, Dominika, Katar, İran ve Almanya takip ediyor.2020 yılının Ocak – Haziran döneminde Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış rakamlarına bakıldığında ise İran vatandaşlarının ilk sırada geldiği görülüyor. İran’ı, sırasıyla Irak, Çin, Azerbaycan, Rusya Federasyonu, Filistin, Afganistan, Almanya, Ürdün ve Türkmenistan takip ediyor. Türk vatandaşlığı başvuru sayılarının 2021 yılında artarak devam etmesi öngörülüyor.

Sadece Konut Değil, İşletme Yatırımları da Artıyor

Yatırımla Türk vatandaşlığı konseptinde yabancı yatırımcıların sadece konut yatırımı değil, aynı zamanda farklı bölgeler ve sektörlerde işletme açtıklarını da görüyoruz. Diğer yandan, Ürdünlü yatırımcı ve işadamları Türkiye’yi büyük bir ülke olarak nitelendirirken çok sayıda proje ve yatırım fırsatları sunduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bugün, çok sayıda Ürdün vatandaşı Türkiye’de yaşıyor. Ürdünlü yatırımcıların yanı sıra çok sayıda Ürdünlü öğrenci de Türkiye’de kaliteli eğitim olanaklarından yararlanıyor.Ürdün vatandaşı yatırımcılar için bürokratik işlemlerin daha da kolaylaştırılması, Türkiye’de yatırım fırsatlarının anlatılması ve daha fazla ilgi gösterilmesi halinde yatırımların ciddi şekilde artacağı tahmin ediliyor. Özetle Ürdünlüler Türkiye’deki yatırım imkânlarından yararlanmak istiyor. Ürdünlülerin yanı sıra, Suriyeli ve Rus işadamlarının da farklı alanlarda yüksek miktarlarda fabrika yatırımları da bulunuyor. 


Türkiye genelinde okul servis araçları denetlendi Sonraki Haber

Türkiye genelinde okul servis araçları denetlendi

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı