BENGÜTÜRK TV

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

BELEDİYE
21 Oca 2021
1163
18 ° Az Bulutlu

Silivri Belediyesine 1 milyonluk sıfır atık desteği

Silivri Belediyesine 1 milyonluk sıfır atık desteği

Silivri Belediyesi tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında hazırlanan projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 1 Milyon TL değerlinde destek verildi. Başkan Yılmaz, "Temiz bir doğa için, temiz bir Silivri ve temiz bir Türkiye için çalışıyoruz." dedi.

Silivri Belediyesi tarafından ilçe genelinde ve belediye hizmet binalarında uygulanan Sıfır Atık Projesine yönelik çalışmalar artarak devam ediyor.

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması amacıyla yürütülen Sıfır Atık Projesini daha etkin hale getirmeyi hedefleyen Silivri Belediyesi, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ekipman başvurusunda bulundu. Belediye Başkanı Volkan Yılmaz'ın gayretleri ve yapılan değerlendirmelerin ardından 1 Milyon TL değerindeki hibe talebi bakanlık tarafından uygun görüldü.

476 PARÇA EKİPMAN ALINDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan destekle ilçe genelindeki uygun alanlarda ve belediye hizmet binalarında kullanılmak üzere 1000 litre hacimli 53 adet geri dönüşüm konteyneri, 770 litre hacimli 50 adet galvaniz kaplamalı çöp konteyneri, 2 ve 3 hazneli 208 adet iç mekân sıfır atık kutuları, 240 litre hacimli 63 adet plastik konteyner, 770 litre hacimli 95 adet plastik konteyner, 5 ve 7 hazneli 5 adet mobil atık getirme merkezleri, 1 adet 60 ton kapasiteli zemin üstü taşıt kantarı, 1 adet 100 litre / gün kapasiteli kompost makinası olmak üzere toplam 476 parça Sıfır Atık ekipmanlarının alımı gerçekleştirildi.

BAŞKAN YILMAZ: "ATIKLARI DOĞRU DEĞERLENDİRMELİYİZ"

Bakanlık desteğiyle ilgili açıklama yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Sıfır Atık Projesini çok önemsediklerini ifade ederek, "Geri dönüşümü yapılabilen atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Sayın Emine Erdoğan'ın öncülük ettiği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca yürütülen Sıfır Atık Projesi büyük önem arz ediyor. Bu şunun için önemli; üretiyoruz ama aynı zamanda tüketiyoruz. Tüketim çılgınlığının da arttığı bu dönemde, bizim tüketilen ürünlerden çıkan atıkları doğru anlamda değerlendirmemiz gerekiyor. Yani Sıfır Atık demek; evimizden çıkan veya fabrikalarımızdan, iş yerlerimizden çıkan ve geri dönüşüme döndürülebilecek ürünlerin, katı atık depolama merkezlerinde ilkel bir şekilde depolanmaması demek esasında. Biz bu noktada Silivri Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce hazırlık yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza başvuruda bulunduk. Projemiz kapsamında Silivri Belediyesine 1 Milyon lira değerinde bir hibeyi uygun gördüler. Bakanımız Sayın Murat Kurum başta olmak üzere bakanlık yetkililerine teşekkür etmek istiyorum." dedi.

İBB'YE ATIK AYIRIŞTIRMA MERKEZİ TEKLİFİ

Atık Ayrıştırma Merkezlerinin kurulması gerektiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunarak şöyle devam etti: "Biz bilinçlendirmeden başlayıp, ekonomik olarak da teşvik ederek Sıfır Atığa destek vermeye devam edeceğiz. Temiz bir çevre için, temiz bir doğa için, temiz bir Silivri, temiz bir Türkiye için çalışıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, bir atık getirme merkezi oluşturmak. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesine de seslenmek istiyorum. Silivri'de bir katı atık depolama merkezimiz var. Ama şunu da ifade edeyim, her ilçede veya üç ilçenin ortak noktasında bir Atık Ayrıştırma Merkezi kurulmasını teklif ediyorum. O ayrıştırma merkezinde ayrıştırılan, geri dönüşüme uygun materyallerin oradan çıktıktan sonra ki evsel atıkların katı atık depolama merkezine gitmesini istiyoruz. Büyükşehirle de görüşeceğiz. Biz Silivri'de hem bir ayrıştırma merkezi hem de bir geri dönüşüm merkezini oluşturmak için kolları sıvadık. Bu noktada çalışmalarımıza devam ediyoruz."


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Trabzonspor 1512302039
2 Fenerbahçe 15834727
3 Konyaspor 147521026
4 Hatayspor 15825626
5 Başakşehir 15816725
6 Alanyaspor 15735-324
7 Galatasaray 15654223
8 Karagümrük 15645122
9 Beşiktaş 15636021
10 Adana Demirspor 15555020
istanbul
İmsak
06:36
Güneş
08:07
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Akşam
17:43
Yatsı
19:09
E bültene abone olmak ister misiniz?