BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

TEKNOLOJİ
6 Tem 2021
7665
11 ° Çok Bulutlu

Türk bilim insanları boya ve plastik maddeyi zarar görmeden ayrıştıran çözücü geliştirdi

Türk bilim insanları boya ve plastik maddeyi zarar görmeden ayrıştıran çözücü geliştirdi

Yalova Üniversitesi laboratuvarında geliştirilen çözücü, atık plastik maddelerin geri dönüşümü için üzerindeki boyaların ayrıştırılmasının yanı sıra duvar, otomobil gibi yüzeyinde boya olan herhangi bir alanda da kullanılabiliyor.

 Yalova Üniversitesinden bir grup bilim insanı, plastik maddeleri erimeye yol açmadan üzerindeki boyadan ayrıştırabilen, kokusuz ve çevreci özelliğe sahip çözücü geliştirdi.

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Atilla Taşdelen, "Sıfır Atık Projesi" kapsamında atık plastik maddelerin zarar görmeden geri dönüşümünü sağlamak amacıyla ekibi ile yürüttüğü çalışmayı tamamladı.

Üniversite laboratuvarında geliştirilen sıvı içerikli çözücü, normalde eritilerek kalite kaybına neden olacak plastik ürünleri, üzerindeki boya içeriklerinden ayrıştırabiliyor.

Prof. Dr. Taşdelen, elde ettikleri çözücüyle, "esnek ambalaj" olarak nitelendirilen, gıda ürünlerinin konulduğu plastik malzemede renk ve marka isimlerinin bulunduğu bölümleri plastiğe zarar vermeden ayrıştırdıklarını söyledi.

Projeyle ilgili bilgi veren Taşdelen, şöyle konuştu:

"Plastikler, mekanik anlamda geri dönüşüm için ekstrüder eritilip granül haline getirilirken oradaki filtreleri tıkadığı için büyük sorun yaratmaktadır. Ayrıca geri dönüşümde plastik malzemeler renkli olduğu için genelde koyu gravür haline getirilebiliyor. Bu çalışmamızda boya ile ambalajı birbirinden ayrıştırma yöntemi geliştirdik. Bu yöntem öncelikle kağıtların mürekkep giderimi olarak biliniyor. Biz de aynı şekilde plastik filmlerde boya giderimi için yeni bir çözücü geliştirdik. Bu çözücü, kokusuz ve çevreci. Çevreye herhangi bir zararı yok. Boyayı ayrıştırdıktan sonra tekrar kullanım özelliğine sahip."

Deney sırasında plastik, dakikalar içinde boyadan ayrıştı

Geliştirdikleri sıvı ile laboratuvar ortamında çözülme deneyi yaptıklarını aktaran Taşdelen, dakikalar içinde boyadan ayrıştırmayı sağladıkları teknolojinin sanayiye kolaylıkla uygulanabileceğini vurguladı.

Taşdelen, çözücünün tekrar kullanılma özelliği ile ekonomik anlamda ekstra maliyet gerektirmediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu çalışmanın ülkemizde katma değerli bir malzemenin üretimi için çok uygulanabilir bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Geri dönüşüm firmalarımızdan bu teknolojiyi sanayicilerimize kazandırmak için ilgi bekliyoruz. Özellikle sanayide çözücü kullanmak parlama ve alev alma sıkıntıları yarattığı için ciddi risk arz ediyor. Bizim çözücümüz doğal kökenli olduğu için kaynama noktası oldukça yüksek, buharlaşma basıncı da oldukça düşük. Bu da buharlaşmada çevreye zarar verme noktasında uçuculuk noktasının düşük olması hem de kapalı bir sistemde tekrar kullanımı sağladığı için geri dönüşümün maliyetini de düşürüyor."

Endüstride çözücü anlamında en fazla suyun kullanıldığını, su kadar saf bir çözücünün ise bulunamayacağını dile getiren Taşdelen, geliştirdikleri çözücünün suya yakın sağlıklı bir sıvı olduğunu anlattı.

Taşdelen, çözücüden, plastik haricinde duvar yazılarının, boya yapılmış otomobil ya da yüzeyinde boya olan herhangi bir alanda yararlanılabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Galatasaray 1813322342
2 Fenerbahçe 1711242235
3 Başakşehir 181044834
4 Adana Demirspor 189631733
5 Beşiktaş 179531132
6 Trabzonspor 18954132
7 Konyaspor 18693627
8 Kayserispor 18828326
9 Alanyaspor 18666-124
10 Karagümrük 17557120
istanbul
İmsak
06:50
Güneş
08:20
Öğle
13:18
İkindi
15:44
Akşam
18:06
Yatsı
19:30
E bültene abone olmak ister misiniz?