BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

TÜRK DÜNYASI
8 May 2022
33732
11 ° Çok Bulutlu

Nahçıvan'da "Haydar Aliyev ve Türk Dünyası" konulu konferans düzenlendi

Nahçıvan'da "Haydar Aliyev ve Türk Dünyası" konulu konferans düzenlendi

Nahçıvan'da "Haydar Aliyev ve Türk dünyası" konulu konferans düzenlendi.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi ve Türk Aksakkalları Birliği (TAİB) ortaklaşa, milli lider 99. yıl dönümüne ithafen "Ulu Önder Haydar Aliyev ve Türk Dünyası" konulu bilimsel-pratik bir konferans düzenledi.

İlk olarak üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi'nde "Büyük Önder Haydar Aliyev'in Mirasının İncelenmesi ve Tanıtılması" sergisi izlendi. Üç bölümden oluşan sergide, ulusal liderin anısına 99 kitap, bilimsel çalışma ve konferans materyalleri yer alıyor. Fakültenin Sergi salonunda Sanat Fakültesi öğretmen ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergide, büyük bir stantta çiçeklerden yapılmış resim, heykel, işleme, Ulu Önder portresi ve imzası olmak üzere toplam 50'ye yakın el işi sergilendi. 

Konferansta önce milli lider Haydar Aliyev ve Azerbaycanın bütünlüğü için şehit olan şehitlerimiz anıldı ve Azerbaycan Cumhuriyeti İstiklal Marşı çalındı.

Konferansta konuşan Üniversite Rektörü Elbrus Isayev, 10 Mayıs'ın Azerbaycan'ı bugünkü gelişme düzeyine getiren Ulu Önder'in doğumunun 99. yıl dönümü olduğunu söyledi. Rektör, Azerbaycan biliminin büyük bir hamisi olan dehanın üniversiteyi dört kez ziyaret etmesini Nahçıvan'daki eğitim ve özerk cumhuriyetin kamusal çevresi hakkındaki değerlendirmesinin bir tezahürü olarak değerlendirdi.

Ulu Önder'in siyasi mirasının bağımsız devletliğimizin temeli olduğu kaydedildi. Yirminci yüzyıl tarihimizin elli yılı aşkın tarihi, büyük Haydar Aliyev'in kişiliği ve büyük yaratıcı etkinliği ile bağlantılıdır. Ulu Önder Nahçıvan'ı zor günlerinde korumuş, en zor anlarında bile özerk cumhuriyette aldığı kararlar sadece Nahçıvan'ın geleceği için değil, Azerbaycan'ın bağımsız geleceği için de tasarlanmış bir politikanın temel ilkeleri olmuştur. 

Türk Aksakkalları Birliği Başkanı, Yeni Azerbaycan Partisi Veteranlar Meclisi üyesi akademisyen Sudeif İmamverdiyev, birliğin Türkçe konuşulan ülkelerdeki örgütlenme faaliyetleri ve ortak toplantıları hakkında bilgi verdi. TAİB'in temel hedeflerine dikkat çeken akademisyen, ülkemizin son 30 yılda elde ettiği başarılar, sosyo-politik alanda yaşananlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, genclere devlet politikasının özünü aktarmak temel hedeflerimizden biri olduğunu söyledi. 

Büyük liderin siyasi faaliyetinin Nahçıvan döneminin, ne kadar zor ve karmaşık olursa olsun, Azerbaycan'ın bağımsızlık tarihinde büyük değer taşıdığı kaydedildi. Akademisyen Sudeif İmamverdiyev, Ulu Önder'in izlediği maksatlı siyasetin tarihsel aşamalarını kronolojik sırayla inceleyerek, özerk cumhuriyette izlenen maksatlı siyaseti Milli Önder'in fikirlerine bağlılığın cisimleşmesi olarak değerlendirdi.

Yeni Azerbaycan Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Milletvekili Profesör Hikmet Babaoğlu, "Haydar Aliyev'in siyasi mirasının siyasi yönleri" konulu konuşmasında, Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev'in adının ve faaliyetlerinin evrensel bir değer olduğunu kaydetti. dünya için, Azerbaycan etnografyası ile bağlantılıdır. Nahçıvan'ı Azerbaycan'ın devlet, kültür ve ideoloji başkentlerinden biri olarak nitelendiren profesör, kadim toprakların tarihi hafıza ve milli maneviyatın köprüsü olduğunu kaydetti. Hikmet Babaoğlu, Haydar Aliyev'in siyasi mirasını tüm Türk dünyası ile bağlantılı olarak inceledi. Profesör, 2003 yılında halkın büyük güveni ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilen Sayın İlham Aliyev'in, ümumilli lider Haydar Aliyev'in kurduğu sosyo-ekonomik kalkınma ve siyasi istikrar sürecini ısrarla sürdürdüğünü vurguladı.

YAP Üniversitesi kampüsü başkanı, Uluslararası İlişkiler Bölümü kıdemli öğretim görevlisi, Tarih Felsefesi Doktoru Arzu Abdullayev, Haydar Aliyev'in Nahçıvan'daki kurtarma görevi hakkında konuştu. Doğu'nun ilk demokratik cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin miras geleneklerinin ilk kez Nahçıvan'da restore edildiğini vurguladı. Bilimsel, politik-teorik ve pedagojik alanlardaki en önemli görevlerden biri, ulusal liderin siyasi mirasını incelemek, bağımsız bir devlet inşa etmek için uygulamak, gençliğin eğitiminde bir fenere dönüştürmektir.

Felsefe ve Sosyal Hizmet Bölümü Profesörü Felsefe Doktoru Mammad Rzayev, "Haydar Aliyev ve milli bilinç kavramı" başlıklı konuşmasında, Ulu Önder'in Azerbaycan'ın bağımsızlığının geri döndürülemezliğini sağladığını, milletimizin ideolojik çizgisini belirlediğini vurguladı. Bütün bu nedenlerle Milli Önder, Azerbaycan halkının yirminci yüzyılda yetiştirdiği bir dahi, kamu yönetimi alanında büyük ve deneyimli bir politikacı, bir devlet adamı, devletimizin tarihinde ebediyen kalacak bir Önderdir. ve saygıyla anılacaktır. Zengin devlet deneyimi, dünya politikacıları tarafından takdir edilmekte ve takdir edilmektedir.

Ardından Nahçıvan Televizyonu'nun hazırladığı "Büyük Önder Haydar Aliyev ve Türk Dünyası" filmi gösterildi. Rektör, konferansın hatırası olarak akademisyen Sudeif İmamverdiyev'e plaket ve hediye takdim etti. TAİB Başkanı, böylesine prestijli bir konferansa ev sahipliği yapan rektörü bir teşekkür diploma ile ödüllendirdi.

Ayrıca TAIB temsilcilerinin her birine Konferansın özel sertifikaları takdim edildi.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Galatasaray 1813322342
2 Fenerbahçe 1711242235
3 Başakşehir 181044834
4 Adana Demirspor 189631733
5 Beşiktaş 179531132
6 Trabzonspor 18954132
7 Konyaspor 18693627
8 Kayserispor 18828326
9 Alanyaspor 18666-124
10 Karagümrük 17557120
istanbul
İmsak
06:50
Güneş
08:20
Öğle
13:18
İkindi
15:44
Akşam
18:06
Yatsı
19:30
E bültene abone olmak ister misiniz?