Hindistan Savunma Bakanlığı (MoD), Hindustan Aeronautics Limited (HAL) firmasına 156 adet Prachand Hafif Taarruz Helikopteri (LCH) tedariki için bir Teklif Talebi (RFP) yayınladı. Bu tedarik, Hindistan’ın savunma üretiminde kendine yeterlilik arayışında büyük önem taşıyor ve ülkenin AH-64 Apache gibi yabancı saldırı helikopterlerinin ithalatına bağımlılığını azaltma çabalarını desteklemesi bekleniyor.

ALTINAY’dan İSTİF sınıfı fırkateyn için sözleşme ALTINAY’dan İSTİF sınıfı fırkateyn için sözleşme

Tedarik kapsamında helikopterlerinin parçalarının %50’sinden fazlasının yerli olarak üretilmesi hedefleniyor. Prachand LCH’nin teslimatlarının başlaması ile birlikte Hint Ordusu envanterinde bulunan Mi-35 gibi mevcut taaarruz helikopterinin envanterden aşamalı olarak çıkarılması bekleniyor.

Prachand LCH’nin, 5.000 metre irtifaya kadar görev yapabileceği iddia ediliyor.

Ayrıca, LCH havadan havaya füzeler, havadan karaya füzeler, 70mm roketler ve 20mm burun topunu kapsayan çeşitli mühimmatla donatılabilecek.

Hindistan, Prachand LCH’i gelcek dönemde Mısır, Nijerya, Arjantin ve Filipinler gibi ülkelere de ihraç etmeyi hedefliyor. Ancak Nijerya ve Filipinler, Türk taarruz helikopteri T129 ATAK‘ı envanterine katmış durumda.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com