I. Abdullah kimdir?

Bu biyografi 08 Ağustos 2018 - 11:27 'de eklendi.

Doğum tarihi : ??.Şubat.1882 Ölüm tarihi : 20.Temmuz.1951
kaç yaşında öldü : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Devlet Başkanı
: Mekke, Suudi Arabistan (Osmanlı Devleti)
Vefat ettiği yer : Kudüs


25 Mayıs 1946 – 20 Temmuz 1951 tarihleri arasında Ürdün’ün ilk kralı idi.

I. Abdullah, Şubat 1882 tarihinde Mekke, Suudi Arabistan’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Abdullah bin Hüseyin’dir. Babası Mekke Emiri Şerif Hüseyin, annesi Abdiyya bint Abdullah’dır. Irak’ın ilk kralı I. Faysal kardeşidir. Ayrıca, Ali bin Hüseyin, Prens Hasan, Prenses Fatma, Prenses Saliha, Prenses Sarra, Prens Zeyd, Hasan bin Hussein, Hussein ibn Nasser, Sherif Fawaz Sharaf adlarında kardeşleri vardı. Şimdiki Ürdün kralı Kral II. Abdullah, I. Abdullah'ın torunudur.

I. Abdullah, İstanbul'da öğrenim gördü. Bütün gençliği İstanbul'da geçmiş, hatta 1908'de İstanbul"da açılan Mebusan Meclisi"nde Hicaz milletvekili olarak bulunmuştur. 1908 yılında Jön Türk hareketine katıldı. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra kurulan Osmanlı Meclis-i Mebusanı'na Hicaz temsilcisi olarak girdi ve aynı anda Mekke şerifliğine atandı.

I. Abdullah, Arap İsyanı sırasında 1916-1918 yıllarında Güney Cephesi Arap kumandanı olarak görev yaptı ve 10 Haziran 1916 tarihinde Osmanlı Birliği'ne yapılan Taif saldırısı neticesinde 22 Eylül 1916 tarihinde Osmanlı Birliğinin yenilmesine sebep olmuştur.

Daha sonra Medine kuşatmasına katılmış ve Güney ve Kuzey tarafından 4000 kişilik bir kuvvet ile Medine'yi kuşatmıştır. 1917 yılının başlarında, çöl'de bir Osmanlı Konvoyunu pusuya düşürerek, Bedevi kabilelerindderilmek istenen 20.000 pound değerindeki altına el koymuştur.

1917 Ağustosunda ise, I. Abdullah Hicaz Demir Yolu'nu sabote etmek üzere Fransız kumandan Muhammand Ould Ali Raho ile yakın işbirliği içerisine girmiştir. I. Abdullah'ın İngiliz Kumandan Arabistanlı Lawrence ile ilişkileri iyi değildi ve Lawrence Hicaz'daki zamanının çoğunu Kuzey Cephesi Arap Kumandanı I. Abdullah'ın kardeşi I. Faysal'e hizmet ederek geçiriyordu.

11 mart 1920’de İngilizler tarafından Suriye kralı ilân edilen I. Faysal, aynı yılın 25 ağustosunda Fransa Şam’ı işgal edince Fransızlar tarafından Şam’dan ayrılmak zorunda bırakıldı ve Londra’ya gitti. Tam bir sene sonra Irak’ta bir manda yönetimi kurmak isteyen İngiltere tarafından Irak kralı ilan edildi. I. Faysal 1921- 1933 yılları arasında da Irak Kralı olarak bulundu.

Fransız kuvvetleri Şam'ı ele geçirip ve kardeşi I. Faysal'ı sınır dışı ettiğinde, Abdullah kuvvetlerini Hicaz'dan Şam'a doğru kaydırdı. İngiltere başbakanı Winston Churchill I. Abdullah'ı 1921 yılında Kahire Kongresine davet etti.

I. Abdullah da 1921 yılında (Transürdün) Mavera-i Ürdün Emirliği'nin başına geçti. Önce Filistin'de gördünya evine girdirilen Yarbay Frederick Peake'dan yardım alarak, sonra da Glubb Paşa'ya örgütlettiği "Arap Lejyonu" ile Kerkük-Hayfa petrol boru hattının korunmasını sağladı.

Emir I. Faysal, Suriye'de Fransız etkisini istemiyor ve bu yolla İngiltere'den teşvik görüyordu. Ama aynı yıl Fransızların Şam'ı kuşatması, Arapların planlarını bozdu. Abdullah bin Hüseyin (I. Abdullah), Ürdün'ü ele geçirdi ve Suriye üzerine saldırma tehdidinde bulundu. Bunun üzerine İngiltere, Ürdün'de kendi mandası altında bir Arap hükümeti kurulmasına razı oldu. Kardeşi I. Faysal'a yardım etmekten vazgeçen Abdullah, Ürdün'ü içine alan bir Arap krallığı kurmak istiyordu. Bu amacını gerçekleştirmek için II. Dünya Savaşı'nda İngilizlerin yanında yer aldı. Ordusu 1941'de İngilizlerin Suriye ve Irak'ı ele geçirmesinde önemli rol oynadı. İngiltere, 25 Mayıs 1946 tarihinde Transürdün'e bağımsızlık verdi ve bir anayasa kabul edildi. 1949 yılında krallığı adı Ürdün olarak değiştirildi. 25 Mayıs 1946 Ürdün'ün resmi bağımsızlık günüdür.

Aynı yıl 1946 yılında taç giyen I. Abdullah (Abdullah bin Hüseyin) bağımsız Ürdün'ün ilk kralı oldu.

Birleşmiş Milletler 1947 yılında, ikiye ayrılan Filistin'e bir Yahudi devleti kurulması konusunda karar aldı. I. A Ancak, 1948 yılında İsrail'e karşı yürütülen savaşta Ürdün ordusu, Batı Şeria'yı işgal ederek Kudüs'ü aldı. İki yıl sonra I. Abdullah, Batı Şeriya'yı Ürdün Krallığı'na kattığını ilan etti. Bu durum, Batı Şeria'da bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasını isteyen öbür Arap ülkelerinde ve kendi ülkesinde geniş tepkilere yol açtı.

İngiltere'ye karşı yürüttüğü uzlaşmacı politika da eleştirilere neden oluyordu. Filistinli bir milliyetçi tarafından Kudüs'te öldürüldü. Yerine büyük oğlu Tallal geçti.

Evlilikleri :

1.eşi: Musbah bint Nasser (e. 1904–1951). Prenses Haya (1907–1990), I. Talal (d.26 Şubat 1909 – ö.7 Temmuz 1972), Prenses Munira (1915–1987).adlarında 3 çocuğu oldu.

2.eşi: Suzdil Khanum (e. 1913–1951). Prens Naif, Prenses Makbule adlarında 2 çocukları oldu.

3.eşi: Nahda bint Uman (e. 1949–1951)

I. Abdullah, 20 Temmuz 1951 tarihinde Kudüs’de Mescid-i Aksa'yı ziyareti esnasında cuma namazı çıkışında bir Filistinli tarafından yapılan suikast neticesinde 69 yaşında öldürüldü.

Kaynak: BenguTurk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hasan Atilla Uğur kimdir?

Doğum tarihi : 19.Aralık.1957Hasan Atilla Uğur kaç yaşında : 61 Kilo & Boy : Burcu : Yay Meslek : Asker Hasan Atilla Uğur doğum yeri : Ankara Emekli Albay Hasan Atilla Uğur PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra ilk sorgulamasını yapan kişidir.Hasan Atilla Uğur, 19 Aralık 1957 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Ortaokuldan sonra Kuleli Askeri Lisesi'ne 1971 yılında girdi. 1975 yılında mezun olduğunda Kara Harp Okulu'na eğitimine devam ederek 1979 yılında Jandarma Teğmen rütbesiyle mezun oldu. Piyade okulu ve Jandarma okullarını bitirdikten sonra Foça'da komando eğitim aldı.1981 yılında Jandarma Teğmenadı ve yurdun birçok yerinde görev yaptı. 1999 yılında Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda il…

Hale Caneroğlu kimdir?

Doğum tarihi : 18.Aralık.1974Hale Caneroğlu kaç yaşında : 44 Kilo & Boy : Burcu : Yay Meslek : Dizi Oyuncusu, Şarkıcı Hale Caneroğlu doğum yeri : Almanya Hale Caneroğlu, 18 Aralık 1974 tarihinde Almanya’da dünyaya gelmiştir. Annesi öğretmen, babası işçi idi. Hakan Caneroğlu adında bir abisi vardır. Ailesi ile beraber 10 yaşında iken Türkiye’ye döndüler ve memleketleri Samsun’a yerleştiler. Samsun Anadolu Lisesinden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde hazırlık sınıfı ve iki sene okuduktan sonra geçiş yaptığı İletişim Fakültesinde Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdi. Bu arada Reha Erdem’in asistanlığını yaptı. Daha okul bitmeden tanıştığı Ceyda Düvenci sayesinde reklamlarda oynamaya başladı.Oku…

Fecir Alptekin kimdir?

Doğum tarihi : ??.??.1975Fecir Alptekin kaç yaşında : 43 Kilo & Boy : Burcu : Meslek : Gazeteci Fecir Alptekin doğum yeri : İstanbul Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2018 Temmuz ayında Beştepe'de oluşturulan İletişim Ofisi'nin başkanlığına getirildi.Fecir Alptekin, 1975 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1986 – 1994 yılları arasında İtalyan Lisesi'nde okuyup mezun oldu. Sonra 1994 – 1999 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde Psikolojik Danışmanlık alanında okuyarak mezun oldu.Fecir Alptekin, gazetecilik mesleğine Cumhuriyet gazetesi ve Yeni Binyıl gazetelerinde muhabir-editör olarak başladı. Daha sonra Halkla İlişkiler, İletişim ve Pazarlama sektörüne girdi.Fecir Alptekin, Novartis Pharma, TUSİAD, Türk Reklam Ajanslar…

Panço Villa kimdir?

Doğum tarihi : 05.Haziran.1878 Ölüm tarihi : 20.Temmuz.1923Panço Villa kaç yaşında öldü : 45 Kilo & Boy : Burcu : İkizler Meslek : Panço Villa doğum yeri : San Juan Del Río, MeksikaVefat ettiği yer : Parral, Meksika Meksikalı devrimci, general, asi. 1913 devriminde Zapata ile birlikte Huerta'ya karşı savaşmıştır.Panço Villa, 5 Haziran 1878 tarihinde Meksika’da San Juan Del Río'da bir tarım işçisinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ası adı José Doroteo Arango Arámbula’dır. Francisko Villa olarak da bilinir. Fakir bir köylü çocuğu olduğu için babasının ölümünden sonra ailesini geçindirmek zorunda kaldı.Panço Villa, 16 yaşında iken 1894 yılında toronlardan biri kız kardeşine tecavüz edince, adamı öldürdü ve dağlara çıktı. 1909'da, di…

Nadia Comaneci kimdir?

Doğum tarihi : 12.Kasım.1961Nadia Comaneci kaç yaşında : 57 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Sporcu Nadia Comaneci doğum yeri : Oneşti, Romanya Efsane jimnastikçi Nadia Comaneci. 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları'nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur.Nadia Comaneci, 12 Kasım 1961 tarihinde Romanya’nın Oneşti şehrinde Gheorghe ve Ştefania-Alexandrina çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Tam adı Nadia Elena Comaneci’dir. Adrian adında küçük bir erkek kardeşi vardır. Nadia, Rumen bir isim değildir, annesinin Nadia Comaneci’ye hamile olduğu dönemde bir Rus filmi izlediği ve filmde Nadezhda adınde bir karakterden etkilenerek adıni Nadia koymaya karar verdiği belirtilmiştir. Nadezhda Umut…

Roberto Cavalli kimdir?

Doğum tarihi : 15.Kasım.1940Roberto Cavalli kaç yaşında : 78 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Tasarımcı Roberto Cavalli doğum yeri : Floransa, İtalya Moda tasarımcısı Roberto Cavalli, kotlara yaptığı detaylı egzotik baskılarla tanınmaktadır.Roberto Cavalli, 15 Kasım 1940 tarihinde Floransa, İtalya’da Giorgio Cavalli, Marcella Cavalli çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Dedesi Guiseppe Rossi, ünlü bir ressam, babası ise terziydi. Çok küçük yaştayken babasının terzihanesinde dikiş dikmeyi öğrendi. Babası II. Dünya Savaşı’nda ölünce Roberto Cavalli’nin çocukluğu yokluk içinde geçti. Floransa Sanat Akademisi’nde tekstil baskısı üzerine okudu.Roberto Cavalli’nin annesi elbise dikerek evi geçindirkenrari almak ve güzel bir kızla evlenm…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ