reklam

IELTS Sınavına Girecekler Dikkat!

Bu haber 17 Kasım 2018 - 13:10 'de eklendi.

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı anlamına gelen IELTS sınavı, yurt dışında en fazla tercih edilen ve geçerliliği kabul edilen dil sınavlarının başında gelmektedir. IELTS sınavı sayesinde, yurt dışında yaşamak, çalışmak ve eğitim almak daha da kolay gerçekleşmektedir. Yurt dışında devlet kurumları da dahil olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş (10.000'in üzerinde) IELTS sınav sonuçlarına göre müracaatları kabul etmektedir. Bazı ülkelerde göçmenlik kabulü için İngilizce yeterliliği ön şart olarak konulmaktadır ve söz konusu ülkeler de bu koşulun sağlanmasında, sadece IELTS sınavını geçerli olarak saymaktadır. Bu sınav özellikle İngiltere'ye yerleşmeyi düşünenler için olmazsa olmaz bir sınavdır.

IELTS Sınav Formatı

IELTS sınavı; dinleme (40 soru), okuma (40 soru), yazma (2 soru) ve konuşma (11-14 dk.) olarak 4 bölümden oluşmaktadır. Dinleme ve okuma bölümünde çoktan seçmeli sorular sorulurken, yazma bölümünde verilen konular hakkında iki deneme yazısı yazılması istenmektedir. Konuşma bölümü ise sorulara cevap vermek sureti ile mülakat şeklinde olmaktadır.

Türkiye’nin büyük ve gelişmiş şehirleri arasında yer alan İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa İngilizce Kursu alanında diğer illere oranla daha fazla dil okuluna sahiptir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi de nüfus ve talebin yoğun olmasından kaynaklanmakta ancak günümüzde herkes iş, eğitim gibi birçok şey ile meşguliyet gösterirken IELTS Kursu eğitimini İngilizce UZEM üzerinden uzaktan eğitim programları ile almayı da tercih edebilir.

IELTS Hazırlık Eğitiminin İçeriği Nelerdir?

IELTS hazırlık eğitimi veren kurum ve kuruluşlar, verdikleri kurslarda dört ana başlık uygulamaktadır. Bu başlıkların ilk aşamasını etkili konuşma stratejileri oluşturmaktadır. Bu bölümde kursa katılan öğrencilere belirli bir zaman sınırlaması içinde (sınava uygun olarak) etkili konuşma yapabilmesi için gerekli teknikler öğretilmektedir. Öğrencilerin konuşmaları analiz edilerek, daha iyi bir konuşma yapabilmesi için önerilerde bulunularak, seviyesini geliştirene kadar değişik konularda konuşmalar yaptırılmaktadır.

Eğitimin ikinci başlığı olan yazım tekniklerinde ise genel kabul görmüş ve en çok uygulanan yazım metot ve formülleri öğretilerek, bunların yazıda uygulanması istenmekte, yazılan yazılar incelenerek düzeltme ve tekrarlarla yazım tekniğinin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Okuma teknikleri bölümünde, öğrencilerin hızlı bir biçimde okuduklarını anlaması ve sorulan sorulara cevap vermesi sağlanmaktadır. Dinleme teknikleri başlığında ise dinlemenin nasıl yapılması ve hatırlanacak bölümler için uygulanacak teknikler öğretilmektedir.

Ankara, İzmir, Antalya, İstanbul, Denizli ve Bursa İngilizce Kursu alanında birçok IELTS programı sunan kuruma sahip. Diğer illerde de birçok dil okulu bulabilmek mümkün ancak İngilizce UZEM üzerinden de online eğitim alabilmek mümkün.

Diğer Hususlar

IELTS hazırlık kursları genel olarak örgün eğitim kategorisinde verilmekte ancak uzaktan eğitim programları ile de bu kursu alabilmek mümkün. Sınıf ortamında genellikle kurumlar VIP sınıfları tercih eder, öğrencilerine en iyi şekilde kurs programını aktarabilmek için ise en deneyimli eğitimcileri seçerler.

Tabii ki IELTS Kursu başvurusu öncesi sıkı bir araştırma yaparak bulunduğunuz bölgedeki en iyi dil okulunu keşfederek başvurmak da önemli bir durumdur. Çünkü iyi eğitim veren ve tavsiye edilen kurumlar her zaman daha başarılı kursiyerler yetiştirmekte.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.