Rize'nin Ardeşen ilçesinde bulunan Seslikaya köyünde, çay üreticisi köylülerin yaşadığı işçi bulma sorununa çözüm olarak imece usulü ile çay toplama girişimi dikkat çekiyor. Günlük yaklaşık 900 lira yevmiye teklifine rağmen işçi bulmakta zorlanan köylüler, kendi aralarında dayanışma örneği sergileyerek çay tarlasına girmeye başladılar.

Köyde bir araya gelen kadınlar, çay bahçelerine girerek imece yapmaya başladılar. Ellerindeki makaslarla çay toplamaya başlayan köylü kadınlar, bu sayede hem geleneksel yardımlaşma ve dayanışma kültürünü yaşatıyorlar, hem kendi emekleriyle daha fazla gelir elde etmeye çalışıyorlar, hem de çalışırken keyifli vakit geçiriyorlar.

Bu örnek, Türk kültüründeki toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın güzel bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. İmece kültürünün unutulmaya yüz tuttuğu bir dönemde, bu köylülerin bu geleneği yaşatma çabası takdire değerdir.

TRT World Forum'da "İsrail'in Gazze Savaşı: İnsani Kriz ve Barış Beklentileri" paneli düzenlendi TRT World Forum'da "İsrail'in Gazze Savaşı: İnsani Kriz ve Barış Beklentileri" paneli düzenlendi

Karadenizli kadınlar, çalışkanlıkla ve cesaretle bilinirler ve kendi haklarını savunmaktan çekinmezler. Ardeşen İlçesi Seslikaya Köyü'ndeki bu dayanışma ve birliktelik örneği, herkese ilham kaynağı olabilir.