İşgalci Ermenistan’a karşı olan mücadelesini büyük bir azimle sürdüren Azerbaycan Ordusu, 9 Kasım 2020 tarihine kadar yaşanan çatışmalarla 5 şehir, 4 kasaba ve 286 köyü Ermenistan işgalinden kurtarmıştı. Toplamda 3900 km²’lik alanı kontrol altına almayı başaran Azerbaycan Ordusu işgal altındaki Dağlık Karabağ’ın yaklaşık %35’ni 2020 yılındaki operasyonda geri almıştı.

Operasyonla ilgili detaylar ise paylaşılmaya devam ediyor. TURAN isimli X kullanıcısı tarafından paylaşılan videoya göre 2020’de Azerbaycan İstihbarat Servisi (DTX) siber operasyon ile birlikte Ermenistan askerlerine toplanma noktası bilgisini kısa mesajla göndermekte ve toplanan Ermeni askerler TB2 SİHA’lar ile vurulmakta. Bu bağlamda operasyon sürecinde yayımlanan Bayraktar TB2 görüntülerinde Ermeni askerlerin birbirlerine çok yakın ve toplu halde durması akıllarda soru işaretlerine neden olmuştu.

Operasyonun paylaşılan videosu:

Askeri konularda uzmanlaşmış blog sitesi Oryx tarafından yapılan paylaşıma göre Bayraktar TB2 SİHA’lar Ermenistan’a ait 82 adet T-72 tankını, 33 adet farklı varyantlarda zırhlı muharebe aracını, 149 adet farklı varyantlarda topçu sistemini, 17 adet 122mm 2S1 Gvozdika kundağı motorlu topçu sistemini, 61 adet farklı varyantlarda ÇNRA sistemini, 21 adet farklı varyantlarda hava savunma sistemini, 8 adet farklı varyantlarda radar ve EH sistemini ve 195 adet aracı imha etti.

Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyon ile kutlanacak Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyon ile kutlanacak

Photo Collage 20240320 205226549

Buna ek olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin ürettiği SİHA’lar sayesinde “değeri 1 milyar doların üzerinde olan Ermeni mühimmatını imha ettiklerini” açıklamıştı. Aliyev, France 24 kanalına verdiği röportajda ise ellerinde kaç tane S/İHA olduğuna yönelik soruya ise “Yeterince var” yanıtını vermiş ve kesin bir sayı belirtmemişti. Bayraktar TB2 SİHA’ya ek olarak Azerbaycan, yine Baykar tarafından geliştirilen AKINCI TİHA’ları tedarik etti.

G F5 X Y 7 Xk A Ah9M A 1140X815

Kaynak: defenceturk.net