Okuldan mezun olduğunuzda size verilen diploma, hayatınızın bir çok yerinde lazım olacak belgelerin başında gelmektedir. Yeni iş başlangıçlarından, ehliyet almaya kadar bir çok yerde lazım olacak diplomalarınız, zaman içerisinde yıpranabilir, okunmaz hale gelebilir ve hata kaybolabilir. Bu durumlarda belgenizi yeniden çıkarmanız gerekmektedir. İlkokul, ortaokul, lise ile birlikte, 8 yıllık zorunlu eğitim ile birlikte diploma alma şartları da mezun olduğunuz kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Kaybolan Diploma İçin Gereken Belgeler?

Diploması kaybolan kişilerin, mezun oldukları kuruma, dilekçe ile birlikte kimlik fotokopilerini vermeleri gerekmektedir. Eğer mezun olduğunuz okulun ismi değişti veya kapandıysa, bu durumda bu belgeleri İl Milli Eğitim Müdürlüklerine vermeniz gerekmektedir. İlkokul, ortaokul veya lise fark etmeden, bu diplomaların tamamı  tek nüsha olarak çıkarıldığından dolayı, burada diploma yerine mezuniyet belgesi alıyorsunuz. Yani diplomanın aslını yeniden alamıyorsunuz. Bunun yerine o okulda öğrenim gördüğünüz yıllara göre ve mezun olduğunuza dair belge alıyorsunuz.

E-devlet Üzerinden Mezuniyet Belgesi Alınır Mı?

Bu konuda inceleme yapan Gürses Gazetesi haber servisinden edinilen bilgiye göre, artık e-devlet üzerinden de mezuniyet belgesi çıkarılmaktadır. Bunun için sadece kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizin olması yeterli. İlkokul, ortaokul ve lise için bu şartlara göre diploma alınırken, üniversitelerde durum daha farklı işlemektedir.

Üniversite Diploması Nasıl Çıkarılır?

Gürses Gazetesinin, eğitim haberleri bölümünde konu ile ilgili hazırlanmış olan içerikte belirtildiği üzere, üniversitelerden diploma çıkarılması sadece bir kereye mahsus olarak geçerlidir. Ancak üniversitelerde diploma bütçesi belirlendiği için, diplomasını almak isteyenlerin, diploma ücretini yatırmaları gerekmektedir. Eğer 2. kezde diplomanızı kaybederseniz, bu durumda 3. kez diploma çıkarılması mümkün değildir. Bunun yerine mezuniyet belgesi alabiliyorsunuz. E-devlet üzerinden de üniversite mezuniyet belgesini alabilirsiniz.

Detaylı bilgi ; Gürsesgazetesi.com sitesinde.