Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 18 Haziran 2024 tarihinde Çocuk Hakları Komiseri Dinara Zakiyeva ile ülkedeki kadın ve çocuk istismarına karşı tedbirler konusunda bir toplantı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Tokayev görüşmede, kadına şiddeti önleme tedbirlerini güçlendirdiğini ve çocuklara yönelik her türlü şiddet için cezaların artırıldığını bildirdi.

Photo Credit Akorda 2 1718790570 508 X750

111 DEVLET ÇAĞRI MERKEZİ YARDIM HATTI

Uygur Türkü genç VPN kullandığı için 15 yıl hapse çarptırıldı Uygur Türkü genç VPN kullandığı için 15 yıl hapse çarptırıldı

Zakiyeva tarafından sunulan "Kadın Ve Çocuk Haklarını Daha İyi Korumaya Yönelik Tedbirlerin Sıkılaştırılması" kanun teklifi Tokayev hükûmetince kabul edildi. Zakiyeva toplantıda, "111 devlet çağrı merkezi yardım hattının açılması üzerinde çok çalıştık. Çağrı merkezi açıldığından bugüne 13 bin çağrı aldık, kadın ve çocuklarımızı her türlü istismar ve şiddete karşı koruduk." ifadelerini kullandı.

TOKAYEV TALİMAT VERDİ

Tokayev toplantıda, hukuki okuryazarlığın artırılmasının ve okul çağındaki çocuklar arasında hukuk ve düzen ilkesinin geliştirilmesinin önemini vurguladı. 

Tokayev ayrıca, çocuklar ve gençler arasında intihar düşüncelerini önlemek için kapsamlı önlemlerin gerekliliğine işaret etti. Çocuk yaralanmaları ve kazalarının önlenmesinin özel olarak kontrol altında tutulması talimatını verdi.

Kaynak: QHA