Kazakistan’ın ulusal nükleer şirketi Kazatomprom, resmî internet sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde bulunan İnkay maden yatağının 3 numaralı bölümünde uranyum üretimine başlayacağını bildirdi.

HEDEF 4 YILDA 701 TON ÜRETİM

İnkay yatağının Kazakistan’ın Türkistan bölgesinde bulunduğu bilgisine yer verilen açıklamada, şirketin uranyum üretimine başlaması için Kazakistan Enerji Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında ilgili sözleşmenin imzalandığı belirtildi.

Kırgızistan ve Özbekistan karşılıklı olarak ticaret evleri açacak Kırgızistan ve Özbekistan karşılıklı olarak ticaret evleri açacak

Öte yandan sözleşme kapsamında, 4 yıl içerisinde 701 ton uranyumun üretilmesi hedefleniyor.

Türkistan bölgesine bağlı Sozak ilçesinde bulunan İnkay yatağı, Kazakistan’n en zengin uranyum kaynaklarından biri olma özelliği taşıyor. Söz konusu 3 numaralı yatağın ise 83,1 ton uranyum varlığına sahip olduğu değerlendiriliyor.

"TEMİZ ENERJİYE YÖNELİK ARTAN TALEBİN KARŞILANMASINA YARDIMCI OLACAKTIR"

Kazatomprom Yönetim Kurulu Başkanı Meirzhan Yussupov, uranyum üretiminin Kazakistan'ın sürdürülebilir kalkınma stratejisi açısından büyük önem taşıdığını belirterek, "Inkai 3'te pilot üretimin başlatılması Türkistan bölgesinin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacaktır." dedi.

Yussupov ayrıca, "Mineral kaynak tabanımızın yenilenmesi uranyum endüstrisindeki liderliğimizi güçlendirecek ve temiz enerjiye yönelik artan talebin karşılanmasına yardımcı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: QHA