Kıble Tespiti Niçin Önemlidir?

Bu haber 25 Aralık 2018 - 18:57 'de eklendi.

Namazın dışındaki şartlarından birisi de İstikbal-i ’dir. Dolayısıyla yönüne doğru namazın ifa edilmesi farzdır. Mekke şehrindeki Kabe cihetine yönelerek namazın kılınması bu önemli ibadetin bir parçası, farzlarından birisidir.

Namaz herhangi bir yöne doğru kılınamaz. Bu bağlamda namazın sıhhati açısından Kâbe cihetine doğru ifa edilmesi gereklidir. Cami veya mescit bulunan beldelerde yahut bildiğiniz bir yerleşim biriminde ile ilgili sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Fakat kıble yönünü bilmediğiniz bir beldede ne yapacaksınız? Böyle durumlarda namazın farzlarından birisi olan istikbal-i kıble şartının yerine gelmesi için mutlaka araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmanızda kıble yönü bulma platformu size yardımcı olacaktır.

Gerekli olan bu araştırmanın ardından kıble olarak belirlediğiniz cihete doğru artık namazınızı kılabilirsiniz. Araştırmalarınız neticesinde bulduğunuz kıble yönü yanlış bile olsa namaz geçerlidir. Fakat araştırma yapılmaksızın herhangi bir yöne doğru namaz kılınırsa namaz geçerli (sıhhatli) olmayacaktır.

Kıble cihetine yönelerek namaza başlayan kişi namaz içerisinde yönünü değiştirirse namazı bozulur. Fakat sadece yüzünü kıbleden farklı bir yöne çevirmesi kerahat olmakla birlikte namazı bozmaz. Eğer kişi namaz esnasında yönünün yanlış olduğunu öğrenecek olursa kıble cihetine yönelmesi icap eder. Uçak, vapur, tren, otomobil gibi ulaşım araçlarında namaza başlarken kıble yönüne dönülür ve namaza bu şekilde başlanır. Aracın hareketi sonucunda kıbleden sapılması namazın sıhhatine zarar vermez. Hayati tehlikenin olduğu (savaş gibi) durumlarda kıbleye yönelmek şart olmaktan çıkar. Ancak bu gibi durumlarda herhangi bir yöne doğru kılınan namaz sahih olacaktır.

Kıble, Müslümanlar için birliğin ve bütünleşmenin temsili açısından da önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda mü'minin yaşamı da ölümü de kıble eksenli olmalıdır. İlahi tecellilerin merkezi konumundaki Kâbe, tüm inananları bir merkezde buluşturmakta, ümmet bilincinin oluşmasına vesile olmaktadır. Dolayısıyla, insan namaz kılarken, Kuran-ı Kerim okurken, kurban keserken, zikir çekerken ve benzeri durumlarda kıble cihetine dönmekte ve feyzini oradan almaktadır. Hatta müminler vefat ettiğinde mezara yüzü ve göğsü kıble istikametine denk gelecek şekilde sağ yanı üzerine yatırılır. Yine uyurken elden geldiğince yüzü kıbleye dönerek yatmak bu feyzin bir gereği olsa gerektir.

Peki kıble yönünü nasıl belirleyeceğiz? Kıble yönünü tespitte günümüz internet teknolojilerinden istifade etmek en kestirme yol olsa gerek. Google Maps alt yapısı ile çalışan siteler ile bulunduğunuz yerin kıble açısını yahut kıble çizginizi alarak kolayca kıble yönünüzü bulabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz yerdeki evin, caddenin, sokağın üstüne kadar inebilir ve oluşan kıble çizgisi ile kolayca kıble yönünüzü tespit etmiş olursunuz. Kıble yönü tespiti için oluşturulmuş olan www.kiblebulma.com çalışması bu hususta size ziyadesiyle yardımcı olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.