Kırgızistan, YPG tarafından esir alınan vatandaşlarını kurtardı! Kırgızistan, YPG tarafından esir alınan vatandaşlarını kurtardı!

Çin’in Türk devletlerini hakimiyeti altına alma projesi olan Kuşak Yol İnisiyatifi adım adım gerçekleşiyor. Özbekistan, Kırgızistan ve Çin iş birliğinde gerçekleşen demiryolu inşaatında toplam 4 milyar 700 milyon ABD doları tutarındaki bütçe için Kırgızistan hükumeti Çin bankalarından kredi almayı planlıyor. Kırgızistan Parlamentosunun Ulaştırma, İletişim, Mimarlık ve İnşaat Komitesi'nin 18 Haziran 2024 tarihindeki toplantısında konuşan devlet teşebbüsü şirket Temir Zholu Genel Müdürü Azamat Sakiev, demir yolu inşaatında gerekli olan 2 milyar 350 milyon ABD dolar tutarındaki bütçe için Çin bankalarından kredi almayı planladıklarını açıkladı.

"ÇİN, KIRGIZİSTAN'DA KENDİ DEMİRYOLUMUZUN OLMASINI İSTEMİYOR"

Daha önce Kazakistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Depreme Dayanıklı Yapı Araştırma Enstitüsü Başkanı Rayimkul Mendekeev, bu projenin Kazakistan'ın çıkarına olmadığını, daha çok Çin'in çıkarına olduğunu ve projenin siyasi nedenlerden dolayı aksadığını belirterek, "Kırgızistan'da demiryolu yok, Kazakistan üzerinden mal taşıyoruz. Ekonomik bağımlılığımız onların yararınadır. Kısacası Çin, Kırgızistan'da kendi demiryolumuzun olmasını istemiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: QHA