Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 31 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlık ilan eden Kırgızistan'da Anayasa günü kutlanıyor. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Anayasa Günü dolayısıyla tebrik mesajı yayımladı.

ANAYASA NORMLARININ YERİNE GETİRİLMESİNİN KALKINMANIN TEMİNATI

Cumhurbaşkanı Caparov mesajında Anayasa Gününün, halkın özgürlüğünün, devletin bütünlüğünün, emek, gayret, adalet ve ileri seviyede toplum olmanın bayramı olduğunu belirtti. Caparov ayrıca Anayasa normlarının yerine getirilmesinin kalkınmanın teminatı olduğunu ifade etti.

3 Kırım türküsü TRT Repertuarına alındı! 3 Kırım türküsü TRT Repertuarına alındı!

Thumbs B C 4Bf1Fc18D4Ca0Bb0D85198C2Ea9C9087

"ANAYASAMIZ SADECE YASAL GÜCE SAHİP DEĞİL, AYNI ZAMANDA YÜKSEK MANEVİ VE KÜLTÜREL ÖNEME DE SAHİP"

Caparov, “Anayasamız sadece yasal güce sahip değil, aynı zamanda yüksek manevi ve kültürel öneme de sahip. Halkımızın gelecek hedeflerini ve dünya görüşünü yansıtır ve ülkemizin kalkınma yönünün belirlenmesine temel oluşturur. Anayasa, devlet ve sivil birliğini simgeleyen özel bir değerdir. Bu değere sahip çıkmalı ve saygı duymalıyız. Anayasamızın hükümlerinin titizlikle uygulanmasını aziz vatanımızın sürdürülebilir kalkınmasının garantisi olarak görmek önemlidir" ifadelerini kullandı.

KIRGIZİSTAN BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

31 Ağustos 1991’de olağanüstü toplanan Kırgızistan Yüksek Konseyi (Jogorku Keneş), egemenlik bildirgesini onaylayarak Sovyetler Birliğinden ayrıldı. Böylelikle Kırgızistan, bağımsız, egemen, laik ve demokratik bir devlet olarak ilan edildi. Kırgızistan'ın bağımsızlık döneminin ilk Anayasası 5 Mayıs 1993'te kabul edildi.