Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki Yeşil Hat üzerinde bulunan karma köy Pile'ye yönelik başlatılan yol yapımı çalışmalarında yaşanan gerginliği değerlendirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Pile’de yaşayan Türklerden şimdiye kadar sürekli “Bizi unuttunuz” şeklinde geri dönüş aldıklarını söyledi. Tatar, “Bu yolun yapımı, kendi vatandaşlarımıza hizmet götürebilmek için 25 yıl diplomatik yollardan mücadele verdik. BM, 25 yıldır bizi oyaladı. Bizleri oyalayarak işi uyutma yoluna gittiler. Bizlerin unutacağını zannettiler” açıklamasında bulundu.

RUMLARIN GAYESİ, PİLE'NİN TAMAMEN BİR RUM KÖYÜ OLMASI

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumların, Pile'deki Türklere yaşamı zorlaştırarak onları Lefkoşa'ya Gazimağusa'ya göç ettirmek ve Pile’yi bir Rum köyüne dönüştürmek istediklerine dikkat çekti. Tatar, “Baktığımızda Pile'den Rum yönetimi kontrolündeki Larnaka'ya ara bölgeden yollar geçmiş. Ara bölgede inşaat faaliyetleri yapılarak üniversite kurulmuş. Bunlar nasıl oluyor? Mutabakat sağlanmadan orada bir takım gelişmeler oluyor. O tarafa gelince bir şey yok ama bize gelince böyle bir tavır!” diyerek tepki gösterdi.

CUMHURBAŞKANI TATAR, PİLE-YİĞİTLER YOLU PROJESİ'NİN ÖNEMİNE İŞARET ETTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Pile’yi adadaki Beyarmudu kasabasına bağlayan mevcut yoldan ulaşımın, normalde 10 dakika sürdüğünü ancak gümrük işlemleri ve yoğunluktan dolayı bu sürenin 1 saati bulduğunu belirtti. Pile'den KKTC'ye gelmek isteyen acil hastaların dahi gümrük kapısında sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Tatar, bu sebeplerden dolayı Pile-Yiğitler Yolu Projesi'nin uygulamaya geçirildiğini sözlerine ekledi.

Azerbaycan hükümeti Karabağ’daki Ermeni nüfusa yakıt yardımı gönderdi. Azerbaycan hükümeti Karabağ’daki Ermeni nüfusa yakıt yardımı gönderdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yiğitler'den Pile'ye yol yapımını eninde sonunda tamamlayacaklarını vurgulayarak sorunun diplomatik yollardan çözülmesini temenni ettiklerini ifade etti.

KKTC’DE BM ASKERLERİ İLE KIBRIS TÜRKLERİ NEDEN KARŞI KARŞIYA GELDİ?

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. BM Barış Gücü askerleri, Pile Yolu Projesi'ni engellemek amacıyla 18 Mayıs sabah saatlerinden itibaren projenin başlanacağı alana beton bloklar yerleştirdi. BM Barış Gücü askerleri, araçlarını KKTC topraklarına park ederek Türk yetkilileri ve yol yapım araçlarını engellemek istedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu aynı gün konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Pile Yolu Projesi'nin insancıl amaçlarla ve hiçbir art niyet olmadan hazırlandığını belirten Ertuğruloğlu, "Rum’un ve İngiliz üslerinin insafına terk edilen Kıbrıs Türk insanının hayatını kolaylaştırmak için böyle bir proje yapılmıştır" dedi.

Ertuğruloğlu, "Pile-Yiğitler Yolu Projesi'nden geri dönüş olmayacak. Komployla karşı karşıyayız. BM bizi engellemeye çalışmasın. Bu yolu biz yapacağız. Bitmiştir. Kararlılığımızdan geri adım atmayacağız" diyerek KKTC’nin kararlılığını vurguladı.