Kıbrıslı Türklerin Avustralya'daki 80. yılında kültür ve geleneklerini yaşatmak amacıyla düzenlenen festival ve etkinliklerine katılmak üzere Avustralya’da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 25 Mayıs 2024 tarihinde Sidney'deki en eski Kıbrıs Türk derneği olan; Kuzey Kıbrıs Türk Derneğini (Northern Cyprus Turkish Association of New South Wales) ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Avustralya Büyükelçisi Ufuk Gezer'in de yer aldığı programda, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Derneği Başkanı Müge Hüdaverdi, dernek yetkilileri ve üyeleri tarafından karşılandı.

"KKTC İLE İLİŞKİLERİNİZİ VE BAĞLARINIZI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Tatar, dernek yetkilileri ile yaptığı toplantıda, Avustralya’yı ziyaret eden ilk KKTC Cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, “80. yıl çok önemli bir dönüm noktasıdır. Bu çerçevede, Sidney ve Melbourne'de düzenlenen çok sayıda kutlamaya buradaki Kıbrıslı Türklerle katılmak için buradayım. Vatanınızdan binlerce kilometre uzakta olsanız da kalbiniz ve düşünceleriniz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yledir. Biz de KKTC’de, Avustralya'daki Kıbrıs Türklerini de hiçbir zaman unutmadık ve buradaki varlığınızı çok önemsiyor, KKTC ile ilişkilerinizi ve bağlarınızı güçlendirmek istiyoruz." dedi.

Özbekistan'ın ana ticaret ortağı hangi ülke? Özbekistan'ın ana ticaret ortağı hangi ülke?

Derneğin kurucusu olan Boral Avni'yi ve aynı zamanda derneğin Sidney'deki mevcut binasının ilk başkanı olan Adil Nami'yi saygıyla anan Cumhurbaşkanı Tatar, Sidney ve Melbourne merkezli sivil toplum kuruluşlarıyla pandemi dönemine kadar uzanan çok sayıda çevrim içi toplantı yapıldığını kaydetti.

"Avustralya'da yaşayan Kıbrıslı Türklere büyük önem veriyorum" diyen Tatar, 3 yılı aşkın süredir Avustralya’yı ziyaret etmesi için davet aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca, “Sizi, Kıbrıs Türk kimliğinizi kaybetmeden dünyanın diğer ucunda başarılı bir şekilde kimliğinizi koruduğunuz için takdir ediyorum” ifadelerini kullandı.

"KIBRISLI TÜRKLERİN AVUSTRALYA'YA GİDİŞİ 1940'LARA KADAR UZANIYOR"

“Avustralya'daki Kıbrıslı Türklerin öyküsü, İngiliz sömürgesi döneminde Kıbrıs Türk halkına uygulanan baskılar nedeniyle ve sonrasında adayı Yunanistan'la birleştirmeyi amaçlayan Kıbrıslı Rumların zulümlerinden, soykırım ve saldırılarından kaçmak için Kıbrıslı Türklerin ülkeye ilk ayak bastıkları 1940'lı yıllara kadar uzanıyor” şeklinde konuşan Tatar, o dönemde Kıbrıs'taki durum nedeniyle Kıbrıs Türklerin Anavatan Türkiye'ye, İngiltere'ye, Avustralya'ya ve dünyanın diğer bölgelerine göç etmek zorunda kaldıklarını söyledi.  

Avustralya'ya ilk gelen Kıbrıslı Türkleri yad eden Cumhurbaşkanı Tatar, şunları söyledi:

"Hepiniz Avustralya'nın gelişmesine ve refahına katkıda bulunuyorsunuz ve burada farklı sektörlerde kendinizi topluma kabul ettirdiniz, birçoğunuz başarılı girişimciler, doktorlar, iş insanları oldunuz ve hatta bazıları siyasete girdi. Yurt dışında yaşamış ve eğitim görmüş biri olarak vatanınız olan KKTC'ye duyduğunuz sevgiyi ve tutkuyu iyi biliyorum. Kalplerinizin bizimle olduğunu ve Kıbrıslı Türkler için adalet istediğinizi biliyorum.”

243795251 1716643859 494 X750

YENİ VİZYONUMUZ: İKİ DEVLET

Cumhurbaşkanı Tatar, öz vatanlarından binlerce kilometre uzakta olmasına rağmen her Kıbrıslı Türk'ün, özellikle de gençlerin, Kıbrıs'taki gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini ifade etti. Tatar, egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüze dayalı iki devletli çözüm için yeni bir vizyon ve duruş ortaya koyduklarını belirterek, konuşmasında "Bugün söylediklerim Kıbrıs Adası’ndaki gerçeklerdir. Kıbrıs'ta iki ayrı halk ve iki devlet vardır. Kıbrıs Türk halkı, yarım asırdan fazla bir süredir, Rum eski Dışişleri Bakanı Nikos Rolandis'in de belirttiği gibi, Kıbrıs Rum tarafınca en az 15 kez reddedilen bir çözüme varmak için yoğun bir şekilde çalışmıştır” cümlelerine yer verdi.

"Kıbrıs'ta doğuştan gelen haklarımıza, yani egemen eşitliğimize ve eşit uluslararası statümüze dayanan gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüme yönelik yeni vizyonum nedeniyle halkım tarafından seçildim.” diyen Tatar, Kıbrıs Rum tarafının Nisan 2004'te ayrı ayrı yapılan eş zamanlı referandumlarda yüzde 76 oranında hayır oyuyla bir çözüm planını reddettiğini, Kıbrıs Türk halkının ise yüzde 65 oranında kabul ettiğini, buna rağmen Kıbrıslı Rumların tek taraflı AB üyesi olduğunu, Kıbrıs Türk halkına uluslararası toplum tarafından uygulanan izolasyonların ise verilen sözlere rağmen devam ettiğini kaydetti.

Federal çözüme yönelik son girişimin Temmuz 2017'de Crans-Montana'da başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, devamında şöyle konuştu:

"Tekrarlanan başarısızlıklar, Kıbrıslı Rumların kendilerini Kıbrıslı Türkler ile eşit olarak kabul etmeyen, güç ve refahı paylaşmayan zihniyetini sürdürdüğünü açıkça göstermektedir. Bölgenin en büyük ve en güçlü ülkesi olan Anavatan ve Garantör ülke Türkiye'nin de tam desteklediği yeni siyasetle, Kıbrıs'ta yeni bir sayfa açarak, bugüne kadar yalnızca statükoyu korumaya hizmet eden aynı eski temelde ısrar etmektense federal çerçevenin dışında düşünmenin ve ileriye bakmanın zamanının geldiğini tüm dünyaya anlatmaya devam ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Tatar, yeni ve resmi bir süreç başlatmak için BM Genel Sekreterinin 6 aylık bir süre için görevlendirilen kişisel temsilci atanmasının ardından ortak zeminin var olup olmadığının araştırılması amacıyla bir çalışmanın devam ettiğini belirtti. Tatar, kişisel temsilciyle "doğuştan gelen haklarımızın yeniden teyit edilmesi ve kabul edilmesi gerektiğini" konusunda görüştüğünü anlatarak, uluslararası toplumun uyguladığı izolasyonların sona ereceğine yönelik verilen sözleri de kendisine hatırlattığını söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, vizyonunun iki egemen devletin iş birliğine dayalı bir ilişki içinde iyi komşuluk ilişkileri içinde bir çözümün ancak sürdürülebilir ve kalıcı olacağını kişisel temsilciye anlattığını kaydetti.  

“ARAMIZDAKİ KÖPRÜYÜ GÜÇLENDİRMEK İÇİN BURADAYIM”

Cumhurbaşkanı Tatar, Sidney'de kurulan en eski Kıbrıs Türk Derneğini ziyaret etmekten onur duyduğunu ifade ederek, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı.

“Hepinizi kucaklamak, başarılarınızı takdir ettiğimi göstermek için Avustralya'yı ziyaret ediyorum. Sizleri dayanışma ve birlik içinde hareket etmeye çağırıyorum. Dünya uluslarının ve insanlarının sahip olduğu adalet ve eşit statü, eşit muamele ve eşit fırsatlar için mücadelemizi sürdürürken, kalplerimiz vatanımızın refahı ve geleceği için birlikte atıyor. Atalarınızın vatanını unutmamak için sizleri KKTC'ye yatırım yapmaya çağırıyorum. Aramızdaki köprüyü güçlendirmek için buradayım. Her biriniz egemenliğinin ve devletinin kabulü için mücadele eden çok şerefli bir halkın mensubusunuz.”

957408981 1716643883 500 X750

“BUGÜN BİZİM BAYRAMIMIZ”

Dernek başkanı Müge Hüdaverdi ise yaptığı konuşmada, "Bugün bizim bayramımız. Kıbrıs Türk toplumu olarak 80 yıldır bu anı bekliyorduk. Sonunda KKTC Cumhurbaşkanımız aramızda" dedi.

Bugün Avustralya'da yaklaşık 100 bin Kıbrıslı Türk'ün yaşadığını belirten Hüdaverdi, “Bugün burada 1960'lı ve 1970'li yıllarda kendilerine karşı uygulanan şiddet karşısında çocukları ve torunları için daha iyi bir gelecek kurmak için Kıbrıs Adası’ndan Avustralya'ya gelen birçok Kıbrıslı Türk var” ifadelerini kullandı.

Kıbrıslı Türklerin "barışçıl ve çalışkan insanlar" olduğunu vurgulayan Hüdaverdi, "Halkımızın yaklaşık 80 yıl önce Avustralya'ya getirmiş olduğu zengin bir kültürel miras var." şeklinde konuştu.

Kaynak: QHA

Editör: Haber Merkezi