Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gürak, BAE'li mevkidaşı el-Mazrui ile görüştü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gürak, BAE'li mevkidaşı el-Mazrui ile görüştü

Güneş yüzeyinde şiddetli patlamalar meydana geldi. Manyetik fırtınadan kaynaklı kutup ışıkları ortaya çıktı. İsviçre, Almanya, İngiltere gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye'den de kuzey ışıklarına ait görüntülere rastlandı. Türk Hava Yolları'na (THY) ait bir uçuşta ışıklar pilotlar tarafından görüntülendi. 

11 yılda bir görülen güneş patlaması en son bu şiddette Ekim 2003'te görülmüştü.

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Bostancı, Moskova'ya kadar bu etkilerin indiğini ifade edip "Bizim ülkemizin kuzey tarafında bulunan illerde de görülme ihtimali olduğunu söyleyebilirim." dedi. Hava şartları uygun olan 40 derece enlemlerinde bulunan ülkelerin kuzey ışıklarını görebileceğinin de altını çizen Bostancı, "Yüksek enlemlerde bulunan illerimizde görülme ihtimali yüksek." ifadelerini kullandı. 

GÜNEŞ PATLAMALARI NELERİ ETKİLİYOR?

Geçmiş örneklere bakarak değerlendirmelerde bulunan Bostancı, en çok navigasyon sistemlerinin etkilendiğini açıkladı. GPS'lerde sapmaların meydana geldiğinin de altını çizen Bostancı, "Kıtalar arası petrol boru hatlarında, haberleşme kablolarında internet ağlarında kesintilere sebebiyet verebilir." diye konuştu.