Malaysian Daily'nin haberinde, Singapur'da düzenlenen Asya-Pasifik bölgesinin en önemli güvenlik forumu Shangri-La Diyaloğunda konuşan Malezya Savunma Bakanı Mohamed Khaled Nordin'in açıklamalarına yer verildi.

İsrail'in yeni ateşkes önerisini açıklayan Biden: Bu savaşın bitme zamanı geldi

İsrail'in Gazze ve Refah kentine saldırıları 240'ıncı gününde de devam ediyor

İsrail'in 240 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 36 bin 439'a çıktı

ABD'de Kongre liderlerinden Netanyahu'ya Kongre'de konuşma daveti

ABD'den Hamas ve İsrail'e son ateşkes önerisini sonuçlandırmaları çağrısı

Biden'ın açıkladığı ateşkes tasarısı İsrail'in Gazze'deki katliamlarını sonlandırabilir mi?

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: Biden'ın ateşkes önerisini kabul etmesi halinde Netanyahu'yu destekleyeceğim

ABD, Belçika'nın Gazze'de ateşkes anlaşması için Filistinlilere baskı yapmasını istedi

Filistinlilere bağımsızlık ve egemenlik haklarının verilmesi gerektiğini vurgulayan Nordin, "Bölgedeki çatışmalar insan olarak vicdanımızı zorladı, cesaretimiz test edildi ve yapılan soykırımı kınadık." dedi.

Nordin, "Soykırım (Önlenmesi ve Cezalandırılması) Sözleşmesi'nin gerektirdiği yükümlülükler gereği İsrail bir an evvel Refah'taki askeri operasyon ve diğer tüm saldırılarını durdurmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Shangri-La Diyaloğuna Filistinli bir temsilcinin de katılması gerektiğine işaret eden Nordin, "Malezya, Biden'ın 3 aşamalı önerisi dahil Gazze'de acil ve kalıcı ateşkesi amaçlayan her teklifi desteklemektedir." diye konuştu.

Biden'ın ateşkes önerisi

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Putin, yarın ve 19 Haziran’da Kuzey Kore’yi ziyaret edecek Putin, yarın ve 19 Haziran’da Kuzey Kore’yi ziyaret edecek

Biden, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirmişti.

İlk aşamada "İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekileceğini" açıklayan Biden, aynı süreçte öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu esirlerin serbest bırakılmasının ve Gazze'ye insani yardımların artmasının öngörüldüğünü ifade etmişti.

Kaynak: AA