reklam

Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi kimdir?

Bu biyografi 06 Aralık 2018 - 17:41 'de eklendi.

Doğum tarihi : ??.??.1899 Ölüm tarihi : 31.Mayıs.1963
kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
: Samarra, Irak (Osmanlı Devleti)
Vefat ettiği yer : Manisa


Türkiye’nin ilk çevrecisi ve doğa aşığı.

Kurtuluş Savaşı'ında savaştığı için İstiklal Madalyası sahibi de olan Ahmet Bedevi, hayatını Manisa'yı tüm Türkiye’ye örnek olacak şekilde ağaçlandırmaya adamış ve yaşadığı süre boyunca binlerce ağaç dikmiştir.

Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, 1899 yılında Irak’da Bağdat’ın 100 km. kuzeyindeki Samarra Kentinde dünyaya gelmiştir. Asıl adı Ahmeddin Carlak’dır. Adı kendi söylediğine göre Ahmet Bedevi… Cumhuriyet sonrası nüfus kayıtlarında ise Ahmet Carlak.. Halk arasında ki lakabı ise Manisa Tarzanı. Kerkük kökenli bir Türkmen’dir. O Carlak soyadını kullanmak yerine yaşam felsefesini kendine örnek aldığı evliya Ahmet Bedevi'nin soyadını kullandı. Artık onun adı Ahmet Bedevi idi.

Manisa k Ordusu'nda hem I. Dünya Savaşı, ardından hem de Kurtuluş Savaşı' na katılmıştır.

Gençliğinde, bir eğlence sırasında güzel bir kızla tanışır ve aşık olur. Bu kız, Türkmen kabile reisi Şeyh Tahir’in kızı Meral’dir. Kız ailesinden istenir, ardından nişan yapılır. Tam düğün hazırlıkları başlamışken, I. Dünya Savaşı çıkar ve Osmanlı İmparatorluğu’da savaşa girer. Ahmet Bedevi I. Dünya Harbinde hangi cephede çarpışmıştır bilinmez ancak, savaştan sonra Hindistan’a geçer. Balta girmemiş ormanlarda yaşar bir müddet. Daha sonra da İran’a geçer. Orada bir Türkmenden, nişanlıİran’ın Gver Yaylalarında olduğunu öğrenir. Yayan, aç susuz günlerce yol alır ve nişanlısını bulur. Düğün hazırlıkları tekrar başlar ki, bir İran Gazetesinde Mustafa Kemal Paşa adında bir milli kahramanın, milli mücadeleye giriştiğini öğrenir.

Ahmet Bedevi, Kurtuluş savaşına katılmak için bu kez nişanlısını da alır yanına ve Anadolu’ya geçmeye çalışır. Sarp bir kayalıktan geçerken nişanlısının ayağı kayar ve bir uçuruma düşerek ölür. Ahmet Bedevi Anadolu’ya geçmeyi başarır ve Kazım Karabekir’in ordusunda Kafkas cephesinde er olarak görev alır. Kurtuluş Savaşı süresince de Gaziantep ve Kilis cephelerinde savaşır ve gösterdiği yararlılıklardan ötürü, kırmızı şeritli İstiklal madalyası ile ödüllendirilir.

Ahmet Bedevi her resmi kutlamada göğsüne bağladığı bir palmiye yaprağı üzerine bu İstiklal madalyasını takarak törenlere iştirak etmiştir.

Kurtuluş Savaşı sonrası geri çekilen Yunan Kuvvetlerinin yakıp yıktığı Manisa’ya enkaz kaldırmak için gelmiş ve daha sonra yanan ağaçları görüp yeniden dikip, Manisa’yı yeşertmek için kalmış ve Manisa’ya yerleşmiştir.

Ona göre savaş bitmiştir ve yeni kutsal görev ”ağaç dikmektir”. Hiç durmaksızın ağaç diker, yeşillendirir Spil Dağını, Manisa’yı.. Ta ki ölümüne kadar.

Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, Spil dağında bir kulübede, yataksız, yorgansız, yastıksız yaşar. Üstünde de yaz kış bir siyah şort vardır sadece. Dede Niyazi’nin lokantasında yemek yer, karşılığında su taşır. Manisa Belediye’si onu işe alır ve ne iş verilirse yapar. Yaptığı işlerden biri de helen saatini haber vermektir. Başkalarının 25-30 dakikada çıkabildiği Spil Dağın'daki Topkale Tepesine o, lastik pabuçlarıyla birkaç dakikada çıkar, kendi saatine göre saat 12:00 olunca muhtemelen askeriye'den kalma eski bir top arabasından 1 el top atışı yaparak saatin 12:00 olduğunu halka da bildirir. Bu yüzden halktan bazıları ona "topçu hacı" da der.

Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, 1 Haziran 1933 tarihinde 30 TL. aylıkla Manisa Belediyesi bahçıvan yardımcılığına getirildi. Yaşamında fazla masrafı olmadığından paraya ihtiyaç duymaz. Kendisi çok yoksul olmasına rağmen, 30 TL. aylığının çok büyük bir kısmını hep yoksullara harcardı. İsteyen vatandaşın bahçesini ücretsiz düzenler, eker, biçer.. Bu paraya tamah etmez hali, yardımseverliği, çalışkanlığı ve hoşgörüsü onu Manisa halkının sevgilisi yapmıştı.

Atatürk ölünce, saç ve sakal bırakır. Esmer çıplak teni, saç ve sakalı ona iyice gizemli bir hava verir. Hakkında pek çok efsane, söylence üretilir. Herkes bunlardan kendi beğendiğini ona yakıştırır. Bir gün başrolünde Johnny Weissmuller’ in oynadığı, 1934 yapımı “Tarzan” filmi, Manisa sinemalarında gösterime girer. Tarzan, Ahmet Bedevi’ye çok benzemektedir. Halk hemen yeni lakabı yapıştırır. MANİSA TARZANI..

Saçlarının ve sakallarının bakımına da büyük özen gösterir, çiçeklerden yaptığı özel kokuları sürünür ve her zaman güzel kokar.

1950 yılı Genel Seçimi’nde bayan bir öğretmenle birlikte Demokrat Parti (DP) lehinde şehirde büyük bir kampanyaya girişir. Demokrat parti yetkilileri Ahmet Bedevi'ye seçimleri kazandırdıkları takdirde Manisa'da tek bir ağaç bile kesilmeyeceğinin sözünü verdi. Ahmet Bedevi, çocuklarını can tehlikei yetkililerine yardım etti. Kampanyaya tüm şehir halkı katılır. Sonuçta DP kazanır.

Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, aynı zamanda iyi bir sporcudur. Manisa dağcılık Kulübünün kurulmasına ön ayak olur. 1957 yılında çıktığı yurt gezisinde Ağrı, Cilo, Demirkazık dağlarına tırmanır.

Türkiye'deki dağların zirvelerine tırmanmayı tamamlayıp Manisa'ya döndüğünde, kesilmiş ağaçları görünce, "Yokluğumdan yararlanıp ulu çamları kesmişler, evlatlarını kaybetmiş baba gibiyim, göğsüme hançer saplanıyor, dayanamıyorum" diyerek üzüldü. O kadar üzüldü ki kalp spazmı geçirerek 1963 yılında hastaneye kaldırıldı. Aşırı efor nedeniyle kalp büyümesine bağlı yetmezlik teşhisi konulan Tarzan'a, kendisini daha az yorması önerilse de, o tam iyileşmeden hastaneden çıktığı gibi; kent merkezindeki park içerisine hazırlanmış yeni kulübesi yerine, Spil Dağı eteklerindeki ilk kulübesine yerleşti.

Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, sağlık şartları bakımından tekrar hastaneye kaldırıldığında 31 Mayıs 1963 tarihinde Manisa’da 64 yaşında ölmüştür.

Manisa Tarzanı belki de dünyanın ilk çevrecilerinden biridir. Gerçek bir doğa aşığı ve savaşçısıdır. Hakkında kitaplar yazılmış, filmler çekilmiş ve pek çok heykeli dikilmiştir. Türk halkı gerçekten Ahmet Bedevi’yi çok sevmiştir.

Bugün Manisa’da adına düzenlenen çevre etkinlikleri ölüm gününden başlayıp 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne bağlanarak kutlanıyor.

Manisa Tarzanıyla ilgili anılar :
Tarih 8 Eylül 1956. Manisa Dağcılık Kulübü öğrencilerinden Engin Kongar Niğde'deki Aladağların Demirkazık zirvesine tırmanırken kayalıklardan yuvarlanarak hayatını kaybeder. Kongar bu şekilde ölen ilk dağcımızdır.

Üç yıl sonra Kongarın anısına yapılan bir anıt için açılış düzenlenir ve kalabalık arasında Bedevi de vardır. Bedevi'nin aklına birden nişanlısı Meral'in ölümü gelir. O da Kurtuluş Savaşında Türk Ordusuna katkıda bulunmak üzere gönüllü olarak Bedeviyle beraber cepheye giderken kayalıklardan yuvarlanarak hayatını kaybeder. Bedevi hamle yapsa da onu kurtaramaz.

Bu acıyı tekrar hissederek Kongar'ın gözü yaşlı annesinin yanına gelir ve "Anneciğim üzülme, ben bu anıtın çiçeklerine her gün bakar, onları hiç soldurtmam" dedi.

Kaynak: BenguTurk.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir?

Doğum tarihi : 09.Ağustos.1962Annegret Kramp-Karrenbauer kaç yaşında : 56 Kilo & Boy : Burcu : Aslan Meslek : Siyasetçi Annegret Kramp-Karrenbauer doğum yeri : Völklingen, Almanya 2011-2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk bayandır.Annegret Kramp-Karrenbauer, 9 Ağustos 1962 tarihinde Völklingen, Almanya’da dünyaya gelmiştir. AKK olarak da bilinir. Ailesiyle birlikte Püttlingen'de yaşıyor. Eğitmen bir babanın çocuğu olan, pazar günleri kiliseye gidip cuma günleri et yemeyecek kadar sıkı bir Katolik olan AKK, hukuk ve siyaset bilimi öğrenimi gördü. 1982'de Marie-Luise-Kaschnitz Gymnasium'dan aynı yerde mezun oldu. 1982'de Trier ve Saarbrücken'deki üniversitelerde hukuk ve siyasal bilimler alanında çalı…

Uğur Başar kimdir?

Doğum tarihi : ??.??.1947Uğur Başar kaç yaşında : 71 Kilo & Boy : Burcu : Meslek : Müzisyen Uğur Başar doğum yeri : Ankara 18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı.Uğur Başar, 1947 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Selçuk Başar adında abisi ve Asuman Başar adında bir kız kardeşi vardır.Uğur Başar, 18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası 1968 yılında abisi Selçuk Başar tarafından kuruldu. Orkestrada Sükan Tangüden, Asım Ekren, Selçuk Başar, Zerrin Özer, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Yalçın Ateş gibi isimler yer aldı. Daha sonra Neco, Attila Özdemiroğlu, İhsan Kayral, Robert, Şenay Yüzbaşıoğlu, Berna Doyran…

Vilhelm Thomsen kimdir?

Doğum tarihi : 25.Ocak.1842 Ölüm tarihi : 12.Mayıs.1927Vilhelm Thomsen kaç yaşında öldü : 85 Kilo & Boy : Burcu : Kova Meslek : Dilbilimci Vilhelm Thomsen doğum yeri : Kopenhag, DanimarkaVefat ettiği yer : Valby, Kopenhag, Danimarka Türkoloji tarihine Orhon yazıtları üzerine yaptığı çalışmalarla geçen Vilhelm Thomsen, Danimarkalı dilbilimci ve Türkolojist’dir.Vilhelm Thomsen, 25 Ocak 1842 tarihinde Kopenhag, Danimarka’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Vilhelm Ludwig Peter Thomsen’dir. Danca’da Vilhelm olarak yazılmasına karşın Türkçe pek çok kitap ve çalışmada adı Wilhelm olarak geçmektedir. Beş yaşına gelince, babasının posta müdürü olarak Randers kasabasına atanması dolayısıyla çocukluğu bu kasabada geçmiş ve ilk öğrenimini de Randers’t…

Ferit Edgü kimdir?

Doğum tarihi : 24.Şubat.1936Ferit Edgü kaç yaşında : 82 Kilo & Boy : Burcu : Balık Meslek : Şair Ferit Edgü doğum yeri : İstanbul Hakkari'de Bir Mevsim adlı romanın yazarıdır.Ferit Edgü, 24 Şubat 1936 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tam adı İsmail Ferit Edgü’dir. Babasının adı Nuri Mehmet Edgü, Annesinin adı ise Fatma Nevber dir. Çocukluk yılları II. Dünya savaşının kötü atmosferlerinde geçti. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde eğitim görürken kazandığı bir sınavla Almanya’ya giden Ferit Edgü oradan Fransa’ya geçti. Acedemie du Feu'de seramik öğrenimi gördü. Sorbonne'da felsefe, Louvre'da sanat tarihi kurslarına katıldı. 1959-1962 yılları arasında Paris’te kalan Edgü bu süre zarfında resim eğitiminin ya…

Stefano Gabbana kimdir?

Doğum tarihi : 14.Kasım.1962Stefano Gabbana kaç yaşında : 56 Kilo & Boy : Burcu : Akrep Meslek : Tasarımcı Stefano Gabbana doğum yeri : Milano, İtalya Dolce & Gabbana markasının adı Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir.Stefano Gabbana, 14 Kasım 1962 tarihinde Milano, İtalya’da Piera Gabbana, Lino Gabbana çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Roma’da Istituto Superiore per le Industrie Artistiche okulundan mezun oldu. Gabbana üniversitede grafik tasarım eğitimi aldı çünkü reklamcılık yapmak istiyordu. 1980 yılında Domenico Dolce ile tanıştı. 1983 yılında birlikte çalışmaya başladılar.Stefano Gabbana, 1985 yılında Domenico Dolce ile birlikte Dolce & Gabbana adlı şirketi kurdu. 1989'da Japonya'daki ilk butiklerini aç…

Domenico Dolce kimdir?

Doğum tarihi : 13.Ağustos.1958Domenico Dolce kaç yaşında : 60 Kilo & Boy : Burcu : Aslan Meslek : Tasarımcı Domenico Dolce doğum yeri : Polizzi Generosa köyü, Palermo, Sicilya, İtalya Dolce & Gabbana markasının adı Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir.Domenico Dolce, 13 Ağustos 1958 tarihinde İtalya Palermo, Sicilya yakınlarında küçük bir köy olan Polizzi Generosa'da dünyaya gelmiştir. Babası terzi olduğu için moda ile içiçe büyüdü. Gençken moda eğitimi aldı ve büyürken ailesinin küçük kıyafet fabrikasında çalıştı.Moda tai sürdürmeye ve kendi kariyerine devam etmeye karar veren Domenico Dolce Milano'ya taşındı ve Moda tasarım okulu Istituto Marangoni'ye okumaya başladı, ancak mezun olmadan önce endüstride …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ