MHP Seçim Vaadlerinden "Uzman Çavuşlara Kadro" için Kanun Teklifi Verdi!

Bu haber 27 Temmuz 2018 - 12:16 'de eklendi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, 3269 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli Uzman Erbaş statüsünde Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan tüm personelin, kadrolu/muvazzaf statüsüne geçirilmesi için kanun teklifi hazırlayıp Meclis’e sundu.

Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili , kanun teklifinin gerekçesinde  “3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununda belirtilen esaslara göre sözleşmeli olarak göreve başlayan, göreve devam eden Uzman Erbaşlar hakkında, 3269 sayılı yasaya yeni bir hüküm eklenerek, sözleşmeli Uzman Erbaş olarak görev yapan tüm personelin kadroya alınması amaçlanmıştır.

Sözleşmeli Uzman Erbaş kadrosunda görev yapan personelin, sözleşmelerinin yenilenmesi, bir sonraki dönemde göreve devam edip etmeyeceği, kadrolu/muvazzaf olarak görev yapan diğer Türk Silahlı Kuvvetleri personeline göre, güvenceli imkânlara sahip değildir. TSK’daki kadrolu personelin görevine son verilme halleri, sözleşmeli personele nazaran daha zor şartlarla mümkün olmaktadır.

Sözleşmeli olarak görev yapan Uzman Erbaşlar, kadrolu personel ile aynı şartlarda, aynı yerlerde görev yapmaktadır. Şartlan ve imkânları aynı olmasına rağmen, görevde kalma, görevine devam etme imkân ve şartları farklılık arz eden sözleşmeli personelin aleyhine olan bu durumun düzeltilmesi Anayasamızda da hüküm altına alman eşitlik ilkesinin bir gereğidir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına silahlı kuvvetlerde sözleşme ile verim alınamadığı da ortadadır. Vatan savunması ve terörle mücadelede en ön safta, etkin görev alan, profesyonellik ve tecrübe gerektiren konularda eğitimli ve deneyimli olan uzman erbaşlar sözleşmeli olmanın dezavantajı ile en verimli dönemlerinde görevlerinden ayrılmak zorunda kalmakta, yerlerine istihdam edilen personel tecrübe kazanana kadar da maddi ve manevi büyük kayıplar yaşanmaktadır. Kanun Teklifi ile sözleşmenin kaldırılarak uzman erbaşlara mesleki güvence verilmesi sağlanmaktadır.

Bu nedenlerle, 3269 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli Uzman Erbaş statüsünde Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan tüm personelin, kadrolu/muvazzaf statüsüne geçirilmesiyle, yukarıda izah edilmeye çalışıldığı üzere Anayasal güvence altına alınan eşitlik ilkesinin gereği ve hakkaniyetin sağlanması amaçlanmıştır.” dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur. 26/7/2018

Gereğini saygılarımla arz ederim.

 

İzzet

İstanbul Milletvekili

 

GENEL GEREKÇE

3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununda belirtilen esaslara göre sözleşmeli olarak göreve başlayan, göreve devam eden Uzman Erbaşlar hakkında, 3269 sayılı yasaya yeni bir hüküm eklenerek, sözleşmeli Uzman Erbaş olarak görev yapan tüm personelin kadroya alınması amaçlanmıştır.

Sözleşmeli Uzman Erbaş kadrosunda görev yapan personelin, sözleşmelerinin yenilenmesi, bir sonraki dönemde göreve devam edip etmeyeceği, kadrolu/muvazzaf olarak görev yapan diğer Türk Silahlı Kuvvetleri personeline göre, güvenceli imkânlara sahip değildir. TSK’daki kadrolu personelin görevine son verilme halleri, sözleşmeli personele nazaran daha zor şartlarla mümkün olmaktadır.

Sözleşmeli olarak görev yapan Uzman Erbaşlar, kadrolu personel ile aynı şartlarda, aynı yerlerde görev yapmaktadır. Şartlan ve imkânları aynı olmasına rağmen, görevde kalma, görevine devam etme imkân ve şartları farklılık arz eden sözleşmeli personelin aleyhine olan bu durumun düzeltilmesi Anayasamızda da hüküm altına alman eşitlik ilkesinin bir gereğidir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonelleşmesi adına silahlı kuvvetlerde sözleşme ile verim alınamadığı da ortadadır. Vatan savunması ve terörle mücadelede en ön safta, etkin görev alan, profesyonellik ve tecrübe gerektiren konularda eğitimli ve deneyimli olan Uzman Erbaşlar sözleşmeli olmanın dezavantajı ile en verimli dönemlerinde görevlerinden ayrılmak zorunda kalmakta, yerlerine istihdam edilen personel tecrübe kazanana kadar da maddi ve manevi büyük kayıplar yaşanmaktadır. Kanun Teklifi ile sözleşmenin kaldırılarak Uzman Erbaşlara mesleki güvence verilmesi sağlanmaktadır.

Bu nedenlerle, 3269 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli Uzman Erbaş statüsünde Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan tüm personelin, kadrolu/muvazzaf statüsüne geçirilmesiyle, yukarıda izah edilmeye çalışıldığı üzere Anayasal güvence altına alınan eşitlik ilkesinin gereği ve hakkaniyetin sağlanması amaçlanmıştır.

 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE-1 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa yeni hüküm eklenerek, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev alan tüm sözleşmeli Uzman Erbaşların kadrolu/muvazzaf statüsüne kavuşturulması, kadrolu/muvazzaf Subay/Astsubay olarak görev yapan personel ile arasındaki eşitsizliğin Anayasamızdaki eşitlik ilkesi gereğince giderilerek hakkaniyete uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır.

MADDE-2 Yürürlük maddesidir.

MADDE-3 Yürütme maddesidir.

 

UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 5- Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı’nda sözleşmeli uzman erbaş pozisyonlarında görev yapan muvazzaf personel, bu maddeyi ihdas eden Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, boş kadro olup olmadığına bakılmaksızın Uzman Erbaş kadrolarına atanmış sayılır. Bu personel, hizmet süreleri dikkate alınarak atandıkları kadro ve dereceye uygun özlük haklarından yararlanmaya başlar.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, Uzman Erbaş kadrolarına atanan personel hakkında, mevcut sözleşme hüküm ve şartlarını düzenleyen kanun hükümlerinin bu madde ile çelişmeyen hükümleri uygulanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ali 27 Temmuz 2018 / 14:44 Cevapla

kadro sadece uzman erbaşlara değil vaad edilen 4b dahil tüm sözleşmelilere verilmelidir .vaatler vaat olarak kalmamalı hayata geçirmek için çalışmalar başlatılmalıdır..hak adalet eşitlik sadece uzman erbaşlara tanınmamalı tüm sözleşmelilere tanınmalıdır

Sinan Kafkasyalı 27 Temmuz 2018 / 15:55 Cevapla

3600 gösterge ne zaman

Yücel Demir 27 Temmuz 2018 / 16:04 Cevapla

Yaşi bekliyenler ne olacak

HasanZeynep Sezer 27 Temmuz 2018 / 16:13 Cevapla

Allah razı olsun.

Gökhan Zeynal 27 Temmuz 2018 / 16:18 Cevapla

Mhp nin akp ye kayıtsız şartsız teslim olmasının altında sadece bu uzman çavuş uzun erbaş kadrosu yatıyor bu kadrolara birkaç partili sokabilmek için pazarliksiz ülkeyi akp ye sattılar şu bilal oğlanın var ya devletin bütün kurumlarının vakıflarının geliri yüksek ne kadar kamu arazisi varsa hepisinin sahibi mhp de uzman er asker kadrolarının derdine düşmüş

mustafa yaşar 27 Temmuz 2018 / 18:20 Cevapla

AF 2 BAYRAM ARASI SÖZ ÇIKACAK DİYE VERİLEN SÖZLER NE OLACAK ? 15 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ GÖREVDE OLAN 5 BİN CİVARI SAVCI HAKİM MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ AMA BUNLARIN ABİLERİNİN, ABLALARININ, İMAMLARININ TALİMATLARI İLE VERİLEN KARARLAR HALEN GEÇERLİ. BÖYLE ÇELİŞKİMİ OLUR ? AF ACİLDİR VE ZARURİDİR.

mehmet 4 Ağustos 2018 / 15:30 Cevapla

Anayasa’nın 138. Maddesine göre “Hakimler görevlerinde bağımsızdır; kimse hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.” Bağımsız hakimlerce yargılanmadıkları anlaşılan fakat mağduriyetleri giderilmeyip kaderlerine terk edilenlere de kader mahkumu denir.
Terör örgütüyle bağlantılı olduğu için binlerce hakim ve savcının ihraç edildiği, tutuklandığı bir ülkede “AF” adli mahkumlara LÜTUF değil, toplumsal bir zorunluluktur..