Adana'da iki evde ruhsatsız 3 silah ele geçirildi Adana'da iki evde ruhsatsız 3 silah ele geçirildi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt KARAKAYA Kazakistan da meydana gelen sel felaketi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "Küresel İklim Değişikliği"ne dikkat çekti.

MHPli Karakaya: "Küresel İklim Değişikliği dünya coğrafyasının farklı alanlarında, farklı şekilde tezahür etmeye devam etmektedir. Son 80 yılın en büyük sel felaketi Türk Dünyası'nın kadim Coğrafyası Kazakistan'da yaşanmıştır" dedi.

Karakaya:"Kazakistan, yoğun yağışlarla geçen kış sonrası sıcaklık artışıyla karların aniden erimesi sonucu oluşan taşkınlarla mücadele etmektedir. Ülkede, barajlar  dolmuş, nehirler taşmıştır. Selden en çok etkilenen batı ve kuzey eyaletlerde ise 3 bin 171 ev sular altında kalmıştır.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar sular altında kalan bölgelerden 14 bin 589'u çocuk olmak üzere 46 bin 755 kişi tahliye edilmiştir. Bu kişilerin 2 bin 602'si helikopterlerle kurtarılmıştır. Ayrıca 70 bin küçük ve büyük baş hayvan tahliye edilmiştir" açıklamalarında bulundu. 

MHPli Karakaya'nın geçtiğimiz şubat ayında Abu Dabi'de gerçekleşen, DTÖ Parlamenter Konferansı, "Ticaret ve İklim Değişikliği" oturumunda sunduğu başlıklar yeniden gündeme geldi.

Karakaya; Uluslararası ve bölgesel güçlü bir iş birliğinin zorunluluğunu ifade etmiş, Dünya Ticaret Örgütü Parlamenter Konferansı'nda AB'nin yenilenen ticaret politikası ve yeşil geçişin önemine vurgu yapmış, Türkiye'nin uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek adımları dile getirmişti. 

Karakaya, Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onayladığını ve net sıfır emisyon hedefini 2053'e kadar açıkladığını belirterek, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın başarısının adil erişime dayalı finansal ve teknolojik desteklere bağlı olduğunun altını çizmişti.

Özellille "küresel ölçekte meydana gelen iklim değişikliği ile mücadelede

uluslararası ve bölgesel güçlü bir iş birliğinin zorunluluğunu" ifade etmesi tekrar gündem oldu.

Karakaya yaşanan sel felaketi ile ilgili açıklamalarını şöyle tamamladı: 

"Kazakistan’ın farklı bölgelerinde devam eden sel felaketi neticesinde on binlerce soydaşımızın tahliye edilmek zorunda kalınmasından ve ortaya çıkan ağır hasardan derin üzüntü duyuyor, Bayram arefesinde yaşanan bu sel felaketinin bizleri ziyadesiyle üzmüş olduğunu belirterek,

geçmiş olsun dileklerini iletiyorum."