MHP Grup Başkanvekili Filiz Kılıç, TBMM Genel Kurulunda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

MHP'li Kılıç'ın açıklaması şu şekilde;

Geçtiğimiz gün Gazi Meclisimizden dünyaya haykırdığımız İsrail'in Refah saldırılarını kınayan ortak tezkerenin kabul edilmesinden dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum.

 Gazi Meclisimiz her zaman vakur ve onurlu duruşuyla gerektiği zamanlarda Türk devlet geleneğinin gereğini yaparak her daim milletimizin sesi olmuştur, olmaya da devam edecektir. Refah’da Filistinlilere yapılan vahşi soykırımı bir kez daha telin ediyor, kınıyor, başta günahsız bebekler, çocuklar ve kadınlar olmak üzere vahşice katledilenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. 

Milliyetçi Hareket Partisi olarak Filistin konusundaki çağrılarımıza ve İsrail'e karşı sert ve net tutumumuza devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum. Bütün dünyayı Filistin ve Filistinliler konusunda çok daha duyarlı olmaya ve iki devletli bir yönetimin bir an önce tesis edilmesi hususunda gayret etmeye davet ediyoruz. Uluslararası mahkemelerin tüm kararlarını hiçe saymaktan çekinmeyen işgalciliği ve zalimliğiyle bilinen Netanyahu bir diğer adıyla “caniyahu” yönetimindeki İsrail'in sivil yerleşim alanlarını hedef almayı sürdürmesi ve Uluslararası Adalet Divanının operasyonların durdurulması kararına rağmen siyonistlerin vahşetlerini tüm dünyanın gözü önünde devam ettirdiği bir gerçektir. 

Son Refah saldırısıyla -güya güvenli bölgede- insanlığa karşı en rezil suçları işleyen İsrail'in bu saldırıları “apartheid” yani aykırılık rejimi uygulamalarının da ötesine geçerek bir soykırıma dönüşmektedir. Bu, açık ve net bir şekilde soykırımdır. Bu katliamlara ve insanlık suçlarına sessiz kalmamak her bir ferdin ve insan haklarına değer veren her bir ülkenin sorumluluğundadır. 143 ülke, daimi 5 ülkeden büyüktür. Eğer Filistin'in üyeliği Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda daimi üye ülkelerden birinin veya birkaçının oyuyla kabul edilmeyecek olursa ne Birleşmiş Milletlere ne de uluslararası hukuk ve normlara gerek vardır. Bu vesileyle, dün kabul ettiğimiz tezkerede ifade edildiği gibi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini acilen toplanmaya ve İsrail'in saldırılarına son vermesi hususunda karar almaya bir kez daha davet ediyoruz.

Millî Savunma Bakanlığımızın uhdesinde gerçekleştirilen Efes 2024 Tatbikatı’nda kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tüm birlik ve kurumlarıyla ülkemizin savunma ve güvenliği için nitelik ve nicelik olarak daha da güçlenmeye ve tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir. 

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sayısı ve kapsamı her geçen yıl artan tatbikatlarla karadaki, denizdeki ve havadaki etkinlik ve caydırıcılığını sürekli artırmaktadır. Bu kapsamda, Efes 2024 Tatbikatı ülkemiz ev sahipliğinde Ege Ordusu Komutanlığımızın sevk ve idaresinde dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla iki safha hâlinde Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgelerinde icra edilmektedir. 

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin en büyük birleşik ve müşterek tatbikatlarından olan EFES-2024’e millî unsurlarıyla birlikte 45 ülkeden gözlemci, birlik ve unsurların yer aldığı yaklaşık 10 bin personel katılmaktadır. Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda, tam bağımsız savunma sanayi hedefi ışığında geliştirilen yüksek teknoloji ürünü silah sistemlerimiz tatbikatta başarıyla kullanılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, PKK/KCK, PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere bekamıza yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. Başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye'nin kuzeyi dâhil 44’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocaktan bugüne kadar 1.092 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. İmkân ve kabiliyetlerinin sürekli olarak geliştirildiği, dünya standartlarında ve teknoloji yoğunluklu sistemlerle korunan hudutlarımızda 316’sı son bir haftada olmak üzere 1 Ocaktan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4.661 şahıs, kahraman ordumuz tarafından yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 7’si terör örgütü mensubudur.

Kurban Bayramı dolayısıyla MHP heyeti, AK Parti'yi ziyaret etti Kurban Bayramı dolayısıyla MHP heyeti, AK Parti'yi ziyaret etti

Son bir haftada engellenen 1.442 şahısla birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı 56.949 olmuştur. Terörle mücadeleden hudutlarımızın güvenliğinin sağlanmasına, mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizin korunmasından uluslararası barış ve istikrara katkı sunmaya kadar kahraman ordumuz üstlendiği üstlendiği tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam etmektedir. Bir asker kızı ve asker eşi olarak diyorum ki ayağınıza taş değmesin aslanlar, bu milletin duası sizinle. 

Editör: Haber Merkezi