MHP'li vekiller kader mahkumları için 'af yasası' sunacak!

Bu haber 19 Temmuz 2018 - 15:33 'de eklendi.

MHP’li vekiller meclis açılır açılmaz iş başı yapacak ve MHP Lideri Sn. Dr. Devlet Bahçeli’nin emriyle ilk işleri “kader mahkumlarını kapsayan genel affı” meclise sunacakları belirtiliyor!

Olağanüstü halin (OHAL) kaldırılmasının ardından terörle mücadelenin aksamaması amacıyla hazırlanan ve genel başkan yardımcılarının üzerinde çalıştığı “kader mahkumlarına affı” öngören yasa teklifinin Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin daha önceden çizdiği sınırlar üzerinde olacağı belirtiliyor.

KİMLER AF KAPSAMININ DIŞINDA OLACAK ?

Hürriyet’in haberine göre, Türk Ceza Yasası'nda (TCK) da yer bulan “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek”, “üstsoy veya altsoydan birine, eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, gebe olduğu bilinen kadına karşı, kan gütme ve töre saikiyle adam öldürmeye teşebbüs” suçları kapsam dışı olacak. Yine FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C gibi terör örgütlerine üye olanlar, üye olmakla birlikte cürüm işleyenler, çocukları cinsel yönden istismar eden, çocukları kaçırıp, kasten öldüren, kadınlara yönelik şiddet uygulayan ve ölüme sebebiyet veren kişiler de “af kapsamı” dışında tutulacak. Bununla birlikte “uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişiler, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişiler” de MHP'nin teklifine göre, aftan yararlanamayacak.

24 Haziran seçimlerine Ak Parti ile birlikte Cumhur İttifakı kurarak giren ve siyasi uzmanlar tarafından seçimin kazanan ve kilit partisi olarak nitelendiren Milliyetçi Hareket Partisi'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimden önce Af Çağrısı yaparak dikkatleri üzerine çekmiş, yüzbinlerce insan için umut ışığı olmuştu. Seçimden Ak Parti ile birlikte zaferle çıkan MHP'nin af vaatleri konusunda ne yapacağı merak ediliyordu.

Af çağrısı yaptıktan sonra '' yüz binlerce kader mahkumu af çıkmasını beklemektedir'' diyen Bahçeli çağrının hemen ardından cezaevinde bulunan Alaattin Çakıcı'yı ziyaret etmişti.

Seçimden sonra da Af Çağrılarını yenileyen Bahçeli, daha somut adımlar atmak için harekete geçti.

MHP Teklifini Ne Zaman Meclise Sunacak?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatı ile partinin kurmayları Af Yasası Kanun Teklifi için harekete geçtiler. Af Yasası Kanun Teklifini hazırlamaya başlayan MHP'nin yasa teklifini Ekim ayı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunması bekleniyor.

MHP'nin Af Yasası Teklifinde Neler Olacak?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi, af yasa teklifi ile ilgili çalışmalara başladı. MHP’nin, yeni yasama döneminde, Ekim ayı gibi Meclis’e sunmak üzere çalıştığı teklifin, “devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme şeklinde getirileceği” belirtiliyor.

Ajansların aktardığı bilgilere göre, Türk Ceza Yasası’nda (TCK) da yer bulan “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek”, “üstsoy veya altsoydan birine, eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, gebe olduğu bilinen kadına karşı, kan gütme ve töre saikiyle adam öldürmeye teşebbüs” suçları kapsam dışı olacak. Yine FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C gibi terör örgütlerine üye olanlar, üye olmakla birlikte cürüm işleyenler, çocukları cinsel yönden istismar eden, çocukları kaçırıp, kasten öldüren, kadınlara yönelik şiddet uygulayan ve ölüme sebebiyet veren kişiler de “af kapsamı” dışında tutulacak. Bununla birlikte “uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişiler, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişiler” de MHP’nin teklifine göre, aftan yararlanamayacak.

Borçlulara da Af Gelmesi Bekleniyor

MHP’nin teklifinde, daha önce AK Parti hükümetinin de gündeme getirdiği ve “banka borçularına” yönelik de affın geleceği belirtiliyor. Buna göre, iflastan ötürü borçlarını ödeyemediği için cezaevinde bulunan kişiler, “ticari suçlular” da af kapsamında olacak. Bununla birlikte “basit hırsızlık” diye adlandırılan suçlarının da af kapsamı içinde değerlendirildiği belirtiliyor. MHP’nin teklifinde, “suçu ne olursa olsun, haklarında yakalama, tutuklama veya mahkumiyet kararı bulunup da firar halinde olanların, belli bir süre içinde resmi makamlara başvurup, teslim olmayanların da aftan yararlanmasının” söz konusu olamayacağı tartışılıyor. Devletin mülkünde olan ormanlık alanlara zarar veren kişiler de anayasa gereği af kapsamı dışında tutulacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

22 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
William stick 19 Temmuz 2018 / 15:44 Cevapla

Artik verin şu affi birakmayin ekime falan Allah rızası için yapın dayanacak gücümüz kalmadı.

cenk sarıoğlu 19 Temmuz 2018 / 16:10 Cevapla

15 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ İŞLENEN SUÇLARA AF “GENEL AF” OLMALIDIR. 15 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ YARGIDAKİ 12 BİN CİVARINDA HAKİMLERDEN SAVCILARDAN 5 BİN CİVARI MESLEKTEN UZAKLAŞTIRILDI. 15 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ YARGININ KİMLERİN ELİNDE OLDUĞUNU MHP – AKP -CHP – İYİ P. ÇOK ÇOK İYİ BİLİYOR. 360 MİLLETVEKİLİ 15 TEMMUZ 2016 ÖNCESİ İŞLENEN SUÇLARA “GENEL AF” İÇİN EVET DİYECEKTİR, DEMELİDİR.

asker 19 Temmuz 2018 / 16:11 Cevapla

genel af olmalı, meclis tatile girmeden önce çıkmalıdır insanların dayanacak gücü kalmadı

Hakan Çelik 19 Temmuz 2018 / 18:45 Cevapla

Ekimden once verilsin bedelli nasil bir haftada cikarildi

Arif Çobanoğlu 19 Temmuz 2018 / 19:52 Cevapla

82. Maddeye neden gene af yok neden gene pas geçiliyor neden cinayete af yok tamam kadın öldürenlere af yok anladik eyvallah da adam öyle noktaya gelmiş kasten öldürmüş bu adam kader mahkumu değilmi hep suç öldürenlerdemi ölen de hiç suç yokmu sütten çıkma ak kaşıkmı ölen hak etmiştir ki ölmüştür yoksa kimse durduk yere adam öldürmüyo 81 , 82. Maddelere indirim bile yok yazıklar olsun sizlere gene okadar çocukların babalarına kavuşma sevinci kursağında kaldı gene ailelerin sevinci kursağında kaldı gene özgürlük düşü kuranların sevinci kursağında kaldı madem bu suçları kapsam dışında bırakacaktınız bunları heveslendirmeden ballandırmadan önce söyliyecektiniz.

Doğukan Dalkılıç 19 Temmuz 2018 / 20:06 Cevapla

82.madde taslak kapsamına alınmalı infaz yasasıda tamamen değiştirilmeli..

Ahmet Güler 19 Temmuz 2018 / 21:45 Cevapla

Insanlar bir umut bekliyor.

Levent Baykal 20 Temmuz 2018 / 00:24 Cevapla

eyt ne oldu

Bahattin Çalşimşek 20 Temmuz 2018 / 03:31 Cevapla

EYT İÇİNDE BİR ŞEYLER YAPARSANIZ İYİOLUR

Nihat Gökalp 20 Temmuz 2018 / 12:28 Cevapla

hırsızlar af kapsamı dışındamı onlarda af kapsamındaysa istemiyoruz

hüseyin 20 Temmuz 2018 / 17:09 Cevapla

af çıkmalıdır. 15 temmuz 2016 sonrası 5000 hakim savcı meslekten ihraç edildi. 15 temmuz 2016 öncesi yargının kimin elinde olduğunu akp de chp de iyi p. de çok iyi biliyor. mhp nin af teklifine evet oyu vermelidirler. af genel af olmalıdır.

Ugur 20 Temmuz 2018 / 22:49 Cevapla

Ekim beklenmeden hemen bugün af yasası meclise sunulmalıdır. Fetö’cü hakim savcı mağduru milyonların dayanacak gücü kalmadı. Sabırlar da taşıyor.

Betül ovalı 23 Temmuz 2018 / 01:48 Cevapla

Nihat Gökalp ; suç ayrımı yapmıyoruz !
Eşit yasa istiyoruz
… Slogan budur …

mehmet türkoğlu 25 Temmuz 2018 / 10:29 Cevapla

ekimi bekleyecek güç kalmadı insanlarda . af biran önce çıkmalıdır. terör örgütü üyesi savcı hakim kararları yüzünden insanlar perişan durumda hele 15 temmuz 2016 öncesi işlendiği iddia edilen suçlar için genel af gerekli

özkan yeşil 25 Temmuz 2018 / 23:48 Cevapla

Eşitlik ilkesi var boş boş konuşan sayın vekillere duyurulur 188.maddeyı boş geçersen anayasa mahkemesi gereğini uygular.kabile devletimi sandınız koskoca türkiye cumhuriyetini.

özkan yeşil 26 Temmuz 2018 / 15:09 Cevapla

Sayın cumhurbaşkanımız bahçelinin oyununa gelmez ama fetoşlara ve pkk piçlerine vurmayacak bir affı chp ve iyi partide desteklemez.af yasası değilde denetimli serbestlik şartlarını kabul edenlere yansıyan düzenleme olabilir pişmanlık duymayanlar artık yasalardan zor yararlanır.

nail selamlı 27 Temmuz 2018 / 12:13 Cevapla

İTTİFAK ORTAĞINIZ PARTİNİN GRUP BAŞKAN VEKİLİ BÜLENT TURAN 26.07.2018 DE HABER TÜRK TE AKP OLARAK GÜNDEMİMİZDE AF YOK DİYOR HALEN. BU NE DEMEKTİR ? BÖYLE İTTİFAK OLMAZ. AF KONUSU ACİLEN ÇÖZÜME KAVUŞMALIDIR. SAYIN DR. DEVLET BAHÇELİNİN AF ÇIKACAK SÖZÜ SÖZDE KALMAMALIDIR . MHP OLARAK BU KONUYU SOMUTLAŞTIRMAK İLK İŞ OLMALIDIR. AKP İLE GÖRÜŞÜLÜP GEREKİRSE MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANMALI VE AF ÇIKMALIDIR.

BURÇİN GÜZEL 30 Temmuz 2018 / 10:48 Cevapla

ALLAH RIZASI İÇİN BİZİM İÇİN OLMASADA ZİYAN OLAN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SON BİR KEZ AF OLSUN BUNDAN SONRA DA SUÇ İŞLEYEN KEFEN GİYİP İŞLESİN SON KEZ HERKES İÇİN AF

Canan 2 Ağustos 2018 / 00:47 Cevapla

Artik ne vereceksiniz ne çıkaracaksanız çıkarın derler ya ölü yada diri bulun kızımı yada oğlumu artik onun icin ne verecekseniz verin şunun adını koyun bayram öncesi bayramı ağız tadiyla yaşatın bize…

mehmet 4 Ağustos 2018 / 15:28 Cevapla

Anayasa’nın 138. Maddesine göre “Hakimler görevlerinde bağımsızdır; kimse hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.” Bağımsız hakimlerce yargılanmadıkları anlaşılan fakat mağduriyetleri giderilmeyip kaderlerine terk edilenlere de kader mahkumu denir.
Terör örgütüyle bağlantılı olduğu için binlerce hakim ve savcının ihraç edildiği, tutuklandığı bir ülkede “AF” adli mahkumlara LÜTUF değil, toplumsal bir zorunluluktur..

AF İSTEYEN HERKES CUMHURBAŞKANLIĞINA ULAŞSIN 6 Ağustos 2018 / 12:11 Cevapla

AF ÇIKMASI GEREKLİDİR : Her konuda Türkiye de şu an içerde olan mahkumların %85 ceza veren hakim ve savcılar içerde veya aranıyor o zaman şüphe var şüphenin olduğu yerde mağduriyet başlıyor bunun için AF çıkmalı ve herkesi kapsamalı sonrada yargımızı çok güçlü kılıp kimsenin adamı olmasını engellemeliyiz bunun içim mahkum ailelerinin elinden gelen çok şey var herkes CUMHURBAŞKANIMIZA YAZMALI (CİMER ) YAZILIRSA BİZ BU AFFI ALIRIZ

mehmet 12 Ağustos 2018 / 17:20 Cevapla

Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler ve kadın katilleri hariç olmak üzere kader mahkumları için af çalışmasına hız verilmesini, işkenceye dönüşen bu sürecin biran evvel müspet yönde sonuçlanmasını ve Kurban Bayramı’nda sevdiklerimiz ile birarada olmayı ümit ediyoruz.