Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, sosyal medya X hesabından 47 yıl önce yaşanan Taksim Meydan’ındaki olay hakkında açıklamalarda bulundu. 1 Mayıs kutlaması için toplanan işçilerin hayatını kaybetmesi ve yaralanmasından hala devleti sorumlu tuttuklarını söyleyen Yıldız “1 Mayıs 1977′de Taksimde meydana gelen olayların Sol-Sosyalist fraksiyonlar arasında bir çatışma olduğu bilindiği halde, sorumlusunun devlet olduğu yalanı sürekli tekrarlandı.” İfadelerini kullandı.

MHP’li Feti Yılıdız’ın işte o açıklaması:

1 Mayıs 1977′de Taksimde meydana gelen olayların Sol-Sosyalist fraksiyonlar arasında bir çatışma olduğu bilindiği halde, sorumlusunun devlet olduğu yalanı sürekli tekrarlandı.

70’li yıllarda Sol’un Dünyanın birçok yerinde görülen parçalı yapısı Türkiye ye de taşınmış birbirlerini,

Goşist, oportünist, revizyonist, reformist, Feodal Sosyalist, Maocu, sosyal emperyalist ,Sosyal Faşist, karşı devrimci, Sovyetçi , Çinci olarak suçlayan her bir diğerine düşman onlarca fraksiyona bölünmüştü.

Şiddeti, siyaset yapma aracı olarak gören bu fraksiyonlar kendi aralarında da silahlı güç ve kurtarılmış bölge mücadelesi yapıyorlardı.

O gün,

AK Parti Sözcüsü Çelik: UAD'nin aldığı karar hayati ve önemlidir AK Parti Sözcüsü Çelik: UAD'nin aldığı karar hayati ve önemlidir

Fraksiyonlar arasında çıkan çatışmanın ardından panik halinde Taksim Meydanından kaçmaya çalışan ve Kazancı Yokuşuna yönelen kitleden 8’i kadın, 37 kişi birbirinin üzerine düşerek ezilerek, boğularak öldü,126 kişi de yaralandı.

1 Mayıs Mitingi faciaya dönüştü.

Üstünden neredeyse yarım asır geçti, değişen bir şey yok yalan tekrarlanmaya devam ediyor.