reklam

OLCAY KILAVUZ'DAN ŞEHİT MUSA ÖZALKAN ANAOKULU HAKKINDA AÇIKLAMA

Bu haber 01 Aralık 2018 - 16:24 'de eklendi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı ve MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz "Telafer Şehit Musa Özalkan Anaokulu” son durumuna ilişkin yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

"Türk milletinin kahraman evladı, ülküdaşımız Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, Afrin’de Zeytindalı Operasyonu’nun ilk şehidiydi.  22 Ocak 2018 tarihinde şehadete eren Musa Özalkan mümtaz bir Anadolu ailesine mensuptu. Kardeşimiz, şehadetinden hemen önce Irak’ın kadim Türk beldelerinden olan Telafer’de Türkmen balaları için “anaokulu-kreş veya kültür merkezi” yapılmasını vasiyet etmişti. Hem şehitlik gibi mukaddes bir rütbeye talip olan hem de şehadetinden sonra bile gönül coğrafyamızdaki Türkmen soydaşlarımızı düşünen aziz şehidimizin vasiyeti Türk milletini derinden etkilemişti. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey bu anlamlı vasiyetin yerine getirilmesini üstlenerek, şahsımızı da bu hususta görevlendirdiler. 

Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in bizatihi talimatlarıyla, 26 Ocak 2018’de Irak’a gittik. 27 Ocak 2018’de kadim Türkmen Şehri Kerkük’te Türkmen soydaşlarımızın ileri gelen kanaat önderleriyle Telafer’de yapılacak olan anaokulu hususunda görüşmeler gerçekleştirdik. 28 Ocak 2018 tarihinde Kerkük’teki temaslarımızın hemen ardından Telafer’e geçerek Musul Vali Müsteşarımız Kasım Kara, Musul Eğitim Müdürümüz Muhammet İbrahim ve Telafer Belediye Müdürümüz Muhsin Çolakoğlu beyler ile fikir alışverişinde bulunarak; 4500 m2’lik arsanın Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’na tahsisini sağladık ve hemen arazi düzeltme çalışmalarına başladık. 

Türkiye’ye döndükten sonra Irak’taki temaslarımızla ilgili liderimize bilgi arz ettik. Liderimizin tensipleriyle Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin hâkim olduğu anaokulunun projeleri çizildi ve yüklenici firmayla sözleşme imzalandı. Proje kapsamında yapılacak anaokulunda 350 öğrencimiz eğitim görebilecektir. Anaokulu bölgenin şartlarını dikkate alarak son derece dayanaklı, güvenlikli ve bölgede cazibe merkezi olacak bir mahiyet taşıyacaktı. Anaokulu merkezde bulunan bir iç bahçe çevresinde yer alan yedi derslikten oluşacak; öğretmenler odası, müdür odası, bir faaliyet odası ve oyun alanları bulunacak, yemekhanesi ihtiyaç halinde çok amaçlı salon haline gelebilecektir.

Projeyle ilgili gerekli evrakın Dışişleri Bakanlığı’mıza onaylatılmasının ardından vakfımız adına resmi olarak yetkilendirilen Türkmeneli Temsilcimizi 2018 Mayıs ayının başında Irak’a gönderdik. Arkadaşımız tarafından Türkiye’den götürülen evraklar Irak Dışişleri Bakanlığı’na da onaylatıldı. Şehidimizin vasiyeti doğrultusunda Telafer’de yapılacak olan anaokulu ile ilgili evraklar Irak’ın mevzuatı gereğince Irak Bakanlar Kuruluna teslim edildi. Irak Bakanlar Kurulu evrakların Türkiye Bağdat Büyükelçiliği aracılığıyla gönderilmesi gerektiğini ifade edince, vakit kaybetmeksizin Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Sayın Fatih Yıldız Bey’le görüşerek, Irak Dışişlerinin verdiği dokümanların Büyükelçiliğimize teslim edilmesini sağladık. 

Yetkili arkadaşımız Bağdat’ın ardından Telafer’e geçerek okul inşaatını başlatmak istediyse de Telafer Eğitim Müdürlüğünce Irak Bakanlar Kurulu yazısı olmaksızın inşaata başlanamayacağı beyan edildi. Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçimiz Sayın Fatih Yıldız Bey’le konuyla ilgili olarak birçok kez görüştük. Kendisi de projenin gerçekleştirilebilmesi için yoğun bir gayret sarf etti. Irak Bakanlar Kurulu’na 12 Haziran 2018’de yazılı olarak talebimizi ilettiyse de Irak kurumlarından tarafımıza herhangi bir geri dönüş olmamıştır. Bunun üzerine Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Bey’e konuyu arz ederek Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in bu konu üzerinde hassasiyetle durduğunu ilettik. Sayın Büyükelçimiz Fatih Yıldız tarafından 2018 Ekim ayında yapılan dönüşte “Irak tarafından verilen notada yapılacak olan okulun eğitim dilinin hangi dil olacağı, okulda hangi ülkenin müfredatının uygulanacağına yönelik Büyükelçiliğimize soruların yöneltildiğini” bu notaya gerekli cevapların verildiğini ve gelişmelerle ilgili sürecin beklendiğini söyledi. 

Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey büyük bir samimiyet ve ilgiyle şehidimizin hatıralarına sahip çıkarak bu süreci başından sonuna kadar takip etmiş; şehidimizin vasiyetinin gerçekleştirilmesi için maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgememiştir.  Diplomatik engellerin aşılması durumunda şehidimizin vasiyetini yerine getirmek için gereken gayreti canla başla göstereceğiz. Türkmeneli Adriyatik’ten Çin’e uzanan gönül coğrafyamızın mihenk taşı, Türkmen soydaşlarımız da kara sevdamızdır. Türkmen soydaşlarımızın sevinci, sevincimiz, dertleri derdimizdir. Her zaman soydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin çabası içinde olacağız. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, acılı ailelerinin de saygı ve minnetle ellerinden öpüyorum. Şehitlerimizin emaneti bizler için namustur."

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.