Mersin'de konuşlandırılan helikopter, olası orman yangınlarına "NEFES" olacak Mersin'de konuşlandırılan helikopter, olası orman yangınlarına "NEFES" olacak
 • Oy kullanacağınız okul muhtemelen evinize epey yakın ve bildiğiniz bir okul. Ancak siz yine de son kez seçmen kağıdınızdan ya da e-Devlet'te 'Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama' üzerinden okulunuzu ve sandık numaranızı kontrol edin.
 • Eğer seçmen kağıdınızı bulamıyorsanız, kayıpsa korkmayın. Seçmen kağıdı yanınızda olmadan da oy kullanabilirsiniz.
 • Ancak oy kullanmaya giderken yanınızda mutlaka Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası taşıyan resimli ve resmi nitelikteki bir belge olması gerekiyor. Bu belgeler şunlar;

- Nüfus cüzdanı
- Pasaport
- Sürücü belgesi
- Evlenme cüzdanı
- Askerlik belgesi
- Geçici kimlik belgesi
- Resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı
- Hakim/Savcılar/Yüksek Yargı Organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı
- Avukat, Noter ve Askeri kimlik kartları

 • Evden çıkmadan önce kontrol etmeniz gereken son şey ise sizsiniz. Üzerinizdeki herhangi bir şekilde bir parti veya siyasi görüşe dair simge, eşya vb. olmamalı.
 • Sandıkların kurulduğu yapılarda hiç kimse, başkalarının görebileceği şekilde bir siyasi parti veya adaya ait rozet, amblem veya benzeri işaretler ya da propaganda amaçlı yayınlar taşıyamaz; yazılı, sözlü veya görüntülü propaganda yapamaz. Bu kurala uygun şekilde hareket ettiğinizden emin olun. Aksi takdirde, görevli kolluk kuvvetleri tarafından bölgeden uzaklaştırılabilirsiniz.
 • Oy kullanacağınız sandığa girmeden hemen önce size bir zarf, 'Tercih' ya da 'Evet' yazılı bir mühür ve iki adet oy pusulası verilecek. Oy pusulalarınızda herhangi bir işaret ya da zedelenme olup olmadığını kontrol edin. Zarfınızı da kontrol ederek üzerinde herhangi bir işaret, zedelenme varsa, YSK amblemi yoksa, çift mühür bulunmuyorsa bildirin.
 • Seçmenin; cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesi yasaktır. Kabine giderken çanta, cep telefonu, fotoğraf makinesi vb. eşyalarınızı kurul masasına bırakmalısınız. 
 • Ardından iki oy pusulanız ve zarfınızla birlikte kapalı oy kabinine girin ve oyunuzu kullanın. Oy kullanma işlemini tamamladıktan sonra her iki pusulayı da zarfa koyup zarfınızı kapatın. 
 • Ardından iki oy pusulanız ve zarfınızla birlikte kapalı oy kabinine girin ve oyunuzu kullanın. Oy kullanma işlemini tamamladıktan sonra her iki pusulayı da zarfa koyup zarfınızı kapatın. 
 • Zarfınızı sandığa atıp ardından seçmen listesinde isminizin karşısına imzanızı atın. İmzanızı oy kullanmadan önce değil, kullandıktan sonra atacaksınız, bunu unutmayın.
 • Oy kullanma işlemi saat 08:00 -17:00 arasında kullanılacak. Saat tam 17:00'da oy için sandığınızın olduğu yerde sıradaysanız, oy kullanma hakkınız var, unutmayın.
 • Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, tüm seçmenler kendilerine ayrılan alanda seçim sayımını izleme hakkına sahiptir. Dilerseniz siz de sayımı takip edebilirsiniz.