Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uzun yıllardır kullanılan TR-122 Roketi, artık sadece hedef imhasında kullanılmayacak. TR-122 roketine paraşüt entegre eden Roketsan, böylelikle rokete oldukça farklı bir kullanım konsepti kazandırdı.

Sinyal Bozucu (Jammer) Başlık veya Görüntü Toplayıcı Başlık kullanabilen Paraşütlü TR-122 Roketi, 36 kilometre çapta özel görevleri yerine getirebilecek. Geleneksel harp başlıkları yerine faydalı yük olarak sinyal bozucular, kameralı başlıklar veya diğer özel ekipmanlar alacak şekilde tasarlanan Paraşütlü TR-122 Roketinde ön kısım, hedefe yakın belirli bir irtifaya ulaştığında motor kısmından ayrılıyor. Böylelikle roketin taşıdığı faydalı yükün, paraşüt sistemi yardımıyla aşağı doğru süzülmesi sağlanıyor.

Rheinmetall ve Anduril’den kritik karar: İHA ile İHA vurmak Rheinmetall ve Anduril’den kritik karar: İHA ile İHA vurmak

Sinyal bozucu faydalı başlık versiyonu, önceden belirlenen süre boyunca hedef üzerindeki elektronik ekipmanları karıştırmaya/köreltmeye ve küresel konumlama sistemi (GPS vs.) sinyallerini karıştırmaya hizmet ederken; kameralı faydalı yük versiyonu ise hedefin fotoğraflarını/videolarını alıp bunların fırlatma noktasına eş zamanlı olarak iletilmesini sağlıyor.

T R 122

TR-122 SAKARYA ÇNRA

Klasik TR-122 roketlerinin ateşlendiği çok namlulu roketatar sistemi (ÇNRA)’nden atılan 70 kilogram ağırlığındaki Paraşütlü TR-122 Roketi sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, anlık olarak havadan elektronik-harp ve görüntü istihbaratı kabiliyetine erişmiş oldu. Öte yandan, sabit ve döner kanatlı hava araçları hava savunma sistemlerinin hedefi olabilirken; Paraşütlü TR-122 Roketi’ne karşı hava savunma sistemlerinin çok daha kısıtlı bir önleme kabiliyetine sahip olacağı değerlendiriliyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com