ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Şubat 2024’te Polonya’nın talebi üzerine 1.2 milyar dolarlık Aerostat Hava ve Yer Gözetleme Kabiliyetli İstihbarat Balonu satışını onaylama kararı almıştı. Söz konusu satış; Dost/Düşman Tanımlama (IFF) özelliğine sahip Havadan Erken Uyarı (AEW) Radarlarını, elektronik sensör sistemlerini, gömülü fiber optik kabloları, Yer Kontrol Sistemlerini ve ek sistemler ile hizmetleri kapsıyor.

Polonya, Barbara adını verdiği istihbarat balonlarının tedariki için ilgili sözleşmeyi imzalamaya hazırlanıyor. Polonya basınına göre; ABD merkezli Raytheon Intelligence and Space şirketinin ana yüklenici olduğu satışa ilişkin sözleşmenin, mayıs ayı sonuna kadar imzalanması planlanıyor. İstihbarat balonları ile seyir füzeleri ve düşük radar kesit alanına sahip savaş uçaklarının tespit edilmesi hedefleniyor.

BORAN obüsünden EFES’te bir ilk: Bangladeş de aldı BORAN obüsünden EFES’te bir ilk: Bangladeş de aldı

Aerostat’ta bulunan radarlar, Polonya hava sahasından Ukrayna, Belarus ve Rusya’nın Kaliningrad eksklavına kadar olan gökyüzünü izleyecek. Rusya’ya ait olan ancak Rusya ile kara bağlantısı bulunmayan Kaliningrad, ‘eksklav’ olarak adlandırılıyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com