Kazakistan yıllardır Rusya'dan ülkeye akın eden çekirge sürüleri ile mücadele ediyor. Bu yıl da Rus çekirgileri Kazakistan'ın farklı bölgelerine doğru sürüler halinde uçmaya başladı. Kazakistan Tarım Bakanlığından 18 Haziran 2024 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, Rus çekirgelerinin Kazakistan'ın Aktöbe, Kostanay ve diğer sınır bölgelerine doğru uçtuğu bildirdi.

KIRGIZ BAKAN YARDIMCISI BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Ayrıca Bakanlık Rusya'ya, sınır bölgesinde meydana gelen zararların yayılmasına karşı kontrolün sıkılaştırılması için çağrı yapıldığını açıkladı. Açıklamada Rus çekirgelerinin Aktobe bölgesinde zarara sebebiyet vermeye başladığı belirtilerek, "Bu nedenle Ayitekebi bölgesinde koruyucu önlemler güçlendirildi. Rus çekirgilerine karşı mücadeleyi koordine etmek üzere bölgeye Bakan Yardımcısı Ermek Kencekhanulıy gönderildi" ifadelerine yer verildi.

Azerbaycanlı şehit aileleri KKTC’yi ziyaret etti Azerbaycanlı şehit aileleri KKTC’yi ziyaret etti

ÇEKİRGELERE KARŞI KORUYUCU ÖNLEMLER ALINDI

Öte yandan bakanlık şu ana kadar Kostanay bölgesinde 240 bin hektarlık, Aktobe bölgesinde 469,8 bin hektarlık, Batı Kazakistan bölgesinde 93 bin hektarlık, Atırau bölgesinde 70 bin hektarlık ve Abay bölgesinde 33 bin hektarlık alanda çekirgelere karşı koruyucu önlemlerin aldığını kaydetti. 

Kaynak: QHA