Sakarya

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde (SUBÜ) okuyan uluslararası öğrencilerin Türk kültürünü yakından tanımalarını sağlamak amacıyla Dil Eğitim-Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde (SADEM) düzenlenen etkinlikte, 73 firma stant açtı.

TÜRK KÜLTÜRÜ 2

Yöresel kıyafetleriyle etkinliğe katılan uluslararası öğrenciler, Türk kültürüne özgü keçe, kına, seramik, tezhip, takı tasarım, deri işleme, filografi, çini, ebru, naht ve hat sanatıyla yapılmış eserleri görme imkanı buldu.

TÜRK KÜLTÜRÜ 3

Sergi ve atölye çalışmalarının yapıldığı etkinlikte yöresel lezzetlerden de tadan öğrenciler, Abdal Topluluğu'nun şarkıları eşliğinde eğlendi.

TÜRK KÜLTÜRÜ 4

"Etkinlik şölen havasına dönüşüyor"

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, AA muhabirine, üniversitelerinde 82 ülkeden 3 bin 600 uluslararası öğrencinin bulunduğunu söyledi.

türk kültürü 5

Bu öğrencilere Türkçe öğrettikten sonra çeşitli birimlerde eğitim öğretim almalarını sağladıklarını anlatan Sarıbıyık, "Öğrencilerimizi bir taraftan kendi kültürümüzle donatmak da istiyoruz çünkü ülkelerine geri döndüklerinde kültür elçimiz olsunlar istiyoruz." dedi.

YÖK Başkanı Özvar: Türkiye'de sağlık eğitiminin ve sağlık hizmetinin teminatı üniversitelerdir YÖK Başkanı Özvar: Türkiye'de sağlık eğitiminin ve sağlık hizmetinin teminatı üniversitelerdir

Sarıbıyık, öğrencileri "bilgiyi beceriyle bütünleştiren üniversite" mottosuyla iş dünyasına gönderdiklerini dile getirerek, şunları anlattı:

"Bu arada iş dünyamızın kültürünü, işlerini de öğreniyorlar. Ülkelerine döndüklerinde bu sefer de ticaret elçimiz oluyorlar. Bunları önemsiyoruz. Onun için de geleneksel hale getirdiğimiz Türk Kültürü Tanıtım Günleri ile şehrimizin kültürüne katkı veren birçok STK'nin de dahil olduğu ülkemizin çok farklı bölgelerinden gelen insanlarla bu kültürü tanıtmaya çalışıyoruz. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerimizin de kendi yöresel kıyafetleriyle katılmalarıyla ve bizimle etkileşime geçmeleriyle etkinlik, şölen havasına dönüşüyor. Bunun şölen havasında olmasını da ayrıca kayda değer buluyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda Geleneksel Türk Kültürünü Tanıtım Günleri'ne devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Çeşitli dans gösterileri ve ödüllü yarışmaların düzenleneceği etkinlik, yarın sona erecek.

Kaynak: AA