Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ev sahipliğinde ve NATO unsurlarının katılımıyla NUSRET-2023 DAVET TATBİKATI icra ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi X hesabı üzerinden yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin ev sahipliğinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 28 Kasım-6 Aralık 2023 tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilecek NUSRET-2023 Davet Tatbikatı başlıyor.”

Elazığ'da FETÖ operasyonunda 2 kişi yakalandı Elazığ'da FETÖ operasyonunda 2 kişi yakalandı

Bahse konu tatbikat ile Çanakkale ve Soros körfezinde mayın harbi tatbikatı icra ediliyor. Tatbikata Deniz Kuvvetleri harici, Kara Kuvvetleri’nden bir helikopter, Hava Kuvvetleri’nden 2 adet F-16, bir mayın döküş uçağı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 adet sahil güvenlik gemisi katılıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ise 8 adet mayın avlama gemisi, bir komuta kontrol gemisi, bir firkateyn, 2 adet karakol gemisi, 2 adet helikopter, bir Sualtı Savunma timi, 2 adet otonom sualtı aracı ve bir insansız hava aracı katılıyor.

TSK’dan Doğu Akdeniz’de gövde gösterisi

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre DOĞU AKDENİZ DAVET TATBİKATI-2023 icra edilmişti. Tatbikata Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı komutanlıklar ve Sahil Güvenlik Komutanlığı katılmıştı. Konu ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı resmi X hesabı üzerinden şu paylaşımı yapmıştı:

“Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan DOĞU AKDENİZ-2023 Davet Tatbikatı; Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıklarımız ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, dost ve müttefik ülkelerden unsurların katılımıyla bugün başlıyor.”

Tatbikata, Deniz Kuvvetlerinden 24 gemi, 10 helikopter, 5 İHA, 4 denizaltı, 2 SAS timi, bir KBRN timi, bir Amfibi Deniz Piyade taburu, 3 deniz karakol uçağı, 3 SAT timi, Kara Kuvvetlerinden 2 helikopter, Hava Kuvvetlerinden 20 F-16, 3 Havadan İhbar ve Kontrol uçağı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 3 sahil güvenlik botu katılmıştı.

Kaynak: Defenceturk.net