Türkiye Ekonomisi Güncel Durum 06.09.2018

Bu haber 11 Eylül 2018 - 10:08 'de eklendi.

“”The same old thinking yields the same old results. “”

“”Mevcut düşünce ve uygulama tarzinizi değiştirmeden sonuclarin ve yarattigi etkilerin değişmesini bekleyemezsiniz.””

Einstein' a : ""Delilik nedir?"" Şeklinde bir soru sorarsanız!

Cevaben : """Aynı şeyi tekrar tekrar yaparak farklı sonuçlar beklemektir."" der.

ABD İLE TİCARET MÜZAKERELERİNİ FARKLI YÖNETENLER

ABD ‘nin ticaret anlaşmalarında bugüne kadar sorun yaşamadığı bir kaç ülke var.

Birincisi Güney Kore, Teknoloji taşeronu olan Güney Kore’nin teknoloji devi SAMSUNG Kaliforniya’da APPLE ile birlikte 10 Mia USD’lık yatırım planını faaliyete geçirdi.

İkincisi Almanya, Ford ve Volkswagen birlikte ABD’de yeni bir otomobil üretmek üzere protokol imzaladılar.

Almanya, ayrıca Google, Facebook, Twitter, Amazon’a uygulamayı düşündüğü vergi artışlarını gündemden kaldırdı.

Türkiye ise Elon Musk, Tim Cook ve Bill Gates ziyaretlerinde ortak teknoloji üretim fırsatlarını kaçırmış görünüyor.

Fakat hala F35 gövdelerini üreten birinci teknoloji partneri ülke olarak devam ediyor.

Bakalım Türkiye ABD pazarlıklarında yeni teknoloji transferleri ve ortak üretim fabrikalarını Hem ABD’de hem Türkiye’de görebilecek miyiz!

HAZİNE BORÇLANMA STRATEJİSİ DEĞİŞTİRİRDİM.

2023’e kadar Turkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına , bölünmez bütünlüğüne yönelik saldırılarin devam etme ihtimali çok yüksek görünüyor. 

Hazine’nin ve veya TCMB’ nin 2017 yılı döneminde daha uluslararasi piyasalarda FED faiz artırımları yeni başlamış iken, parasal sıkılaştırma politikasının yaratacağı ekonomik daralma başlamadan kaynak toplama stratejisi içerisinde olması gerekliydi. 

Bugün hala geç sayılmaz ( FED faiz artırımları ilk fazını bitirmek üzereyiz. 2019 yılında daha da sert olacak 2. Faz sıkılaştırma henüz başlamadı.)

 Bugünden itibaren Hazine’ nin 2019-2023 donemi Kamu Butçesi adina borçlanma yetkisini TCBMM’den almasi çok önemli..

Gelecek 5 yılın bütçesine yönelik kullanılmak üzere Yabanci Para talebini kıracak cazip TL ürünleri ihraç etmesi ve topladığı kaynaklari Bütçe dönemi gelene kadar Merkez Bankasi nezdinde muhafaza etmesi gerçekten önemli.

ÇARPIŞMA SAHASINDAN UZAKLAŞACAK, YUMUŞAK İNİŞ VE KONTROLLÜ BÜYÜME TERCİH EDERDİM:

Reel Sektörün komple istisnasiz standart bir şekilde desteklenmesi gerekli:

T.C. Devleti çok fazla kanaldan sübvansiyon, teşvik ve hibe uygulamaktadır.

Bireyler, iş insanı, sanayici, çiftçimiz bu faydalara ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadır.

Tüm teşvikler tek bir elden sahada bizzat ziyaret eden, yetki sahibi analistler tarafından doğrudan tahsis edilmesi etkiyi değiştirecektir.

 Aslında Bankacılık sektöründe bu analizin % 90'ı kayıtlı ve mevcut.

İlaveten ekonomiye olan ve olası katkıları derecelendirmeye yani ratinge ilave edilmeli.

Güney Kore'de benzer örnekleri başarılı uygulamalar mevcut. Fakat benim önerim daha detaylı ve sahada görev yapacak tam yetkin analistleri içermektedir.

KATMA DEĞER DERECELENDİRME SİSTEMİ KURARDIM!

Katma Değer üreten ve ekonomiye katkı sağlayan teknoloji, proje, firma, ürün yada hizmet yada kişiyi ( Derecelendirme süreci 6 ayda bir güncelleyerek) tabii tutardım. Bu firmaların aldığı derecelere göre belli sübvansiyon, teşvik ve hibeleri doğrudan serbest bırakırdım.

Firmaları derecelendirerek yaptığım teşviklerin Kontrollü Büyümeye katkisi birkaç yıl içerisinde GSMH içerisindeki sürekli dalgalanan lokomitif sektörlerin tutarsal olarak büyümeye devamı ama oransal anlamda GSMH’dan aldığı payların azalmasını hedeflerdim. GSMH üzerinde Katma Değeri Yüksek Sektörlerin daha yüksek pay almalarını hedefleyerek Hem dönemsel Dalgalanma hem de Cari AÇIK yumuşak karnını 4-5 yıl içerisinde ortadan kaldıracak stratejiler üretirdim.

Derecelendirmede önde gelen firmalara farklı özel destekler, hatta kamu ortaklığına varacak seviyededestekler verirdim.

SANAYİ 4.0 RİSK YÖNETİM MERKEZİ KURARDIM!

Sanayi 4.0 programlarına yönelik Risk Yönetim Merkezi kurarak, Tüm Türkiye'de kamu ve özel sektörün SANAYİ 4.0'a geçiş sürecini ücretsiz analiz eder, planlar, modeller ve uygulamasında ihtiyacı olan tüm teşvikleri bu ihtiyaç analizi ile birlikte firmaya, kuruma, kişiye teslim ederdim. Her bir dönüşüm için uzman bir mühendisi SANAYİ 4.0 dönüşüm projesi bitirilene kadar Proje Yöneticisi olarak ilgili Kurum, firma yada projede istihdam eder, Risk Yönetim Merkezi olarak özlük haklarını, gelişimini ve başarısını Risk Yönetim Merkezi ile takip eder ve yönetirdim.

GELİR PAYLAŞIMI ADALETSİZLİĞİNE KARŞI OLUMLU ETKİ EDECEK SOSYAL POLİTİKALAR AĞIRLIK VERİRDİM

Adaletsiz gelir paylaşımını dengeye oturtacak politikalar üretirdim :

1.   Özellikle, 18-24 yaş arası genç işsizlere ve 35-50 yaş arası orta yaş işsizlere ve emekli işsizlere yönelik birebir koçluk ve mentörlük kişisel gelişim ve girişimcilik programları başlatırdım.

2.   Asgari ücret iyileştirmesi.Almanya’da asgari ücret yaklaşık 2.500 EURO.

3.   4 kisilik bir ailenin fakirlik siniri 5.900 TL’ye yakin seviyelere ulasmis durumda. Bu rakamin altinda net geliri olan ailelerin maddi manevi tum konularini dinleyerek çözüm üretecek Aile Ekonomisi uzmanligi heyeti aktive ederdim.

 GÜNCEL POLİTİKALAR VE PARA PİYASALARI NE DURUMDA?

Eylül ayının başında TL ve YP mevduat üzerine uygulanan Stopaj oranlari değişimi ile kurlar hafifçe geriledi ama yeterli olmadı. (Pazartesi TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlari yüksek gelmesi öncesi müdahele anlaminda…idi)

Ekonomi yönetim erki açısından önemli bir kural: FED Baskan Powel - faizleri hizli artirirsak ekonomi yavaslar, yavaş artırırsak ekonomi aşırı ısınır. 

TCMB faiz politikalarında hep yavaş ve geriden gelmeyi tercih etmesi enflasyonist baskı oluşturmakta.

Önemli bir veri yayınlandı: Enerji ithalat faturasi temmuzda %41 artti.

4.099 mio usd gecen yil 2.907 mio usd idi.

Ham Petrol ithalatinda miktar artisi Temmuz/2018 ve Temmuz /2017 arasi %5.76 oldu. Gerçekleşme 2.878 bin ton 

Sanayi ve Ticarette hacimlerin artmaya devam ettiğini, büyümenin devam ettigini gosterir. Petrol Fiyatlari ve ithalatinin, Enflasyon rakamlari uzerindeki Baskisinin %30 üzerine çıkma ihtimalini artirir.  Petrol fiyatlari 78 usd seviyesine ulasti.

OLASI JEOPOLİTİK GERİLİMLER VE SENARYOLAR

Iran ambargosu baslamadan once, Suudi Arabistan körfezi kapatmıştı. ABD Donanması Akdenize yerleşti. Rusya Donanması Akdeniz'de tatbikat yapıyor!

TSK Suriye’deki askeri gücünü yığınak yapması önümüzdeki dönemde tansiyonun daha da yükseleceği anlamına gelmektedir. 

6 ay oncesine kadar Kuzey Kore Roket denemelerinde Altin 1.280 USD / ons fiyatını, ( Bugün 1.200 USD/ ons seviyelerinde) ve Brent Petrol 85 USD’ i görmüstü.

 Jeopolitik tansiyon artırılması ve petrol fiyatlarının yükselmesi 3 ülkenin işine yaramaktadır: ABD, Rusya ve Suudi Arabistan.

Suudi Arabistan, yükselen fiyatlar ile varlık fonu ARAMCO nun % 15 ini halka arz etmesine veya uluslararası piyasalarda satmasına gerek kalmayacak.

Rusya uzun zamandır yaşadığı ekonomik darboğazdan çıkacak.

ABD son 2 yıldır petrol ve kayagazı ihracatçısı ülkeler arasında ilk üçe girmek üzere kendini konumlandırıyor. 21 Trilyon USD Kamu Borcunu finanse ederek 6 Trilyon USD altına düşürme hedefleri mevcut.

Bugun yarin Idlib ve veya Iran problemi nedeniyle birileri Füze denemesi yaparsa Altin ve Petrol fiyatlari ne olur? 

AĞUSTOS 2018 ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

03.09.2018 tarihinde TÜİK tarafindan açıklanan, Agustos 2018 enflasyon rakamları: TUFE 17,90% UFE 32,13 % : TUFE/UFE arasi makas 14%’i geçmesi ve makasin büyümesi, Reel sektör ürettiği hizmet ve malların fiyatlarını tüketiciye yansıtamadığını gösterir.

Hasarın, Sermaye kayıpları ve borç döndürememe şeklinde ortaya çıkması, bankacılık sektörü aktif kalitesine etki edecektir.  Fiyat istikrarı nerede dengeye kavuşacak ve hasar ne kadar derin olacak henüz göremiyoruz.

TCMB 13.09.2018 tarihli PPK toplantisinda hangi seviyede müdahele yapacak?

TCMB, politika setinde hangi zamanda hangi seviyede müdahelelerin yapılabileceğini şeffaf bir şekilde ortaya koyabilmeli ve piyasaları şeffaf bir şekilde bilgilendirebiliyor olması etki gücünü 10 kat artıracaktır.

FED Başkan ve üyelerinin sürekli politikaları hakkında panellerde konuşmaları , basın açıklamaları yapmaları etkilerini olumlu yönde artırmaktadır.

Benguturk TV ekranlarinda her sabah sevgili Bahar İlik tarafindan sunulan Gün Başlıyor programina her sabah 09:35-09:45 arasi ve veya bazı günler 10/15-10:30 arasi konuk oluyorum ve günlük piyasalar ve genel ekonomi yorumlarimi iletiyorum. 

Ülkemiz Ekonomi yönetimi hangi sonucu tercih edecek? Bazen bana soruyorlar, Ekonomi yönetiminde olsan ne yapardın şeklinde?

Haddimiz değil ancak güzel önerilerde bulunabiliriz!

Saygılar Sevgiler

Volkan Korkmazer

Chief Analyst

CRM Finance Invest

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.